Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Cehalet mutluluk mudur ?

Bence insanın mutlu olabildiği yerler her zaman savunmasız olduğu yerlerdir. Yıllar içinde öğrendiği öğreti vb. şeyleri bir kenara koyup o an dikenlerini indirmektir. Burdan bir yere çıktığımda ise ne kadar az şey öğrenirsen dikenlerin ne kadar ince olursa o kadar mutlu olabilirsin gibi bir şey çıkıyor. Burda da düzen sorgulanıyor
174 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Cehalet evet duruma göre mutluluk sağlar ama cehalet demek aynı zamanda küçük bir dünya demek. Çünkü insan için zihnindeki dünya neyse ve ne kadarsa onun kendi (zihin) dünyası da o kadar olur. Koca bir dışarda evren olsa da o kişi Platonun mağara alegorisindeki gibi mağaranın dışına çıkmayan ve çıkmak istemeyen bir kişi olmak zorunda. Bu yüzden Cehaleti seven ve seçen 'küçük dünya' bedelini ödemek zorunda. Bunu kısaca kendi küçük dünyasında mutlu olmak olarak ifade edebiliriz. Kendi dünyasını büyütmek isteyen ise her durumda mutsuzluk bedelini göze almayı bilmelidir. Çünkü insan için dünyasını büyütmek de genişletmek de, bu hayata ve dünyaya dair herşeyin anlamsız gelmeye ve boş gelmeye başlayacağı bir 'ufuk' çizgisi vardır. Bu da düşünselliğin ve bedenselliğin bitmek bilmez kavgasının çıktığı yerdir zaten. Düşünsellik anlam arar beden ise hazlarla oyalanma derdindedir. Tabi işin yaşamak için bedensel ihtiyaçlar kısmı da ayrı konu ve zorunluluk. Maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisi de aslında burdan çıkar. İnsan düşünselliği için bilgi ve bilgelik önemlidir ama bilgelik de yaşamaya bağlı olarak lanet bir bela gibi bu bedene mahkumdur. İnsanın düşünselliği arttıkça, bunun tadını aldıkça doyumsuz bir bilgi açlığı ortaya çıkmaya başlar. Artık sınıra yaklaşılmıştır. Ufuk çizgisine. O çizgiye yaklaştıkça ise hayattaki herşey anlamsız gelmeye başlar. Görünen o ki bedelsiz ve karşılıksız evrende bir şey bulmak zor. Termodinamik yasaları da özünde bize bunu söyler. Alırsan vermek zorundasın veya verirsen alırsın. Almadan vermek, vermeden almak yok. Evrendeki nedensellik süreci böyle işler.

227 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

Cehalet malesef mutluluk getirmez. Öyle olsa en mutlu toplumlar bilimin merkezi olan toplumlar değil Ortadoğu olacaktır.

Tabi kişinin mutlu olması için ihtiyaçlar hiyerarşisinin de buna etkisi vardır. Adam bilgi iken karnı açsa yine mutlu olamayabilir.

Bu Reklamı Kapat

Ancak bilgi her zaman erdemdir. En basitinden kişinin ufku yani düşünceleri hatta hayalleri bile bildiği kadardır. Nasıl bilmediğimiz, tanımadığımız birini rüyamızda göremezsek bilmediğimiz bir şeyi hayal edemeyiz.

Hedef koyamayız ve bu hedeflere ulaşamayız. İlk başta gıpta ettiğimiz o bilgiler daha sonra bizlerin içindeki kibre yenik düşüp bizleri bakşa şeylerle avutmaya götürür. En basitinden adam bu dünyada cenneti yaşar ve sizi adeta sömürürken sizler çıkıp bu dünyanın geçici olduğunu kendinin cennete gideceğini onun ise cehennemde azap çekeceği gibi durumlarla ya kendinizi avutabilirsiniz ya da bu durumu size sözde alimler iteleyebilir.

Bu Reklamı Kapat

Cehaletin getirdiği tek avantaj kolay ikna olabilme ve yetinebilmedir. Kişi sadece din ile avutmak bilgili kişi ile mümkün değildir.

