Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Canlılar biyolojik amaçlarını nasıl biliyorlar ?
Hayatta kalma iç güdüsel anlıyorum fakat üreme canlılar için nasıl bir amaç haline geliyor ? Gen aktarımı yapmak bireye bir fayda sağlamayacağı halde canlı neden üreme ihtiyacı duyoyor ve bunu amaç haline getiriyor ? Özellikle prokaryot canlılar bu görevleri neden ve niye üstleniyorlar ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Özgür Aras
Özgür Aras Fizikçi, Yazılımcı ve Felsefeci

Üreme istenci biyolojik temelli değildir. Fiziksel bir nedeni bulunmaktadır: "Bilgilinin Korunumu" yasası

Bildiğimiz gibi evrende fiziksel süreçler Entropi tarafından ısı ölümüne doğru sürülmektedir. Canlılar bu entropik süreçlerin tersine hayatlarında bir düzen oluşturmayı amaçlayarak ısı ölümüne direnmektedirler. Bu da tabii daha çok entropiye yol açmaktadır. Fakat bilginin evrenimiz içerisinde kendini koruduğu bilinen birşeydir.

Canlılar da genetik kodlarını ve önceki nesillere ait bilgileri sonraki nesillere aktarmaya çalışarak bilgiyi koruma ve entropiyi azaltma eğilimindedir. Süreçler her ne kadar biyolojik görünse de çok daha ulvi bir amaca hizmet etmektedirler.

Bu Reklamı Kapat

Bu konular günümüz biliminin en çetrefilli konularından birisidir ve pek çok bilim insanı tarafından halen tartışılmaktadır. Bilgi Teorisi, Bilgi Felsefesi (Epistemoloji) ve Termodinamik gibi konularda derinlemesine araştırma yaparsanız konuyu anlamak daha rahat olacaktır.

Bilgi teorisi ve entropi hakkında aşağıya bir kaynak bırakıyorum.


Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Mit. (05 August 2019). Alındığı Tarih: 05 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Emre Ertürk
Emre Ertürk Evrim Ağacı çevirmeni

Bilmiyorlar.

Hayattakalım ve üremeyi amaç edinerek yemek yemeyiz mesela. (Zebralar, iguanalar, kargalar da bu amaçla yemezler.) Acıktığımız için ve yerken zevk aldığımız için yeriz. Ama beslenmemizin esas nedeni, bebeklikten çiftleşip üreyeceğimiz yetişkinliğe kadar hayatta kalmak ve genlerimizi yeni nesillere aktarmamızı sağlayacak gametleri oluşturacak maddeleri sağlamaktır. Çoğu canlının bu "büyük ve gizli projeyi" otomatik olarak gerçekleştirmesi için evrimsel süreçlerde acıkma ve yemek yemekten zevk alma gibi his ve duygular güçlü bir şekilde seçilmiştir. Aynı durum üreme için de geçerlidir. Nasıl ki acıkmak yemeye yöneltiyorsa cinsel güdüler de çiftleşmeye yöneltir. Amaç çiftleşmektir, üremek değil. Kurbağalar üremeyi istedikleri için çiftleşmez, çiftleşmeye yönelten cinsel güdülere sahip oldukları için çiftleşir. (İnsanda da temelde aynı durum geçerli...)

"Canlılık" dediğimiz fenomen genetik materyalin devam ettirilmesi üzerine kurulu. Yani organizmalar, bireylerin zevki, mutluluğu, esenliği ya da huzurunun önem taşımadığı süreçler içinde, sadece ve sadece genetik materyalin sürdürülmesini (bölünme, üreme ve türün devamı...) sağlayabildikleri için oluştu ve bunu yapma başarılarını arttıracak özellikler kazanarak evrimleştiler, evrimleşiyorlar. Bu işin, belli bireylerin sürekli hayatta kalması yerine, üretilecek yeni bireylere genetik materyalin aktarılarak yapılması birçok bakımdan daha avantajlı. Bu nedenle, prokaryot-ökaryot fark etmeksizin tüm yaşam, bir anlamda, "genetik materyal kopyalama ve aktarım teknolojileri" (çiftleşmeye yönelten güdü ve duygular da bunlara dahil tabi) üzerine kurulu. Türlerin bireyleri olarak bizler, genetik materyallerin geçici taşıyıcısı, koruyucusu ve aktarıcılarıyız ve bu işler için evrim tarafından, her şeyden önce, hayatta kalmaya ve üremeye "programlanmış" vaziyetteyiz.

Bu Reklamı Kapat

Hayattakalım da üreme (/bölünme) de bu genetik materyalin bireyden bireye, nesilden nesile aktarımının olmazsa olmazı (ve de birincisi ikincinin koşulu aynı zamanda). Yani, sadece, bu iki işi becerebilen bireyler genetik materyalin sürdürülmesini sağlıyor. Dolayısıyla hayattakalım ve üremeye hizmet eden güdü ve davranışlar evrimsel süreçlerin başlarından itibaren öncelikli olarak seçilmiş ve canlılığın bu temel işlevleri bireylerin keyfine kalmamıştır. "

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Canlılar Neden Üremeye Karar Verdiler? Üremeden De Evrimleşemezler Miydi?. (08 August 2019). Alındığı Tarih: 08 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et