Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Saliha Aslan
Saliha Aslan
2,909 UP
Üye
2

Cahillik insanın bir parçası mı?

324 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
255K UP
Krononot⁸

Cahil olduğu kabul edilen (ya da öyle nitelenen) bir zihnin sorusu olarak, cahillik sıfatı insan türünün bir özelliği mi şeklindeki soru, felsefi anlamda bir kısır döngüye dönüşmekte.

Her şekilde, evreni algılamada bir bilişsel sınırı olan her varlık, insan tabiri ile "cahil" olmak durumundadır. Ancak bu durum aslında cahillik değil, uyumlanmanın bir sonucudur. Algı kısıtlılığı (umwelt), türlerin kendi alanlarında ihtiyaç duydukları bilgi ve uyaranları alıp kullanmalarını sağlar. Gereksiz olanlarla meşgul olmadan yaşamlarını sürdürebilirler. İnsan türü için, çok düşük ve çok yüksek frekanstaki seslere duyarsızlık gibi. Işık tayfının çok ama çok ufak bir kısmını görebilmesi, diğer dev kısmına kör olması gibi. Evrende var olan bilginin çok üzeri çok küçük bir kısmından haberinin olması gibi. Temel olan yaşamda kalmadır çünkü. Bu da, dünya okulunun bir deneyim alanı olması, bir tekamül alanı olarak her bireyin gelişimini kendi üzerinden sağlaması olarak okunabilir. Gerçeklik kurgusu, can verilmiş her varlığı, dünya sahnesinde tutma (kaç ya da savaş yeter ki yaşamaya devam et) çabasında görünüyor. İnsan türü kendi algı, bilinç seviyesini değiştirmedikçe zaman mekan kısıtlılığı içinde hapis kalmaya mahkum, ancak buradan kurtulmaya açık bir potansiyelde gibi görünmekte. Bilinç gelişimi - tekamül için yapılacak her türlü çaba çok değerli, çünkü yapılan her çabanın kollektif sonuçları, türün diğer bireylerini de etkilemekte. Yapılan her olumlu ya da olumsuz seçimin bütünde etkisi (size göre az ya da çok) bulunmakta. İşte bu yüzden özgür irade var ve seçimleriniz, sorumluluğa dönüşmekte.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close