Sorulara Dön
3
Genel ve Kategorisiz

Burçların bilimsel bir tarafı yoksa eğer aynı burca sahip kişilerin benzer duygusal özellikler göstermesinin sebebi nedir?

3
294 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Astroloji günümüzde psöydobilim okarak nitelendirilip pozitif bilimlerden sayılmıyor. Bununla birlikte kültürbilimsel olarak incelendiğinde, Aydınlanma ve seküler tıbbın gelişmesinden önce, astrolojinin tıptan hukuka, siyasetten politikaya uygulama alanlarının olduğunu görüyoruz.

Astroloji günümüzde pozitif bilimler açısından bir anlam ifade etmese de insanın kültür evriminin bir evresinde bazı gözlem ve birikimlere dayanarak bir nevi kitlesel bilgeliğin aracı olmuş. Hatta birçok pozitif bilime de ilham vermiş.

Linkte karşılaştırmalı edebiyat profesörü Nevzat Kaya tıp mitolojisinde astrolojik öğelerin örnekleri anlatmış.

538 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Çok basitçe aslında böyle bir şeyin olmaması. Peki neden böyle düşünmek istiyoruz aslında ona cevap verelim

  • Dünyada yaklaşık 8 milyar insan var. Siz adına kişilik dediğiniz bir kavram üretip insanları sınıflıyorsunuz. Eh dolayısıyla milyonlarca insan bir sınıfa girmiş oluyor. Yani örneğin bir milyar insanın neşeli olması gibi(rakamı salladım)
  • Dolayısıyla biz aynı burca(!) sahip iki kişiyi karşılaştırdığımızda benzer özelliklere sahip insanlar olması zaten istatistik olarak normal.
  • Üstelik daha da önemlisi algıda seçicilik dediğimiz kavram gereği bir şeye baştan inandıysak örneklerimizi ona uydurmaya eğilimli oluruz. Örneğin ikizler burcu erkeği gelgitli olur gibi bir inanca sahipsem karşımdaki ikizler burcu kişide bunu ararım. Oysa duygusal gelgitler yaşamak her insanda az ya da çok olan bir şey.
  • İşin özü burçların bugünkü bilimsel birikim açısından bildiğimiz hiç bir gerçekliği yok. Zaten eğer var olduğuyla ilgili bir argümanı olan bunu bilimsel dergilerde yayınlar. Bugüne kadar böyle gerçekçi bir makaleye hiç rastlamadım. Rastlayan varsa cevap olarak paylaşır.
237 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Bu biraz Barnum Effect (Barnum Etkisi)'ne bağlı çünkü insanlar bir yazıyı okuduğunda bunda kendisiyle bir benzerlik bulmak ister. Aslında burç dediğimiz şey de tam olarak bu, genel-geçer yargılar öyle bir dile getiriliyor ki "Evet, bu benim; tam da benim için yazılmış" dedirtiyor.

Tabii ki de aynı veya benzer tarihte doğan insanlarda diğer insanlardan daha sık görünen özellikler olabilir ama burçların bilimsel temeli bundan öteye gidemez.

İnsanlar görmek istediklerini görürler, burçlar bunu kullanarak sizde özel biriymişsiniz "The Chosen One"mışsınız gibi bir his vererek astrologlara ekmek parası kazandırır.

Umarım yardımcı olmuşumdur :)

147 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et