Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Bu video hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Moderatör

Bu, oldukça eski ve çoktan çürütülmüş olan bir video. O sayfanın bütün yalanlarına ve karalamalarına 1 saatten fazla okuma süresi olan kapsamlı bir yazı ile cevap verdiler zaten. Ben okurken çok eğlendim ve güldüm. Siz de mutlaka okuyun. Alta ekliyorum.

https://evrimagaci.org/evrim-agacina-yonelik-karalama-kampanyasi-ile-ilgili-aciklama-366

Yazı çok uzun ve kapsamlı olduğu için buraya sadece özet kısmını alacağım.

Bu Reklamı Kapat

GENEL SONUÇ ve ÖZET

İddialarla ilgili genel bir özeti şöyle verebiliriz:

 1. Videonun neredeyse tamamı bilgi saptırması, algı yanıltması, bilgi karartması ve sahte çıkarımlar üzerine kurulmuş ve bu çıkarımların tarafımızdan doğrulanıp doğrulanmadığı asla sorulmamıştır.
 2. Videoda üstü kapalı olarak iddia edildiğinin ve videonun büyük bir kısmının üzerine kurulduğu varsayımın aksine, Evrim Ağacı ateizmi destekleyen ya da ateizmin reklamını yapan bir ekip değildir ve kimsenin inançlarına müdahale etmeye çalışmamaktadır! Evrim Ağacı sadece bilimin içerisine hiçbir şekilde dini görüşleri dahil etmemekte ve edenleri de bünyesinde barındırmamaktadır. Bu, bilime duyduğumuz saygının bir ürünüdür ve gerekçelerimiz İlkelerimiz kısmından okunabilir.
 3. Evrim Ağacı, videoda iddia edildiğinin aksine, Prof. Dr. Michael Behe'nin Dawkins'in savunuculuğunu yaptığı Darwinist evrim (adaptasyoncu evrim) fikrini kabul ettiğini hiçbir zaman iddia etmemiştir. Videonun Behe ile ilgili kısmı, Behe'nin yaratılışçıların sandığının aksine belli sınırlar dahilinde evrimi kabul ettiğini söylediğimiz çok eski bir haberimizin çarpıtılmasından ibarettir.
 4. Evrim Ağacı, videoda iddia edildiğiniz aksine Vikipedi ile çalışmamaktadır. Hiçbir içeriğimizi Vikipedi'ye biz yüklememekteyiz.
 5. Evrim Ağacı, videoda iddia edildiğinin aksine, yaptığı haberlere kattığı yorumları okuyucularından gizlemez. Tam tersine, bunu belirtmeyi hedefleyen ayrı albümleri ve notasyonları ("hazırlayan", "çeviren" gibi) bulunmaktadır.
 6. Evrim Ağacı videoda iddia edildiğinin aksine, işine gelmeyen bir paragrafı çıkarmamıştır. Videoda iddia edilen ve "işimize gelmeme sebebi" olarak gösterilen cümlelere zaten birkaç farklı cümlede açıkça yer verdiğimiz, haber okunursa görülecektir. Videoyu yapan şahıs bunları izleyicilerine göstermeyerek eksik ve yanlış bir algı yaratmaktadır.
 7. Videoyu çeken şahıs, birçok noktada hatalı çeviriler yaparak kendini haklı çıkarmaya çalışmıştır. En tipik örnekler "unusual" kelimesinin "işe yaramaz" olarak (halbuki "sıradışı" demektir), Edge of Evolution başlıklı kitabın "Evrimin Zorlukları" (halbuki "Evrimin Sınırları" demektir), "issue" sözcüğünü "konu" olarak (aslında "dergi sayısı" demektir) çevrilmesidir. Hatta 4 iddiasından 1 tanesini tamamen bu yanlış çevirisi üzerinden izleyenlerine lanse etmektedir.
 8. Evrim Ağacı son 50-60 makalesinden önceki yazılarında kaynaklarını sonradan eklemek durumunda kalmıştır, çünkü o yazılar makale olması amacıyla yazılmış yazılar değildir ve kaynaklar üzerinde durulmamıştır. Bu demek değil ki sonradan eklediğimiz kaynaklar, hiç çalışmadığımız ya da üzerinde durmadığımız kaynaklardır. Bu, saplantılı bir sanrıdır.
 9. Evrim Ağacı ekibi, videoda iddia edilenin aksine, kendi hatalarını ifşa eden yazıları daha önce yayınlamıştır ve yayınlayacaktır. Ancak bunların tarafımıza bildirilmesi sırasında, bu videodaki tutumun kabul edilmesi insanlığa sığmamaktadır.
 10. Evrim Ağacı yazarı ÇMB, 10100 sayısında yazım hatası yapmıştır. Videoda iddia edildiğinin aksineyse, bu hata bir başka okurun dikkat çekmesi üzerine düzeltilmiştir. Video sahibi kasıtlı olarak Google Cache'ten çektiği eski bir ekran görüntüsüyle izleyenleri kandırmakta ve "Benim oluşturduğum bir sayfa olduğunu sanmayın." diyerek şirin gözükmeye çalışmaktadır.
 11. Evrim Ağacı okurlarını herhangi bir şekilde kandırmaktan herhangi bir çıkar elde edemez. Bizler için Evrim Ağacı bir amaç değil, bir hobidir. Hele ki İngilizce eksikliğini kullanmak gibi bir amacı, sayısız farklı yerde İngilizce öğrenilmesini teşvik eden bir ekipten beklemek saygısızlıktır.
 12. Hatalarımızı düzeltmek ve sizlerin bunu düzgün yollarla bize iletmeniz, hatta kendi değişiklik önerilerinizi sunmanız amacıyla yeni bir sistem hazırlamaktayız. Bunu, böylesine beceriksizce hazırlanmış bir videodan bile ders çıkarabilecek olgunlukta olduğumuzun bir göstergesi olarak alabilirsiniz.
218 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Evrim Ağacı'na Yönelik Karalama Kampanyası İle İlgili Açıklama. (28 April 2013). Alındığı Tarih: 28 October 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et