0

Cansız atomlar nasıl canlı bir varlık oluşturabiliyorlar?

Bunu hangi başlık altına koyacağımı bilemedim. Aslında bununla ilgili bir iki şey gördüm ama tam anlayamadım genelde yaratılışçılar bu soruyla geliyorlar cevaplarsanız sevinirim.

1
168 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

söze şöyle başlamak iyi olacak sanırım: "cansız atomlar, doğa yasalarına uyarlar". Aslında mantığı çok basit, cansız atomların canlı varlıkları oluşturmak gibi bir amacı yoktur. Atomlar, doğa yasalarının sınırları içerisinde bulundukları ortamlar dahilinde etkileşime girerler: birleşirler, ayrışırlar, yeniden birleşirler, yeniden ayrışırlar...

Bu etkileşimler sonucu çok sayıda molekül oluşur. Bu moleküllerin bir kısmı canlı diye sınıflandırabildiğimiz varlıkların yapısını oluşturur, bir kısmı parçalanır başka molekülleri oluşturur, bir kısmı da doğaya canlılık haricinde yayılır vb.

Kısaca burada vurgulanmak istenen cansız atomlar canlıları bilinçleri dahilinde oluşturmamalarıdır.

Bir diğer değinmek istediğim konu ise canlılık ile cansızlık arasında moleküler düzeyde bir farkın bulunmaması. Canlılık veya cansızlık tamamen biz insanların koyduğu bir sınıflandırma çeşidi. "Şu" kriterleri taşıyan varlıklara canlı, taşımayanlara cansız diyelim kategorizasyonunu görmezden gelirsek bir virüsü cansız, bir bakteriyi canlı yapan hiçbir şey yoktur en nihayetinde.

Uzun lafın kısası;

sorunuza basit ve kendi çapımda yanıtlar vermeye çalıştım. Amacım tam anlamıyla kafanızdaki soruları çözüp cevaba kavuşturmak değil, verdiğim ufak bilgilerle altta size sunacağım kaynakları birleştirip sorunuzu tam anlamıyla çözüme kavuşturmak. Abiyogenez burada bahsettiğim iki-üç kelimelik bilgilerden daha fazlası. Kaynaklara Evrim Ağacı Akademi "Cansızlıktan Canlılığın Oluşumu" (Abiyogenez Teorisi) başlıklı yazı dizisini ve ekstradan konuya dair birkaç video koyuyorum. Sorularınızın yanıtını orada tam anlamıyla oldukça yalın bir dilde bulabileceğinize inanıyorum.

Umarım ufak da olsa katkım olmuştur.

İyi günler dilerim.

314 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5

Kaynaklar

  • Evrim Ağacı. Abiyogenez Teorisi. (05 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • Evrim Ağacı Videosu. Cansızlıktan Canlılığın Oluşumu. (08 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku