Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Canlılarda ebeveynlik hangi süreçte veya hangi düzeyde başlamıştır?

Yani tek hücreli canlılarda ebeveynlik var mıdır? Veya hangi düzeyde başlamıştır.?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhaba , bu çok güzel bir soru.

Öncelikle Sayın Çağrı Mert Bakırcın konuyla alakalı olabilecek şu yazısını öneririm.

https://evrimagaci.org/cinsiyetlerin-evrimi-cinsiyetler-neden-ne-zaman-nasil-evrimlesti-353

Cinsiyetlerin evrimini bilmek bu konuda önemli bir adımdır.

Ebeveynlik en yoğun ve kompleks hali ile biz memelilerde görülür. Biz gelişmiş merkezi sinir sistemine sahip memeliler , yavrularımızı sütle besleriz. Yavrularımız doğduğu zaman söz gelelim Caretta Caretta larının aksine uzun süre bakıma ihtiyaç duyarlar. Memeli yavrularının bu yüzden hayatta kalabilmek için ebeveynlik hizmetine ihtiyaçları vardır. Memeli yavrularının sadece süte ve bakıma değil aynı zamanda duygusal olarak aileleri ile yakın ilişkilere de ihtiyacı vardır hatta bu ihtiyaç tahmin edilenden çok daha kuvvetlidir.

Harlow’un Maymunları deneyi sizi şaşırtabilir.

https://www.dbe.com.tr/Kurumsal/tr/guvenli-baglanma-2-harlowun-maymunlari-2/

Memelilerden sonra aile ilişkilerine en düşkün olanlar kuşlardır. Kuşlarda yavru bakımı vardır. Kuşlar yavrularını emzirmez ama kuluçkaya yatar ve yavruları için yiyecek temin ederler. Bu sürüngeler ve Amfibilerde görmediğimiz bir davranıştır.

Bazı omurgasız canlılarda da yavru bakımı kabul edilebilecek davranışlara rastlarız, şüphesiz bu örneklerin en çarpıcı ve dramatik olanı Ahtapottur , Yorumu size bırakıyorum.

https://onedio.com/haber/anne-ahtapotlarin-bu-kadarini-da-beklemiyorduk-dedirtecek-yavrulari-icin-verdigi-inanilmaz-hayat-mucadelesi-351384

Elimizdeki verilere dayanarak yavru bakımının , büyük ihtimalle çok hücreli canlılarla ortaya çıkan bir olgu olduğunu söyleyebiliriz.

Tek hücreli canlılar bölünerek çoğalır ve her bölünmeden sonra ortaya çıkan bireyler zaten kendi başının çaresine bakabilecek niteliklerdedir. Yavru bakımı gibi bir şeyden söz edilemez.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, hayatlarımızdan anlamı çalmaz; tam tersine gezegenimizi kaplayan güzelliklere ve zafer dolu yaşama duyduğumuz hayranlığı arttırır.”
Kenneth R. Miller
Geri Bildirim Gönder