Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Çekirdek çitlemeye gelecekte de devam edersek gelecekte dişlerimizin fiziksel yapısı farklı bir şekile evrimleşebilir mi?

Açıkçası ayçiçeği çekirdeklerimizi üst iki dişimizle açarak yememiz gelecekte bizim dişlerimizi nasıl değiştirir. Yani İst iki dişimizin arası daha yamuk mu çıkar? Yoksa iki diş ayrılır mı? vb.
206 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrimsel bir değişimden söz etmeye başlayabilmek için, önce sormamız gereken üç öncül sorumuz var.

 • "Popülasyon var mı?" Bu durumda evet. İnsan popülasyonu var.
 • "Bir çeşitlilik var mı?" Evet. Diş ile ilgili özelliklerde kalıtsal bir çeşitlilik var.
 • "Diş uzunluğu kalıtsal mı?" Evet. Diş uzunluğu genler gibi kalıtsal faktörlerle belirleniyor. Yani doğuştan dişleri arası açık olan, yamuk olan var. Bu özellik her nesil geçişinde bir nebze değişebiliyor.

Bu şartlar sağlandığı için, evrimden söz etmeye başlayabiliriz (eğer birinin cevabı hayır olsaydı, o konuda zaten evrim olma ihtimali yoktu).

Tüm Reklamları Kapat

Peki, bu özellik konusunda evrimleşiyor muyuz veya bu yönde evrimleşebilir miyiz? Bunu cevaplamak için sormamız gereken 1 soru daha var:

 • "Bu özellik üzerinde, bireylerin hayatta kalma veya üreme başarısını etkileyen bir seçilim baskısı var mı?"

O yönde bir evrimsel değişim yaşanması için ilgili özelliğin hayatta kalma ve üreme başarısını etkilemesi ve doğuştan o özelliğe sahip olanların avantajlı olması gerekir. Bahsettiğiniz özellik belki sizi etkiler. Eğer sadece sizi etkiliyorsa bu, ömrünüz boyunca başınıza gelen genetik değişim yaratmayan bir modifikasyondur. Dolayısıyla bu özelliğe sahip olmayanın sonradan bu özelliğe sahip olması (örneğin çekirdek çitlemekten dolayı dişinizin yamulması) evrimsel bir değişim yaratmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi doğuştan bahsettiğiniz özelliğe örneğin dişlerinin arası daha açık olanlara bakalım: Doğuştan o özelliğe sahip olanlar (çekirdek çitlemek gibi) bazı işleri daha kolay yapabilir belki ama hayatta kalma ve üreme açısından avantajlı olmadıkları için doğuştan o özellikte olanlar, (örneğin doğuştan dişlerinin açık olmasını sağlayan) genlerini gelecek nesle "diğerlerine kıyasla" çok daha fazla aktarmaz. Popülasyonda diğer özellikte olanlar (örneğin doğuştan dişi yamuk olan da diş araları kapalı olan da) doğada eşit derecede kolay hayatta kalır veya daha kolay ürer.

Yani dişi ayrık olanlar üzerinde bir seçilim baskısı yoktur ve dolayısıyla yukarıdaki son soruya cevabımız "hayır"dır.

Bu yüzden sorunuzun cevabı da "hayır" olmakta. Çekirdek çitlemeye bağlı olarak evrim yaşanmamaktadır ve bu konuda bir seçilim baskısı oluşmadıkça yaşanmayacaktır.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close