Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Büyük kütleli cisimler uzay -zamanı neden yer çekimi varmışçasına aşağı doğru büküyor? Yer çekimi yoksa oluşan çukura küçük cisimler nasıl giriyorlar?

İzlediğim animasyonlarda (sizinki dahil) hep yer çekimi varmış gibi aşağı yönlü bükülme görüyorum. Bu nasıl oluyor? Eğer bu sadece analoji ise bükülme hangi yönde oluyor? Olduğu yönde oluşan bükülme çukuruna diğer küçük cisimleri hangi kuvvet çekiyor? Merak ettiğim ikinci nokta, bükülen uzay-zaman dokusu, büken cisim uzaklaşınca eski halini alır mı
451 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
181K UP
Bilim ve felsefe okuru

Kütleli tüm cisimler uzay zamanı büker. Örneğin siz yada bir bowling topu. Ama bunlar gibi küçük cisimlerde bu bükülme fark edilmez düzeyde olur. 'Bükülme' denilen şey görelilik teorisine göre çıkan bir tanımlama biçimidir. Gerçekte olan şey yani uzay zaman (evren) dokusunda neler olduğu henüz bilinmemektedir. Biraz daha açarsak kütle çekimin kuantum fiziğindeki mikro düzeyde tanımlaması henüz çözülemedi. Zaten bu çözülür ise 'herşeyin teorisi' (büyük birleşik teori) ortaya çıkmış olacak. Şuanda buna aday sicim teorisidir. Sicim teorisi görelilik ve kuantum fiziğinin denklemlerini matematiksel olarak birleştiriyor ancak sicim teorisi henüz gözlem ve deneyle desteklenmedi. Teorinin ileri yönelik kanıt öngörüleri var dolaylı da olsa. Bunlar ilerde doğrulanırsa sicim teorisi bildiğimiz herşeyin çok çok farklı olduğunu ortaya koymuş olur. Sicim teorisine göre evrende örneğin parçacık diye birşey yoktur. Evren sicimlerden oluşan bir yapıdadır ve herşey sicimlerdeki titreşimlerle oluşur ve var olur ve de varlığını devam ettiren yapıdadır. Yani bizim algıladığımız gibi örneğin bir madde durağan bir yapıda değil tam aksine devamlı titreşme halinde olan proaktif bir frekans ve titreşimin ürünüdür. Teoriye göre Evrende var olmuş herşey farklı frekans ve titreşim örüntülerinin sonucudur. Yani örneğin kütle çekim etkisi de bu uzay zamandaki bu titreşimlerin sonucudur. Evrende parçacık olmadığına dair öngörü aslında kunatum fiziği ile de uyumludur. Çünkü kuantum fiziği de evreni kuantum alanlar olarak tanımlar. Sicim teorisi fiziğin yeni baştan yazılmasına sebep olacak kadar bambaşka bir gerçekliği anlatan teoridir.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kıvanç Açıkel
Bilimsever

Bu sadece bir benzetme. Büyük kütleli cisimler uzay zamanı bükerler, diğer cisimler bu bükülmüş uzay zamanda hareket ederler. Yolda(uzay zaman) giden bir araba(bükülmeden etkilenen cisim) düşünün. İşte büyük kütleli cisimler bu yolu büker, araba da bu bükülmüş yolda ilerler. Işık da bu bükülmeden etkilenir. Işığın yolu büyük kütleli cisimlerin uzay zamanı bükmesiyle değişebilir. Buna kütleçekimsel merceklenme denir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close