Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İbrahim Sayla
İbrahim Sayla
1,163 UP
Üye
3

Büyüklük ve küçüklük sonsuz mu?

Bildiğim kadarıyla bildiğimiz en küçük şey planck uzunluğu. Teknolojimizin yeterli olduğunu varsayalım , planck uzunluğundan daha küçük şeyleri bulabilir miyiz ve bu sonsuza kadar sürer mi? Aynı soruyu büyüme olarakta düşünebilirsiniz. Sonsuzluk varsa herşeyin sonsuz büyük ve küçük kopyası (paralel evren gibi) olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
760 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
B Polat
B Polat
323K UP
Bilim Meraklısı

Sonsuzluk kavramı matematikte kullandığımız, hesap yapmamazı kolaylaştıran teorik bir kavram. Matematiğe göre bazı sonsuzlar diğerlerinden daha büyük yada daha küçük olabilir. Sonsuz konseptine gerçek hayatta henüz deneyimlemiş değiliz. Fizikte Planck uzunluğu (1.6 x 10^-35 metre) evrendeki en küçük ölçek olarak kabul ediliyor. Bundan daha küçük bir şey yok. [1]

Kaynaklar

 1. C. Moskowitz. What Is The Smallest Thing In The Universe?. (17 Eylül 2012). Alındığı Yer: Space.com | Arşiv Bağlantısı
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Sonsuz küçüklük halinde elalı Zenonun paradoksu ortaya çıkar. Bu nedenle iki sayı arasında sonsuz sayı olduğuna dair matematiksel mantık evrene uymaz ve muhtemelen evrenle çelişir bu da kullandığımız matematiğin sorunlu, evrene uymayan ve bu nedenle keşif değil icat olduğunu ortaya koyar. Evrenin doğal matematiğinde iki sayı arasında sonsuz bir sayı dizisi yoktur. Evrende sonsuz küçüklük olabilse de nesne etkişimlerinin kurulmasını sağlayan bir etkileşim sınırı vardır. Bu sınırda nesneler arasında etki tepki oluşur. Bu da evren bakımından elalı zenonun paradoksunu çürütür. Çünkü iki nesnenin etkileşim sınırı vardır aksi halde paradokstaki gibi iki nesne asla etkileşim kuramazdı ve "temas" dediğimiz nesnel durum hiç bir zaman gerçekleşmezdi. Böylece hiç bir nesneye dokunamayabilirdik. Tabi gerçekte atom seviyesinde zaten dokunamıyoruz sadece dokunma hissi oluşuyor. Bir nesnenin atomlarının başka nesnenin atomlarına doğrudan temas edemiyor. Sadece dokununca elektromanyetik bir etki ile elimizdeki atomlar atom seviyesinde temas olmadan itme etkisiyle yada direnç ile karşılaşıyor ve biz bunu temas veya dokunma olarak algılıyoruz. Eğer gerçekten atomlar temas etse etkileşime girer ve radrasyondan ölürdük. Burdan bakınca yaşam mucize olur. Çünkü bir elmayı yerken elmanın atomlarındaki radrasyon vücudumuzda ölümcül etki yapabilirdi ama hiç bir zaman gerçek bir temas atom seviyesinde olmadığı için radyoaktif bir etkileşim olmaz ve bizde güzel güzel yaşamaya devam ederiz. Böyle bir evrende (herşeyin (kendimiz de dahil) özünde aslında radrasyondan oluştuğu bir evrende) yaşamın bilinen şekliyle var olması tam bir mucizedir. Çünkü çoğu atomdaki ölümcül radrasyon etkileşime kapalıdır. (Kolay bozunan örneğin düşük sıcaklıklarda bozunan bazı maddeleri saymazsak) Ve e=mc kare formülü bir atomdaki veya kütledeki inanılmaz boyuttaki yüksek enerji miktarını verir. Böyle bir tabloda uzayın ölümcül koşullarında dünya denen bir gezegen üzerinde can bulmak ve bir de bilinç kazanmış olmak tam bir mucizedir. Bir de işin canlılık nedir boyutunu bu yazılanlara göre düşünün. Vücudunuzdaki elektromanyetik etki ve tepkilerle bir sistem halinde var oldunuz. Vucudunuzdaki bütün etkileşimler bu elektromanyetik tabanlı bir ağ etkileşiminin gerçekte sonucu. Et kemik yağ vs bunlar bizim taktığımız isimler. gerçekte olan biten herşey atom seviyesinde elektromanyetik bir etkileşimin etki veya tepkinin sonucu. Manyetik bir boru içinden geçen bir metali düşünün. Manyetik etki tepki ile o borunun içinde o metal dengede durur ve manyetik etki ve tepki ile hareket eder. Benzer bir şey vücudunuzdaki sistemlerde de söz konusudur. Çünkü vücudunuzu kapalı bir sistem olarak alırsak herşey manyetik borudaki etki tepki ile benzer bir süreçle işler. Tek fark vücudunuzdaki sistemin çalışmasını sağlayan şey elektromanyetik etkileşimlerdir. Birşey birşeyleri iter ve diğer şeyler de diğerlerini böylece sistemler işler. Kısacası 'burdan manzara farklı'. Hem de algılanana göre çok çok farklı.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Altar Kibar
Altar Kibar
8K UP
Makina mühendisi, felsefe okuru.

Her nicel artışın veya azalışın bu artışın veya azalışın sınırına denk düşen bir nitelik değişimiyle zorunlu bir ilişkisi vardır. Hiçbir şeyin niceliğini, niteliğini değiştirmeden sonsuza dek artıramayız ve azaltamayız. Sorunuz, eğer bugün bilebildiğimiz en "küçük" ya da en "büyük" şeylerin ötesine ne kadar gidilebiliceği ise, bu şeylerin niteliğinin kuramsal içeriğinin köklü bir biçimde aşılması ve yeni kuramsal ilişkilerin, yasaların, ilkelerin vb tanımlanmasına bağlıdır. Bu da, gündelik dilde kullandığımız "büyük" ve "küçük" kavramlarının betimlediği şeylerin niteliğinin köklü bir şekilde farklılaşması anlamına gelir. Bu ise, "büyüklüğü" ve "küçüklüğü" değiştirebilme olanağımızın bir sınırı olması gerektiğini ve bu sınırın ötesinde bambaşka bir yasalar ve kuramsal ilişkiler alanına geçmemizi zorunlu kılar.

108 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close