Sorulara Dön
3
Varsayımsal & Hipotetik

Bu pandemi süreci çok uzun sürerse insan türü ne gibi evrimsel adaptosyanlar kazanır?

Bu adaptosyanların başında virüse karşı bağışıklık kazanma gelir tabii ama bunun olmayacağını varsayarsak örneğin maskenin hayatımızın bi parçası olması fizyolojimizde neleri değiştirir vs.

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bir olayın evrimsel süreci etkileyebilmesi için onun hayatta kalma ya da üreme yetisini doğrudan etkilemesi gerekir. Bu konuyla ilgili hipotetik bir konsept oluşturacak olursak, bu olguyu dikkate almamız oldukça önemli. Bir olasılıklar zinciri düşünmeye başlayalım...

Düşünmemiz gereken nokta: salgının bizim hayatımızda yol açtığı ya da söylediğin gibi çok uzun süreceği varsayımında, yol açacağı köklü değişikliklerin ne olduğudur. Bunu düşündükten sonra da işimiz bitmez çünkü bu değişikliklerin, hayatta kalma ve üreme yetimizi oldukça etkilemesi gerekmektedir. Maske takmanın bir zorunluluk olması, bazı insanların hayatta kalmasını, biyolojik yoksunlukları dolayısıyla engelledi mi? Hayır. Peki ya maske takabilen insanlar daha mı rahat eş buluyorlar? Hayır. O halde bu durum bizim evrimimizi etkilememeli değil mi?

Yanıt şu ki, değil. Çünkü işin hayatta kalma ve üreme kadar önemli olmasa da oldukça önemli olan ayrı bir boyutu var. O da zaman... Sözünü ettiğin çok uzun sürecek zaman eğer gerçekten ÇOK uzun sürerse, bu anlamsız görünen etkenler, bazı anlamlar kazanabilirler. Bunlar çok büyük etkiler olmayacaktır ve bu büyük olmayan etkilerin olması da düşük olasılıklar dahilindedir ancak olasıdır. Örneğin oldukça uzak bir gelecekte salgının bitmemesi gibi neredeyse olanaksız bir olasılığı varsayarsak, bazı solunum sıkıntısı çeken bireyler ve onların yeni kuşaklara aktaracağı genler elenebilir. Görüldüğü üzere olasılıklar ve etkenler sonsuz.

"Maske hipotezini" bir kenara koyarsak, işin psikolojik evrim boyutuna ulaşabiliriz. Varsaydığımız, salgının bitmediği bu çok uzak gelecekte, sıcakkanlı ve sosyal bireyler elenebilirler. Eninde sonunda bu genlere sahip bütün bireyler üreyemeden ölünce, bu genetik kodlar geleceğe aktarılamaz. Bunun sonucunda insanlık daha az sosyal, bireyler arası daha güç iletişen canlılara dönüşebilir.

Bütün bunların yanında belki de gelecekte virüsün şimdiki halinden apayrı bir haliyle karşı karşıya kalabiliriz ve bütün olasılıklar en kökünden değişebilir. Ancak teorimiz virüsün yok edilmediği çok uzak bir gelecek gibi olanaksıza yakın bir temel üstüne kurulu olduğu için muhtemelen hiçbiri de gerçek olmayacaktır. Fakat varsaymaktan ve olasılıkları hesaplamaktan ne zarar gelebilir ki, değil mi? İyi günler dilerim.

Kabul Edilen Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et