İhtiyaçlar hiyerarşisi ne kadar bir pramitle anlatılsa da aslında sonsuzdur. En basit örneği ile evi olmayan birinin ihitiyacı ev almak iken evi olan biri için araba almak bir ihtiyaç haline gelecektir. Arabası olduğunda daha iyi ve yüksek model olacaktır vs bu iş bu şekilde sonsuza kadar gider.

A yı öğrensek gözümüz B de kalacak, C yi elde etsek neden D miz yok diyeceğiz.

Her şeyden öte, cahil kişiler istediği kadar çalışsınlar asla bilgili kişiler kadar gerek ücret kazanma gerek ise onların sosyokültürel düzeylerine ulaşamayacaklardır. Bu da bir süre sonra olası bir sorunda bilgisizin bilgiliden nefret etmesine neden olacaktır.

Kaldı ki bilginin bize kazandırdığı şey sadece mutluluk veya statü olmayacaktır. En basitinden cahil bir kişinin cahil bir ekiple bir toplumu yönetmesi bile mümkün değildir.

Hatta cahil toplumlara baktığınızda halkı aç, yöneticileri ise toktur. Bilgili toplumlara baktığımızda bu durum daha kabul edilebilir bir makas açıklığında olacaktır.

Hatta cehalet bizim inancımızı bile zedeleyebilir. Cehalet bizlerin hutafelere ve batıl hatta yalan yanlış şeylere inanmaya bile götürecektir. Rahatlıkla görebilirsiniz ki cehalet ile radikalllık doğru orantıda gider. Radikalllık ise bizleri farklı görüş ve bilgilerden mahrum eder. Bu böyle kısır döngüye girer. Veya başka bir şekilde bakarsak, cahalet yüzünden kişi dinle alakasız hatta şirk konulara inanabilir. En güzel örneği Katoliklerdir. Katolikler, aslında çoğu farkında olmadan Roma Paganıdır. Hatta İngilizler kendilerini Katolik görmezler ve Papayı saymazlar genellikle. Ancak Anglikan Klisesinin, Papalıktan ayrılmasının nedenine baktığınızda tamamen bir kralın istedikleri için olduğunu göreceksiniz.

Kaldı ki aynı durum ortadoğuda da var. İki tarafta birbirine tekbirlerle mermi ve füze atıyor. İkisinin de derdi gaza. E iyi de ikisi de Müslüman. Hayır onlara göre karşı taraf dinden çıktı. Kim dedi diye sorun adım kadar eminim X kişisi diyeceklerdir. Karşı tarafı dinlememişlerdir bile.

Bu Reklamı Kapat

İslamiyetin ilk yıllarında İmam Sunni ve İmam Hanifi, yöneticilerin sömürgesinin kader dediğinde bunlara karşı çıkmış ve hayatlarına erken yaşlarda veda etmişlerdir.

Bu durum şu an da gözlenir. En basitinden savaş isteyen kişilere bakın. Çoğu bırakın savaş görmeyi herhangibi çatışmanın içinde kalmamış herhangi bir insanlık durumuna şahit olmamıştır.

Kısacası 5 tane cahili yanlız bırakın. Birbirlerine baksınlar. Kesin söylüyorum ki 1 ay kendi kendine iyi geçinecekler 1 ay geçmeden kavga gürültü çıkaracaklardır. Hem de saçma sapan şeylerden.

Size cehalet mutluluktur diyenler, sizin bilmediğiniz hatta hayal dahil edemediğiniz hayaları yaşıyorlar. Bunu birazcık bir şeylere farkı bakıp, farklı düşünüp sorguladığınızda işin hiç anlattığınız gibi olmayacaktır.

Bu Reklamı Kapat

2. Abdülhamid'in dediği gibi "Tarih değil hatalar tekerrür ediyor."

Bilmezseniz, okumazsanız tecrübe ile öğrenirsiniz. Eğer okur ve öğreniriseniz, başkaların tecrübelerini çok daha hızlı,kolay ve sağlıklı şekilde öğrenebilir, tecrübe edebilirsiniz.

Sevgi ve bilgi ile kalın..

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et