Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Çekim yasası gerçekten var mı?

İçten istediğimiz olaylar elbet olacak mı? Çekim yasası, bir kişi bir şeyi gerçekten isterse o şeyin elbet bir gün gerçekleşeceği ile ilgili bir yasadır. Söylenen sözcükler de önemlidir. Kötü bir şey düşünülürse veya söylenirse onun da karşılığı olacaktır. Bu yasa gerçek mi? Konu hakkında belgesel çekilmiştir.

2
Anonim 1
1,426 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sahte-bilimciler ve kendini kişisel gelişimci olarak tarih eden çoğu kişiler insanlara sözde motivasyon sağlamak adına bilimdeki terimleri alıp, abartıp veya çarpıtıp pazarlamaktadır. Çekim yasası da kütleçekiminden yola çıkılıp onu kendi pazarlama yöntemleri ile çarpıtılmış hali. Böyle bir şey yok.

Buna en yakın ne var? Kendini gerçekleştiren kehanet denen etki. Bu da onların bahsettiği kadar "büyülü" bir şey değil.

Bu etki bir beklenti sonucunda oluşan beklentiye tepki değil, daha ziyade kişinin özyeterliğini, motivasyonunu ve beklentilerini oluşturan bir süreçtir. Bu yüksek beklentinin, davranışı beklenen şeye doğru yönelttiğini ve davranışın oluşmasını sağladığını göstermektedir.

Yani sadece isteyerek falan olmuyor. Örneğin birinin dışadönük olmasını istiyorsunuz, bu yüzden ona dışadönükmüş gibi davranmaya başlıyorsunuz. Böyle gide gide davranışları dışadönüklüğe açık kapı bırakacak bir şekilde kısıtlanmış oluyor ve bu yüzden davranışları daha dışadönük oluyor.

Başka bir örnek ise bir sına girecekseniz size kazanacak gibi davranırlarsa ya da kendinize güvenirseniz siz de daha çok çalışmak için neden buluyorsunuz, o yüzden daha çok çalışıyor ve daha iyi not alabiliyorsunuz. Bunun doğrudan çok istersen her şeyi başarırsın ile bir ilgisi yok.

Bu durum hastalıklarla da ilgili olabilir. Arsel Berkat Acar'ın bu konu ile ilgili sayılabilecek bir cevabından alıntı da yapacağım:

"Pozitif düşünceli olmanız doğrudan vücudunuzu iyi yapmaz, olumsuz düşüncelere dalmanız da doğrudan vücudunuzu kötü yapmaz. Burada "doğrudan" bir etki yer almamaktadır, "dolaylı" yoldan bir etki olmaktadır. Kötü düşüncelere dalmanız, motivasyonunuzu düşürünce bu durum spor yapmanızı engeller, uyku düzeniniz bozuk olur, sağlıklı beslenmezsiniz, yataktan kalkamaz halde hasta düşebilirsiniz. İşte bu faktörler fiziksel sağlığınıza etki eder, yoksa "düşüncenin" kendisi doğrudan etki etmez. Benzer şekilde olumlu düşünmek sizin moralinizi yükselttiği gibi vücudunuzu daha dinç tutmak için yemeğinize, uykunuza ve birçok şeye dikkat eder hale gelirsiniz, bunlar da vücudunuzun genel sağlığını olumlu yönden etkiler. Bu güzel bir şeydir, ancak bunun da "bizzat kanseri hedef alacağı" anlamına da gelmez. Eğer her hastalığı sadece düşünce gücümüzle yenebilseydik (ki bazı spiritüel ve alternatif tıpçı böyle düşünebilmektedir, "bütün hastalıkların sebebi zihindir" gibi bir cümle zikredirler) o zaman ilaçlara, aşılara, ameliyatlara ve genel itibariyle modern tıbbın kendisine ihtiyacımız olmazdı."

1,235 görüntülenme
0
Teşekkür (3)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • A. N. Günaydın. Pygmalion Ve Golem Etkisi: Kişilere Yönelik Beklentilerimiz, Algılarımızı Nasıl Etkiliyor?. (28 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 02 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • A. B. Acar. Kanser Ya Da Psikiyatrik Hastalıklarda Pozitif Düşüncenin, Iyileşme Sürecine Olumlu Etkisi Var Mı?. (12 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 02 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı S&C | Arşiv Bağlantısı

Bu konunun kendi deneyimlerimin ve çevremdeki kişilerin gözlemleriyle bilimsellikten uzak bir görüşe sahip olduğunu düşünüyorum. Bu soruyla ilgili herkesin farklı bir cevabı olabilir o yüzden ben kendi bakış açımdan sorunuzu cevaplandırmaya çalışacağım.

Kişisel gelişim kitaplarında genellikle "Çekim Yasası", "Kelimelerin Gücü", "İstersen Her Şeyi Yapabilirsin" gibi başlıklar bulunur ve aslında bu konuların gerçeklikten uzak, tek bir çerçeveden bakılıp değerlendirildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. İnsanların bir işi kolay yoldan zahmetsiz bir şekilde elde etme arzuları bu tarz konuların popülerleşip bir sektör haline gelmesine yol açtı. Yıllarca üzerine kitaplar yazılıp, seminerler verildi bahsettiğiniz gibi belgeseller yapıldı ancak bunun tek bir şeye hizmet ettiğini düşünüyorum "reklamcılık ve pazarlama sektörü". Kişisel gelişime merak duyan kişiler bu konulara ilgi duymaya başladıkça sektör yükselişe geçti ve bu sayede popülerlik kazandı.

Anlatıların dışında kesinlikle bunun kötü bir fikir olduğunu düşünmüyorum ama şu noktada sıkıntı vardır ki eğer istediğimiz doğrultusunda bize bağlı olanlar için hiçbir eylemde bulunmayıp sadece istiyorsak yarardan çok zarar getirecektir. Çünkü bir şeylerin gerçekleşmesini bekleyerek bir sonuca varılmıyor ama bence bu yol denenebilir; isteklerimiz hakkında olumlu düşünmek, elimizdeki durumları değerlendirip bize bağlı olan ve olmayan şeyler hakkındaki yorumlamalarımızdan yola çıkarak o eylem için harekete geçmek. (Eğer bakmak isterseniz Epiktetos' un Enchiridion adlı kitabında bize bağlı olan ve olmayan şeyler hakkında bir açıklama bulacaksınız.)

Tamamen bu konuyla ilgili olmasa da bir video paylaşıyorum kaynaklar bölümünde, umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

928 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın