Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Bu infovision olayı nedir?

Pek anlam veremedim duruma. Nasıl oluyor bu iş?

7
4,508 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
7 Cevap

Eldeki modern veriler ışığında, iddia ettikleri şekliyle ("üçüncü göz açılması" veya "beyinde kanal açılması" veya "arkadan gösterilen renklerin bile algılanabilmesi", vb. şekillerde) işe yarıyor olması mümkün değil, zaten bunu gösteren herhangi bir kanıt da ileri sürebilmiş değiller. Şu haliyle sıradan bir diğer sahtebilim ürünü ve para tuzağı olarak gözüküyor.

Dilerlerse InfoVision ile kontrollü bir deney gerçekleştirip, bunu rahatlıkla gösterebiliriz. Bu tür hilelerin hepsinde aynı detaylar mevcuttur: bir miktar soğuk okuma (ve bunun kişiye kazandırılması), bir miktar telkin, bolca istatistiki manipülasyon, bolca post-prodüksiyon hilesi ve (duruma göre) kullanılan malzeme ve yöntemlerde yapılan hileler. Bunların her biri, çok kolaylıkla test edilebilir.

Olağanüstü iddialar için olağanüstü kanıtlar gerekmektedir ve InfoVision, şu anda bu kanıtların hiçbirini sunabilmiş değildir:

 • Instagram paylaşımlarıı malzeme veya metodoloji güvenliğini garanti etmez.
 • Belgesel çekmek (veya hakkınızda belgesel çekilmesi), bilimsel bir veri aktarım/ilan yöntemi değildir.
 • YouTube videoları, herhangi bir bilimsel yetkinlik göstergesi değildir ve güvenilir bir bilimsel kaynak değildir.
 • InfoVision Academy'nin kendi sitesindeki iddiaları, ticari kaygılarla yapılan bir işte hiçbir bilimsel geçerlilik kazandırmaz. Buna çektikleri bütün videolar dahildir.
 • Akademik olarak, iddiaları destekleyecek hiçbir kaynak bulunmamaktadır ve/veya sunulmamıştır.

Belli şartlar oluşturulup, bizim gözlem koşullarımızda sınanmak istenirse, memnuniyetle test edebiliriz:

 1. Deney, eğer mümkünse, çift kör bir şekilde yapılacak. Değilse, bağımsız bir kurul tarafından sürdürülecek ve denetlenecek.
 2. Katılımcılar bizim tarafımızdan seçilecek.
 3. Renkler, kağıtlar ve davranışsal testlerin detayları bizim tarafımızdan seçilecek.
 4. Göz bantları ve deneyler için gerekli diğer tüm gerekli malzemeler bizim tarafımızdan bağımsız kaynaklardan satın alınacak ve kullanıcılara verilecek.
 5. Eğitimin başından sonuna kadar her bir katılımcı tarafından yapılan her bir deneme ve tahmin sonucu ayrı ayrı not edilecek ve video kayıt altına alınacak.
 6. Başarı kriteri, herhangi bir tahminin istatistiki olasılığının en az 3 veya 5 sigma ötesinde başarı olarak belirlenecek. Örneğin iki olasılık olan bir durumda, %50'lik bir tahmin becerisi "başarılı" olarak addedilmeyecek.
 7. Üretilen veriler, bizim tarafımızdan belirlenen akademisyenlerce test edilecek. Deneyin bilimsel standartlarını garanti edecek ve şu anda aklımıza gelmeyen ek detaylarının belirlenmesi için bir danışma kurulu bizim tarafımızdan oluşturulacak.
 8. Bir şeyin bizim tarafımızdan belirlenmesi kabul edilmezse, karar verilmesi gereken şeyin sonucunu, üçüncü ve tarafız olduğunu her iki tarafın da kabul ettiği, bilimsel yetkinliği olan ve alanında saygın bir danışma kurulu belirleyecektir.
 9. Verilerin, iddiaları destekleyen sonuçları oluşturmaması halinde InfoVision kurumu halka açık bir şekilde, bütün sosyal medya kaynaklarından ve internet sitesinden özür dileyecek ve yeterince test edilmemiş bir üründen ticari fayda elde ediyor olmaları ve sahte umut doğuruyor olmaları dolayısıyla tüm ticari faaliyetlerini sonlandıracak; attıkları son mesaj, bu metin olacak. Testlerin sonucu bilimsel olarak makul ve istatistiki olarak anlamlı olması halinde (ve bunun danışma kurulu tarafından tasdiklenmesi halinde), Evrim Ağacı olarak biz bu konuda daha fazla araştırma için bilim camiasını teşvik eden yayınlar yapacağız.

Bilim böyle çalışır. İddia ya doğrudur ya yanlıştır ve bu, test edilebilir bir iddiadır. Üstelik iddiaları test etmesi o kadar da zor değildir. Doğru olması halinde sinirbilim için devrimsel bir buluş olacaktır ve bu, bizi memnun eder. Yanlış olması halinde, bugüne kadarki yüzlerce benzer ürün gibi ticari bir yalandan ibaret olacaktır ve bunun ispatlanması da bizi memnun eder.

Burada izah ettiğimiz şekilde ve benzeri bilimsel test koşulları altında, kontrollü bir şekilde deney yapılabilir. Deney sonuçları, taraflı olabilecek bir parti tarafından değil, bağımsız ve bilimsel yetkinliği olan, bir deney sonucunu hatalı olarak paylaşma sonucunda itibar eksilmesi yaşama riski olan bir ekip tarafından paylaşılmalıdır. Sonuçlar, bağımsız istatistik uzmanlarınca tarafından analiz ve ilan edilmelidir. Saygın akademik jurnallerde yayınlanmalı ve tekrar deneylerine açılmalıdır. Metodoloji, kristal berraklığında olmalıdır.

Tüm bunlar yapılana kadar, YouTube videoları veya internet siteleriyle bilimsel iddialarda bulunulamaz, hayal tüccarlığı yapılamaz. O zamana dek, bilimin boş hipotezi çerçevesinde, bütün iddiaların hatalı olduğu varsayılmalıdır.

Not: Ne yazık ki Rusya, geleneksel olarak bilimdışı iddiaları pazarlayan çok sayıda bilim insanını bulundurmak konusunda kötü bir şöhrete sahip. Bir akademisyen sadece Rusya-temelli diye elimine edilemez; ancak bu, hele ki paranormal iddialar söz konusu olduğunda, yaygın bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır ve dolayısıyla ek bir şüphe kaynağı olmaktadır.

1,181 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6

merhabalar Diyojen 1

aklıma en yatan açıklamayı yapayım= ZIRRRVA!

öncelikle direk 3:45 saniyeye gel ve hızı 0.25 yap. sağdaki kız çocuğunun elinde tuttuğu maskenin sağ göz deliğinden arkası görünüyor. 2 saniye sonra tekrar gözlüğü çevirirken de görünüyor. büyük ihtimal o gözlükler hileli, belli bakış açılarından görünüyor, belli yerlerden görünmüyor. birkaç renk ezberlemek ve kameraya gerçekçi süsü vermek için şaşırma numarası yapmak gerisi basit.

internette 1 saattir yazılar okuyorum bunun diğer olası açıklamaları nedir diye? infovision bir açıklama yapmamış, bazı insanlar kuantum meakanikleri yapıyo demiş, bazıları beynin %20 sini kullanıyoz falan tarzı yorumlar geldi, spiritual alemle ilgili iddaalarda okudum, yani tutarlı açıklamalar yazmıyor yada konu hakkında akademik makale yok, bir araştırma yok.

