Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Bünyemiz maksimum ne kadar kas kütlesi kazanabilir?

199 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı/Amatör Vücut Geliştirici

İnsan vücudunun kas kütlesi kazanması birçok değişkene bağlıdır fakat bu yazımızda sizlere en iyi koşullarda bir insanın kazanabileceği kas oranına göz atacağız.

Bir insanın en iyi koşullarda ne kadar kas kütlesi kazanabileceği, birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında antrenman düzeni, beslenme, yaş, cinsiyet, hormon seviyeleri, stres seviyeleri ve uyku kalitesi yer alır.

Tüm Reklamları Kapat

Bunların yanı sıra bireyin genetik faktörleri de çok önemlidir

-UYDU HÜCRESİ AKTİVİTESİ

Tüm Reklamları Kapat

-TESTOSTERON HORMONU VE MYOSTATİN PROTEİNİ

-KEMİK YAPISI VE KAS KAZANIMI İLİŞKİSİ

bu faktörlerden birkaçıdır

Antrenman düzeni, kas kazanımı açısından en önemli faktördür. Bir kişi, ağırlık kaldırma gibi kasları güçlendiren egzersizler yaparak kaslarını aktive edebilir ve kas kütlesini artırabilir. Ancak, aşırı antrenman da kas kazanımını engelleyebilir veya yavaşlatabilir. Ayrıca, antrenman dışındaki zamanlarda yeterli dinlenme süresi ve uyku da kas kazanımı açısından önemlidir.

Beslenme de önemli bir faktördür. Kas kütlesi kazanmak için yeterli miktarda protein almak gereklidir. Ayrıca, yeterli miktarda kalori almak da kas kütlesinin artmasına yardımcı olabilir.

Birçok faktör bir arada düşünüldüğünde, bir insanın en iyi koşullarda kas kütlesini %20 ila %50 arasında artırabileceği tahmin edilir fakat bu sadece tahminden öteye gidememiştir. Ancak, bu rakam herkes için aynı olmayabilir ve her kişinin kendine özgü bir kas kazanımı potansiyeli vardır.

Şimdi birde konuda uzman bazı araştırmacıların yaptıkları tahminlere göz atalım;

[1]Lyle McDonald’ın Kadın ve Erkekler için kas kazanım kapasitesi tahmini:

Tüm Reklamları Kapat

legionathletics

Alan Aragon’ın paylaştığı bir tablo:

legionathletics

Ayrıca antrenman sonrasında veya öncesinde vücudunuza aldığınız besinlerin kalitesi de gelişimde çok büyük rol oynar, olabildiğince kaliteli protein, kaliteli lif, vitamin, mineraller ve karbonhidrat alımına dikkat ederseniz verdiğiniz emeğin karşılığını o kadar hızlı alırsınız.

Ayriyeten daha etkin bir antrenman ve düzenli bir gelişim istiyorsanız muhakkak bir diyetisyen ve konuya hakim bir antrenör ile çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Peki ya insan vücudunun bu konudaki sınırlarını zorlayabilir miyiz ?

Tüm Reklamları Kapat

Cevap, elbetteki zorlayabilir ve hatta üstüne bile çıkabiliriz.

[2]Bu konu çok derin, karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir bu yüzden sizlere sadece ufak bir bilgi vermek amacı ile örnekler vereceğim fakat lütfen bu verdiğim bilgileri derin araştırmalar, testler, konuda uzaman kişiler ve tahliller olmaksızın, uygulamaya çalışmayın. Unutmayınki insan vücudunun ve anatomisinin bir sınırı olmasının ardında yatan nedenler vardır. Ve bu anlatacağım yöntemler profesyöneller harici uygulanırsa ciddi sağlık problemlerine yol açabilir, lütfen sadece bilgilenmek için okuyun.

Vücudun kas kazanımı ve gelişimi sınırlarını belli başlı medikal ilaçlar sayesinde arttırabiliriz, bu ilaçlar genel olarak Steroidler, Anabolik Steroidler, Testosteron takviyeleri gibi gereksiz ve fazla kullanımında ciddi sağlık sorunlarına yol açan ilaçlardır ve bazı ülkelerde yasadışı olabilir. Ülkemizde kullanımına izin verilse bile yukarıda belirttiğim gibi profesyoneller dışında doktor kontrolü ve konuda uzman bir antrenör gözetimi dışında kullanmayınız.

Sağlıklı günler dilerim

Kaynaklar

  1. Legion Athletics. Here’s How Much Muscle You Can Really Gain Naturally (With A Calculator). (13 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 5 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Legion Athletics | Arşiv Bağlantısı
  2. B.Sarıarslan. (Bilgilendirici Araştırma, 2023). Vücudun Kas Kazanım Sınırlarını Zorlamak Ve Bu Konudaki Medikal İlaçlar.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close