Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Bu kadar fazla bilgi varken hepsini taramadan harekete geçmekte zorlanmak, adım atamamak, eylemden uzak kalmak; bunun nasıl üstesinden gelinebilir?

Ben kim olduğumu bulmak, yapacağım eyleme karar vermek, herhangi bir konuda sonuca varmak gibi durumlarda bilgiyi taramadaki zorluktan dolayı eylemsizlikle naletlendim. Eninde sonunda kendimizi cahil bırakmak ve sadece -ki o da hepsi taranamamış körlemesine seçilmiş bir şekilde- belli bir konuya, alana, kişiliğe sahip olmak boğucu.
278 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kemal Yüksel
Kemal Yüksel
27K UP
Tarih öğrencisi

Adım atmak bence en zor iş. Bir araştırma ya da herhangi bir video hazırlamak, işin eğlenceli ve kolay kısmı. Bir uğraşa girişmeyi düşünüp, üşengeçlikten başlamadığım çok oluyor. Bence bunun nedeni bilgiye ulaşmadaki harcanacak emek. Genel olarak insanlar, hiç uğraşmadan; direk bilgiyi edinmek istiyor, fakat bilgi edinilecek değil ulaşılması gereken, keşfedilmesi gereken şeydir. Bu yüzdendir ki hocalarımız bizlere sürekli tekrar edin diyor ve ödevler veriyor. Çünkü onlardan aldığımız bilginin kendi emeğimizle olmadığını biliyorlar. Kısaca, bilgiye ulaşmaktaki harcanacak emeğin farkında olmak bir üşengeçlik doğurabilir.

İlk adımı nasıl atarım konusuna dönersek, bence her şeyden önce pozitif bir psikoloji gerekiyor. Şahsen o gün karanlıksam hiçbir şey yapmam, yapamam. Düzenli bir uyku, düzenli beslenme ve yeteri kadar sosyalleşme de ilk adımı atmak için temel gereklilikler arasında benim için. Evet, genel olarak bunları yapmıyorum fakat yapıldığı zaman çok verimli bir gün oluyor benim için.

Bunlara ek olarak, bence teşvik edilmek çok önemli. Bir karşı cinsle güzel bir sohbetin ardından eve döndüğünde çalışma yapamayacak psikolojide olan insan var mıdır? Bir şekilde çalışmaya itilmek de önemli faktörler arasında. Sorunuz çok güzeldi, teşekkürler.

Tüm Reklamları Kapat

7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close