şimdi herşeyi, kaynağı yada tanımadığımız insanların ne yazdıklarını bir kenera atalım ve mantıklı düşünelim. eğer gerçekten gözler olmadan görmek mümkünse ve eğerki KÖR İNSANLAR 1 SAATLİK EĞİTİMDEN SONRA görebilme yetisini kazandıran bir uygulama olsaydı, yaw hiç mi bunun üzerinde düşünülmezdi? hiç mi bunun üzerinde araştırma yapılmazdı? bunu tıp dünyasına kazandırıp, felaketler önlenmezdi? 1 saatte her körü topluma geri kazandırma çalışması olmazdı? bunun mümkün olması mantıklı değil bi kere, eğer gerçek olsaydı da böyle bir eğitim olsaydı da emin ol daha fazla ilgi görür, araştırma konusu olurdu yer yerinden oynardı. zırva olması daha muhtemel o yüzden.

3,773 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6

merhabalar Infovision Academy

öncelikle teşekkür ederim, sizin işinize zırva dememe rağmen bana kibarca cevap verdiğiniz için. ayrıca haklısınız sizin sitenizde açıklamalar mevcut onları görmemişim, yapabilseydim önceki cevabımdaki o kısmı silerdim.

bu cevapta şunu demeye çalıştım, Google scholar'a girdiğim zaman yada web of science ta da aynı şekilde, hakkınızda yapılmış akademik bir çalışma yok. sitenizde de aynı şekilde inceleyebileceğimiz herhangi bir link yada buna benzer hiç bir şey yok. 1 youtube videosuyla yada belgesel çekmekle bilim yapılmaz. yazılarınızda sadece bir çok araştırma yapılmıştır deniliyor ama benim bunlara güvenebilmem için daha ayrıntılı makalelere ihtiyacım var. ya da sizin para kazanmak için sahtekarlık yapıp yapmadığınızı belirleyebilmem için objektif kanıtlara ihtiyacım var.

sizin yapabileceğiniz en iyi şey, bu yazdığıma cevap vermektense, evrim agacında bir makale yazmanızdır. ne yaptığınızı derdinizi anlatabileceğiniz, bilimsel kaynaklarla yazdıklarınızı destekleyeceğiniz bir yazı yazmanız, araştırma konusunda bizden daha iyi evrim agacı moderatörlerinin onayından geçip sunulması verebileceğiniz en güzel cevap olur. ama bir kanıt gösterilene kadar bu sadece bir iddaa olacaktır.

sağlıklı günler dilerim

486 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Öncelikle "zaman zaman tehditkar" da olsa açıklayıcı ve yol gösterici cevabınız için teşekkür ederiz.

Sizinde gayet iyi bildiğiniz gibi Infovision'u ya da benzeri eğitim metodolojilerini bilimsel olarak açıklamak veya ispat etmek gerçekten zor. Bu ve benzeri konulardaki açıklamalar genelde hipotez'den öteye geçemiyor. Ama inanması güç olan bu konuda çok fazla örnek olduğunu siz de gayet iyi biliyorsunuz. Yaklaşık 2 hafta önce, yine bu sitede yayınlanan Kör Görüş başlıklı yazıdaki gerçek hikaye ve olaylardaki konular, bilimle ne kadar açıklanabiliyorsa bizim "InfoVision" olarak adlandırdığımız metodoloji de ancak o kadar açıklanabilir.

Tüm bunlara rağmen, özellikle doğuştan görme engelli kişilerle yapılacak çalışmalar uzun zaman aldığı için, sizin tarafınızdan "Bilimsel" olarak kabul edilir mi bilmiyoruz ancak böyle bir çalışmayı bir tüm verileri işleyebilecek, Türkiye'deki akademik bir kurumla yapmayı sizden çok istiyoruz.

Olumlu veya olumsuz tüm sonuçları sizinle paylaşmaktan çekinmeyeceğimize emin olabilirsiniz.

Ayrıca yapılacak araştırmaların sonunda InfoVision'un gerçekten faydasız olduğunun ispat edilmesi halinde, dışarıdan gelecek tehditlere gerek kalmadan tüm çalışmalarımızı sonlandıracağımızı, gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

386 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Yorumu yazdığınız tarihte web sitemiz aktif değildi, bu şekilde düşünmeniz çok doğal.

https://geni.us/Superhuman belgeseli bizim bir çalışmamız değil. Caroline Cory (yapımcı/yönetmen) https://www.imdb.com/name/nm5540862/ tarafından filme alınmış ve sadece InfoVision değil, benzeri bir çok eğitim programını içeren daha geniş kapsamlı bir belgeseldir.

Bahsettiğiniz çalışmaları Türkiye'de de yapmak istiyoruz elbette ancak şu anda size sunabileceğimiz akademik çalışmalar daha çok (Moskova Üniversitesi) Rusça ve yapılan EEG çalışmasının sonuç raporu (New York Üniversitesi) İngilizce olarak, Mark Komissarov'un kişisel sitesinde mevcut https://mkomissarov.com/ru/infovision-2/ . Dilerseniz oradan inceleyebilirsiniz.

Her ne kadar Ticari bir kuruluş olsak da, eğitmen kadromuz tamamlandığında, "Sağlık Konularında" çeşitli Sosyal Sorumluluk çalışmaları da yapmayı planlıyoruz.

Türkiyede de çalışmalar yapıldıkça sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

371 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Merhaba Genç Mühendis,

Bir açıklama "yapmadığımıza" dair eleştirinizi dikkate alarak cevap verme gereği duyduk.

3:45 konusunda onlarca kez cevap vermemize rağmen, copy/paste yaparak "ben bunların açıklarını buldum" zihniyetiyle açık arama çabasında olan arkadaşlara maalesef cevap yetiştirecek vakti bulamıyoruz. Daha mantıklı ve makul şekilde sitemizden ve diğer sosyal medya kanallarından bize ulaşan herkese de elimizden geldiğince açıklayıcı bilgi aktarmaya çalışıyoruz.

Maske'nin ışık geçirmesi söz konusu değil, basit bir video ile instagram hesabımızda (https://www.instagram.com/infovision.tr/) maskeyi daha yakından görebilmenizi sağladık.

Konu hakkında özellikle Rusya ve Amerikada çok fazla akademik çalışma yapılmış durumda. Biraz araştırırsanız çok fazla sayıda yabancı kaynak mevcut bu konuda. İzlemediyseniz (https://geni.us/Superhuman) belgeselini tavsiye edebiliriz. Özellikle ERG çekimleri ile Retina içindeki görme hücrelerinin elektriksel yanıtlarının kaydedilmesi yoluyla, InfoVision çalışması yapılırken, maske takılı iken fiziksel görmenin gerçekleşmediği bilimsel olarak ispat edilmiştir. Videoyu izlerseniz arkada görme işini zorlaştıracak görsel hareketliliğe rağmen sayılar okunmaya devam ediyor. (https://www.youtube.com/watch?v=OkIC8_8O3jE)

Maske zaten ışık geçirgenliği olmayan bir materyalden yapılmış durumda, zaten bir çok çalışmada, katılımcılar, (onlara söylenmeden) arkalarından veya başka objelerin arkasından gösterilen renkleri de bilebilmektedir. Öncelikle belirtilmesi gereken ilk konu InfoVision'un size özel bir yetenek veya güç kazandırmadığıdır. InfoVision atölyelerine katılan hemen hemen her katılımcı farklı deneyimler elde edebilir.

Ayrıca sizin dediğiniz gibi demek yerine "Görme Engelli" diye tabir ettiğimiz kişilerle yapılan çalışmalar, görme probleminin türüne göre 1 ila 6 ay arasında sürmektedir. Bunu 1 saate başarabileceğimiz şekilde bir sihirli değneğe sahip değiliz.

Bir çok detay web sitemizde (http://infovision-academy.com) mevcut, bunun dışında sorularınız ve varsa merak ettiğiniz tüm konularda cevap vermeye hazırız. Sevgilerimizle

370 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

İnfovision gözlüklerde herhangi bir hile yok ben kendim inceledim hatta adamlar doğuştan görme engelli çocuklarla bile çalışıyor lar bence inan Malta fayda var çünkü insan oğlu her an gelişiyor gelecek ye daha bilmediğimiz çok şey olcak buna mı şaşırıyorsunuz

1,409 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın