Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Ocak
Yusuf Ocak
7K UP
Üye
1

Canlılığın genelinde yumurtanın hareketsiz, büyük ve az sayıda olmasının; spermlerin ise hareketli, küçük, ve çok sayıda olmasının sebebi nedir?

Yumurta ve sperm ile ilgili getirdiğim bu yargı doğru değil ise, aksi örnekleri beyan eder misiniz?
889 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alim Öner
Alim Öner
25K UP
İnternetten araştırmalar sonucu buldum

Bununla alakalı olarak bu evrimsel süreçte meydana geldiğine dair bir takım kanıtlar bulunmaktadır. Erkek kesim 14 (genelde 13-15 yaşta başlar sperm üretmeye) yüzbinlerce ile başlayarak normal sayılan 40 milyona kadar çıkar (bı sayı bazılarında fazla bazılarında da az olabilir ama ortalama sağlıklı erkeğin oranı bu civardadır). Erkek öldüğü zamna kadar azalsa da sperm üretimini asla durdurmaz (bazı hastalıklar nedeniyle durabilir erkeğin penisi kullanılamayacak durumda olsa bile sperm üretimi durmaz) . Dişiler ise erkeklerin aksine inceliğe değil niteliğe odaklanır ayda sadece birkaç yüz yumurtalık üretse de bunun maliyeti spermden kat kat fazladır. Dişiler erkekte evrimsel olarak güç,zengilik, bağlantılar arar (deneylerle pağlı saat takan spor araba kulanan erkekleri büyük oranda daha çekici buldukları kanıtlanmış) erkek ise simetri, güzellik ve de kalça boyu gibi doğurganlık ve sağlıklı olmanın şartlarına bakar . Ayrıca dişiler çocukların (en az 3 yaşına) kadar bakımı ile tamamen ilgilenir emziren bakım gibi işlerle ilgilenirken erkek maddi olarak destek olur. Kadınların eşlerini şeçmelerinin de nedeni budur dişiler alış veriş ten genelde daha ağır bedel ödeyen taraftır. Araştırmalara göre erkekler kadının kendilerinden başkaları ile sex yapmasını daha katlanılmaz bulurken kadınlar ise erkeğin kaynaklarını (para ve ya bağlantıları) başka bir kadına vermesinden daha fazla rahatsız olurlar. Bu evrimsel sebeple birçok toplumda 1800-1900 lere kadar kadın aldatmışsa idam gibi aşırı hükümler verebilir (hemen hemen bütün dinlerde ve toplumlarda kadının aldatması afedilemez ve de kabul edilemez olması da bununla bağlantılıdır). Kısaca bir taraf kendinin ve çocuğunun bakımını üstlenirken diğeri ise onlara yemek (kaynak) getirmek zorundadır. Dişiler 9 ay ve sonraki birkaç ay boyunca savunmasızdırlar erkek ise çocuğu olsa bile onda bedensel olarak bir dezavantaj almaz. Rica edersem bunu doğru cevap olarak etiketler misin? Sadece kendi hafizamdaki bilgilerden yazdım bu konuda 1 makale ¹ de kitap okudum birkaç farklı internet sitesinden araştırma yaptım ( bu konu benim en çok merak ettiğim konulardan birtanesidir muhtemelen annem ve ailem feminist olduğu için kadın ve erkeğin bilolojik farkını merak etmeden dolayı)(makalenin ismini hatırlamıyorum ama eş seçmenin bilolojisi gibi birşeydi kitap ise neden aşık oluyoruz? Lucy Vincent yazarı tavsiye ederim linki alakalı ama pek bakmadığım siteden veriyorum [1]

Kaynaklar

  1. www.zanzu.de. Sperm Ile Alakalı Bir Site. Alındığı Yer: www.zanzu.de | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close