Sorulara Dön
2
Biyoloji & Genetik

Canlılar neden üreme ihtiyacı duyar?

Bir ağaç neden meyve üretmek ister? Neden tohumlarını başka topraklara ulaştırmak ister? Neden türünün hayatta kalmasını ister? Ya da ilk insan neden üremek ister? Teşekkürler

2
112 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (3)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrim teorisinin birkaç temel mekanizması var: doğal seçilim, cinsel seçilim, akraba seçilimi vb. Bunları öğrenmek için Evrim Ağacı sitesinde Akademi var. Çok fazla şey öğrenip bilginize bilgi katabilirsiniz. Evrim Ağacı Akademi’yi şuraya bırakıyorum. Canlılığın temel mekanizmalarından doğal seçilim, canlıların en uyumlularının hayatta kalabildiği bir mekanizmadır. Uyumlu olmayanlar ise ölür ve elenir. Canlılardaki temel içgüdülerinden biri de kendi soylarını devam ettirmektir. Bu sayede kendi türü, kendi başarılı genleri ileride hakimiyet kurabilecek yaşamına devam edebilecektir. Ayrıca canlılığın tanımlarından biri de kendini kopyalayabilmesidir. Kendini kopyalayamayan bir madde canlı kabul edilmez. Neden kendini kopyalama ihtiyacı duymuştur, ilk canlı-cansız arası form? Onu bilemiyoruz, onun için Evrim Ağacı YT kanalından Abiyogenez videosunu izleyebilirsiniz.

Kısacası üreme genlerin devamı ve canlılığın tanımı için bir ihtiyaç. Şunu da izah edelim. Ağaç tohumlarını uzaklara ulaştırmak istemez. Aslına bakarsanız irade sahibi olmayan birçok canlı türü için böyle bir istek söz konusu değildir. O ağacın atalarından bazıları mutasyonla meyve üretebilecek hale gelmiştir ve diğer meyve üretemeyen ağaçlar tohumlarını yayamayıp ölürken meyve üretebilen ağaçlar genlerini devam ettirebilmiştir. Yani bu olasılıklara ve sebep sonuca dayalı bir olgu. Çok karıştırılıyor burası, özellikle belirtmek istedim. Herhangi bir istek, bir amaç yok. Biz rahat anlayabilelim diye öyle demişler. Sadece mutasyonlar ve mutasyonların sonuçları var.

Ve doğada ilk tür diye bir şey de yoktur. Dolayısıyla ilk insan da yoktur. Türler çok uzun süreler boyunca oluşurlar ve türün oluşumuna dek onlarca ara tür söz konusudur.

241 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Çoook çok basitçe, bugün yeryüzündeki tüm canlılar genetik bilgisini aktarmayı, üremeyi başarmış canlıların soyundan gelmektedirler. Canlıların özelliklerinin belirlenmesinde bu genetik bilgi epey önemli yer tutar. Bu üreme davranışı, içgüdüsü, isteği, yönelimi her ne ise onunla ilgili pek çok şey de genetik kodun içerisinde mevcuttur.

Oldu ki bir canlının genetik kodunda bir mutasyon meydana geldi ve üreme davranışını gerçekleştirme yönünde herhangi bir eğilime sahip olmadı o zaman ne olur? Üreyemez. Sadece üreyenlerin genleri kopyalanıp gelecek nesillere aktarılmaya devam eder.

Soru içerisindeki konular için bir kaç hatırlatma

  • ''İlk insan neden üremek ister'' İlk insan diye bir şey hiçbir zaman var olmadı.
  • ''Neden türünün hayatta kalmasını ister'' bir ağaç türünün hayatta kalmasını istiyor mu? Ağar türünden haberdar mı? Ağar türlerden haberdar mı? Ağaç herhangi bir şeyden haberdar mı :D Bu dağlar neden oldukları yerde kalmak ister veya yağmur taneler neden yere düşmek ister demek gibi bir şey. İsteklerden ortada bir zihin varsa bahsedebiliriz.
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın