Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Canlılar görme, duyma veya koklama gibi evrimsel süreçte rakiplerinin önüne geçirebilecek bu kabiliyetleri nasıl kazandı?

Her nasıl canlılık kazanmış ise kazanmış olan maddeler yığını evrimsel süreçte saydıklarımın birini bile kazanması rakiplerinin çok önüne geçirebilecek olan bu becerileri nasıl kazanmıştır? Merakım bu kabiliyetlerin canlıya ne kazandırdığı değil söz konusu maddeler yığınının bu ihtiyacı nasıl hissetmiş ve ihtiyacını nasıl karşıladıdığıdır

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba. Burada genellikle planarya üzerinden gidiyoruz. Çünkü ilk defa planaryada belirgin olarak "ön" ve "arka" kavramı meydana geliyor. İşte buna bağlı olarak da blateral simetri kavramı ortaya çıkıyor. Bu canlılar kimyasal maddelere ön kısmı ile daha çok temas ettiği için tüm almaçlar ön kısımda toplanıyor. Böylelikle tatma ve koku gibi özellikler gelişiyor. Burada bir ihtiyaç söz konusu değil. Burada, bulunan ortama göre uyum ve fizik kuralları söz konusu. İlk defa yassısolucanlarda yutak üstü gangliyon kavramı meydana geliyor. Bu bölge bir sinir yumağını teşkil ediyor. Ve bu sinir yumağı, ön kısımda olduğu için tat ve koku gibi almaçları bir eşgüdümlemeye zorlanıyor. Bu eşdgüdümlemenin dengelenebilmesi için sinir ağları daha kopmlike bir yapı göstermek zorunda kalıyor ve tüm vücuda sinirler dağılmaya başlıyor. Tabii canlı besin bulmak zorunda, kollojen liflerin sayesinde bir yapı kazandı ancak yeterli değil. Besinleri tanıması lazım. Bunun için osmoz gelişiyor. Bu yöntemle koku ve tat duyusuyla besinleri ayırt edebiliyor. Bilim insanları arasındaki ortak kanı, bellek gelişiminin koku duyusuyla gelişmiş olabileceği yönde. Bu varılan kanının en büyük dayanağı, az önce bahsettiğim sinirsel gelişimden dolayı. Çünkü canlıların tümünde bellekle (hafıza) ilgili lob, koku lobunun gelişmesiyle evrimleşmiştir. Dolayısıyla belleğimiz oluşturan korteks de, koku lobunun gelişmesiyle evrimleşmiştir. Talamusa kokunun doğrudan uğramaması bu yüzdendir.

190 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Tek hücrenin bile kemotaksik hareket ve fiziksel uyaranları (titreşim, ısı gibi) algılayıp hareket etmek gibi bir özelliği var. Bunlardan bazıları tat ve koku alma reseptörlerine, bazıları ışığı görmeye, bazıları da titreşimleri algılama ve denge fonksiyonlarına dönüşüyor zamanla çevre şartlarına bağlı olarak. Göz, kulak, burun beynin gelişmesiyle birlikte yakın zamanlı olarak gelişmiş olabilir su altındaki canlılarda. Kulak gibi denge ve titreşim algılayan bir organ su altında bayağı işlevsel olmalı.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın