Sorulara Dön
0
Varsayımsal & Hipotetik

Canlılığın birincil güdülerinden çoğalmayı, evren gibi dinamizme sahip oluşumlara uyarlayabilseydik ne olurdu acaba?

Diğer bir deyişle canlılar gibi dinamiği olan evren veya başka oluşumlar (üremek demek istemiyorum) birbirlerini çoğaltabilirler mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Önce kendimizi, sonra canlı olmayı özel, önemli, üstün algılama eğilimimiz, ŞEYleri bir hiyerarşiyle değerlendirmeye neden oluyor. Böyle olmamalı demek değil. Sadece bunu mutlaklaştırmadan da, rasyonaliteyi koruyarak da bakmayı gözden kaçırmamak gerekiyor.

Evrenin işleyişi, 2. termodinamik ilke entropinin etkisiyle, olasılıkların artışı (biz buna düzensizlik diyoruz malesef) ilkesine göre işlemekte. Hiç bir zaman bizim düzen tanımımıza uygun zuhura geliş göremeyiz. Çünkü bizim düzen algımız olasılıkların çoğalarak zenginleşerek değişimini bir düzensizlik olarak yorumlayacak sığlıkta. Aksine olasılıkların en aza indiği, değişimin minimuma geldiği yapılaşma bizim için düzen demektir. Ama evrensel işleyiş için bu karikatürize bir yaklaşım gibi görünmekte.

Evrenin oluşum aşamasında hidrojen atomlarının saçılmasıyla nötronlarla birleşerek helyum atomlarının oluşumu, bunların kendinden küçük hidrojen atomlarını çekerek büyümesi, büyümenin kritik noktasında (sıcaklık+basınç) helyum atomlarının birleşmesi, karbon silisyum demir vs atomlarının oluşması süreçleri aslında evrenin işleyişinin çoğalma, artma, zenginleşme, olasılık artışı üzerinden geliştiğini gösteriyor. Aslında yıldız ve gezegenlerin oluşumu da bizim küçük zihnimize göre çoğalma-üreme olarak tanımlanabilir. İlksel yıldızlar süpernova olarak patlayacak, materyalini uzaya dağıtacak ki yeni maddeler, gezegenler vs oluşsun. Sürekli olarak de yeni yıldızlar oluşmakta.

Kimyasal evrimden biyokimyasal evrime geçiş de bu sürecin devamı, kompleksleşme, olasılıkların artışı olabilir mi acaba. Madde parçacıkları nasıl kendi aralarında kütleçekim üzerinden bir yapı oluşturuyorsa, mikro düzeyde moleküller de kendi arasında çok faktörlü (daha kompleks) işleyiş alanları oluşturdu. Yani biyo yapıları canlı yapılardan jiletle ayıramayız. Aynı evrensel kanunların sonuçlarıdır çünkü.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın