Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Çekirdek çitlemeye gelecekte de devam edersek gelecekte dişlerimizin fiziksel yapısı farklı bir şekile evrimleşebilir mi?

Açıkçası ayçiçeği çekirdeklerimizi üst iki dişimizle açarak yememiz gelecekte bizim dişlerimizi nasıl değiştirir. Yani İst iki dişimizin arası daha yamuk mu çıkar? Yoksa iki diş ayrılır mı? vb.

1
Anonim 0
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrimsel bir değişimden söz etmeye başlayabilmek için, önce sormamız gereken üç öncül sorumuz var.

  • "Popülasyon var mı?" Bu durumda evet. İnsan popülasyonu var.
  • "Bir çeşitlilik var mı?" Evet. Diş ile ilgili özelliklerde kalıtsal bir çeşitlilik var.
  • "Diş uzunluğu kalıtsal mı?" Evet. Diş uzunluğu genler gibi kalıtsal faktörlerle belirleniyor. Yani doğuştan dişleri arası açık olan, yamuk olan var. Bu özellik her nesil geçişinde bir nebze değişebiliyor.

Bu şartlar sağlandığı için, evrimden söz etmeye başlayabiliriz (eğer birinin cevabı hayır olsaydı, o konuda zaten evrim olma ihtimali yoktu).

Peki, bu özellik konusunda evrimleşiyor muyuz veya bu yönde evrimleşebilir miyiz? Bunu cevaplamak için sormamız gereken 1 soru daha var:

  • "Bu özellik üzerinde, bireylerin hayatta kalma veya üreme başarısını etkileyen bir seçilim baskısı var mı?"

O yönde bir evrimsel değişim yaşanması için ilgili özelliğin hayatta kalma ve üreme başarısını etkilemesi ve doğuştan o özelliğe sahip olanların avantajlı olması gerekir. Bahsettiğiniz özellik belki sizi etkiler. Eğer sadece sizi etkiliyorsa bu, ömrünüz boyunca başınıza gelen genetik değişim yaratmayan bir modifikasyondur. Dolayısıyla bu özelliğe sahip olmayanın sonradan bu özelliğe sahip olması (örneğin çekirdek çitlemekten dolayı dişinizin yamulması) evrimsel bir değişim yaratmaz.

Şimdi doğuştan bahsettiğiniz özelliğe örneğin dişlerinin arası daha açık olanlara bakalım: Doğuştan o özelliğe sahip olanlar (çekirdek çitlemek gibi) bazı işleri daha kolay yapabilir belki ama hayatta kalma ve üreme açısından avantajlı olmadıkları için doğuştan o özellikte olanlar, (örneğin doğuştan dişlerinin açık olmasını sağlayan) genlerini gelecek nesle "diğerlerine kıyasla" çok daha fazla aktarmaz. Popülasyonda diğer özellikte olanlar (örneğin doğuştan dişi yamuk olan da diş araları kapalı olan da) doğada eşit derecede kolay hayatta kalır veya daha kolay ürer.

Yani dişi ayrık olanlar üzerinde bir seçilim baskısı yoktur ve dolayısıyla yukarıdaki son soruya cevabımız "hayır"dır.

Bu yüzden sorunuzun cevabı da "hayır" olmakta. Çekirdek çitlemeye bağlı olarak evrim yaşanmamaktadır ve bu konuda bir seçilim baskısı oluşmadıkça yaşanmayacaktır.

Öne Çıkarılan Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et