Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Bütün dış faktörleri bilirsek bir canlının hangi özelliğinin nasıl evrimleşeceğini bilebilir miyiz?

Işık sıcaklık basınç gibi olası bütün dış faktörleri bildiğimiz zaman gözlediğimiz canlının hangi özelliği nasıl değişebilir bunu kesin olarak bulabilir miyiz ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Anıl Aybars Bağ
Anıl Aybars Bağ Diş Hekimiyim/bilimin ışığında düşünen, sorgulayan bir canlıyım

Bu soruyu ben de kendime sordum, bir kaç ay önce bir yazı da yazdım defterime,her şeyi oradaki hücrenin sağa gitmesi,güneşteki patlamalar yani bütün değişkenlere hakim olmak lazım,fizik kuralları da bir şeyi bilmeye en fazla plank sabiti kadar yaklaşabilirsin diyor şimdilik.İmkansızı bulana kadar bu sorunun koşul cümlesi olanaksız olacak.

1
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Maalesef bizler genelde düşünceleri parçalıyor ve birbiri arasına sınırlar çekerek düşünmeyi ve kavramayı seviyoruz.

Evren fizik yasaları ile işliyor. Bu fiziği oluşturan şey en derinde ise kuantum fiziği ve mekaniği.

Bu Reklamı Kapat

Biyolojik süreçler de fizik ile oluştu en derinde. Dolayısıyla biyolojinin kökenini özünde fizikte, özel olarak da kuantum fiziginde arama ve böyle sınırları kaldırarak düşünmek gerekirken kafamızın içinde bu alanlar tam olarak birbirinden 'yalıtılmış' halde.

Bu sınırları kaldırmak belki de bilimin de daha verimli ilerlemesini sağlayabilir. Çünkü klasikleşen bakış açıları belki de çok farklı olasılıkları devre dışı bırakmamıza ve bazı soruların cevaplarını yanlış yerde aramamıza veya da gözden kaçırmamıza neden oluyor olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Makro dunyada klasik fiziğe göre yaşıyor ve düşünüyoruz. Ancak kuantum fiziğinin makro dünyaya ne gibi etkileri var henüz tam bilmiyoruz. Bu konuda aslında Schrödinger'in kedi düşünce deneyi de aslında mikro dünya makroyu nasıl etkiler sorusu açısından kurgulanmış bir düşünce deneyi. Bu deney her ne kadar düşünce deneyi olsa da o kadar özel düşünülmüş ki kedi hem canlı hem ölü halde mi tartışmamıza neden oluyor. Ancak deneyin özü ve hedefi çok doğru bence. Mikroda herşey kuantum fiziğine göre türüyor ise makro evren bu dünyadan türemiş ise nasıl oluyor da bizler bunlar arasına kesin sınırlar çekiyoruz. Düşünce alışkanlıklarımız ve makro dünyayı deneyimlememiz buna neden oluyor görünüyor. Ancak evrenimiz bize başka bir hikaye sunuyor. Çünkü kuantum fiziği makro dünyayı etkilemiyor demek bence hatalı bir düşünce biçimi. Etkilediğine dair örnekler de var aslında. Ancak nasıl ve ne şekilde etkiliyor bu soruların cevabını tam bilmiyoruz.

Örnek vermek gerekirse "kuantum biyoloji" (kuantum mekaniğinin etkilerinin olduğu biyoloji) diyebileceğimiz örneklere dair ciddi şüphe ve olasılıklar ortaya çıkıyor ve belki de ilerde bilimde bunlara dair keşifler yapılacak.

Örneğin kuşların yönlerini bulmalarını sağlayan manyetik pusulaları olduğu tespit edilmiş. Ancak kuşlar çok düşük frekanslardaki manyetik alan değişimlerinden etkileniyorlar. Bu o kadar düşük frekanslar ki bizim önemsiz gördüğümüz bir aralıkta yani 2khz ve 5 MHz arasında. Bu kadar düşük frekansların kuşların biyolojik pususlalarıni etkilemesinin ise kuantum etkiler ile olabileceğine dair ciddi şüpheler duyuluyor. Tabi tam olarak mekanizması bilinemese de bu bu kadar düşük frekanslara duyarlı bir sistemin kuantum etkilerle işlememesi pek mümkün görünmüyor. [1]

Yine ekteki diğer kaynakta da mutasyonlar için kuantum etkileşimlerin önemi olabileceğine dair olasılıklardan bahsedilmiş. [2]

Dolayısıyla her ne kadar "kuantum biyoloji tabiri" kimisine ilginç gelebilecek olsa da kimisinin ise sahte bilimci bir söylem gibi algılayacağı bir ifade olsa da evren en derinde kuantum fiziği ile işliyorsa bu fiziğin makro nesneleri hiç etkilemediğini, arada tamamen yalıtılmış bir sınır olduğunu iddia etmek ya hatadan kaynaklı yada o kişinin felsefi ön yargılarına dayanan kabullerinden kaynaklıdır. Bu son ki kişilerin bilimin geçmişte devrimsel ve ön kabullere aykırı düşüncelerle sıçrama yaptığını unutmaması gerek. Örneğin Einsteinın zamanın mutlak olduğuna dair kabulü yıkan keşifleri gibi bilimde dönüm noktası yapan fikirler hep sıradışı ve mevcut kabullere ve şartlanmalara aykırı yaklaşımlardan doğmuştur.

Dolayısıyla sorduğunuz soru açısından düşünürken sadece dış faktörlerin evrimi belirlediği düşüncesi yerine dış faktörlerin tetiklemedıği 'kendi kendine mutasyon' gibi olasılıkları ve bu durumda olabilecek atom altı süreçlerden kaynaklı kuantum etkileri gözardı etmemek en azından bu gibi olasılıklara açık olmak gerek.

Yine kuantum fiziginde belirsizlik ilkesi herşeyi bilmemize engel olan bir ilkedir. Eğer kuantum etkiler mutasyonlarda etkili ise aynı ilke evrim için de belli ölçüde geçerli olacağı için böyle bir olasılık doğruysa tüm dış faktörleri bilseniz de böyle bir durumda canlının biyolojisinin dış ortama göre nasıl bir tepki vereceğini mutlak olarak bilemeyeceğiz demektir.

Bütün bu olasılıkları sorunuza cevap düşünürken gözetmemiz bize geniş ve farklı olasılıklara açık bir perspektif sağlayacaktır.

134 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Popular Science. Kuantum Kuşlar - Popular Science. (18 Eylül 2017). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2022. Alındığı Yer: Popular Science | Arşiv Bağlantısı
  2. B. M. Grup. Kuantum Biyoloji 1/3: Mutasyonların Kuantumsal Kökeni | Bilimfili.com. Alındığı Tarih: 16 Şubat 2022. Alındığı Yer: Kuantum Biyoloji 1/3: Mutasyonların Kuantumsal Kökeni | BilimFili.com | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et