Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

İnfovision gerçek mi?

Pek anlam veremedim duruma. Nasıl oluyor bu iş?

1
4,764 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Eldeki modern veriler ışığında, iddia ettikleri şekliyle ("üçüncü göz açılması" veya "beyinde kanal açılması" veya "arkadan gösterilen renklerin bile algılanabilmesi", vb. şekillerde) işe yarıyor olması mümkün değil, zaten bunu gösteren herhangi bir kanıt da ileri sürebilmiş değiller. Şu haliyle sıradan bir diğer sahtebilim ürünü ve para tuzağı olarak gözüküyor.

Dilerlerse InfoVision ile kontrollü bir deney gerçekleştirip, bunu rahatlıkla gösterebiliriz. Bu tür hilelerin hepsinde aynı detaylar mevcuttur: bir miktar soğuk okuma (ve bunun kişiye kazandırılması), bir miktar telkin, bolca istatistiki manipülasyon, bolca post-prodüksiyon hilesi ve (duruma göre) kullanılan malzeme ve yöntemlerde yapılan hileler. Bunların her biri, çok kolaylıkla test edilebilir.

Olağanüstü iddialar için olağanüstü kanıtlar gerekmektedir ve InfoVision, şu anda bu kanıtların hiçbirini sunabilmiş değildir:

 • Instagram paylaşımlarıı malzeme veya metodoloji güvenliğini garanti etmez.
 • Belgesel çekmek (veya hakkınızda belgesel çekilmesi), bilimsel bir veri aktarım/ilan yöntemi değildir.
 • YouTube videoları, herhangi bir bilimsel yetkinlik göstergesi değildir ve güvenilir bir bilimsel kaynak değildir.
 • InfoVision Academy'nin kendi sitesindeki iddiaları, ticari kaygılarla yapılan bir işte hiçbir bilimsel geçerlilik kazandırmaz. Buna çektikleri bütün videolar dahildir.
 • Akademik olarak, iddiaları destekleyecek hiçbir kaynak bulunmamaktadır ve/veya sunulmamıştır.

Belli şartlar oluşturulup, bizim gözlem koşullarımızda sınanmak istenirse, memnuniyetle test edebiliriz:

 1. Deney, eğer mümkünse, çift kör bir şekilde yapılacak. Değilse, bağımsız bir kurul tarafından sürdürülecek ve denetlenecek.
 2. Katılımcılar bizim tarafımızdan seçilecek.
 3. Renkler, kağıtlar ve davranışsal testlerin detayları bizim tarafımızdan seçilecek.
 4. Göz bantları ve deneyler için gerekli diğer tüm gerekli malzemeler bizim tarafımızdan bağımsız kaynaklardan satın alınacak ve kullanıcılara verilecek.
 5. Eğitimin başından sonuna kadar her bir katılımcı tarafından yapılan her bir deneme ve tahmin sonucu ayrı ayrı not edilecek ve video kayıt altına alınacak.
 6. Başarı kriteri, herhangi bir tahminin istatistiki olasılığının en az 3 veya 5 sigma ötesinde başarı olarak belirlenecek. Örneğin iki olasılık olan bir durumda, %50'lik bir tahmin becerisi "başarılı" olarak addedilmeyecek.
 7. Üretilen veriler, bizim tarafımızdan belirlenen akademisyenlerce test edilecek. Deneyin bilimsel standartlarını garanti edecek ve şu anda aklımıza gelmeyen ek detaylarının belirlenmesi için bir danışma kurulu bizim tarafımızdan oluşturulacak.
 8. Bir şeyin bizim tarafımızdan belirlenmesi kabul edilmezse, karar verilmesi gereken şeyin sonucunu, üçüncü ve tarafız olduğunu her iki tarafın da kabul ettiği, bilimsel yetkinliği olan ve alanında saygın bir danışma kurulu belirleyecektir.
 9. Verilerin, iddiaları destekleyen sonuçları oluşturmaması halinde InfoVision kurumu halka açık bir şekilde, bütün sosyal medya kaynaklarından ve internet sitesinden özür dileyecek ve yeterince test edilmemiş bir üründen ticari fayda elde ediyor olmaları ve sahte umut doğuruyor olmaları dolayısıyla tüm ticari faaliyetlerini sonlandıracak; attıkları son mesaj, bu metin olacak. Testlerin sonucu bilimsel olarak makul ve istatistiki olarak anlamlı olması halinde (ve bunun danışma kurulu tarafından tasdiklenmesi halinde), Evrim Ağacı olarak biz bu konuda daha fazla araştırma için bilim camiasını teşvik eden yayınlar yapacağız.

Bilim böyle çalışır. İddia ya doğrudur ya yanlıştır ve bu, test edilebilir bir iddiadır. Üstelik iddiaları test etmesi o kadar da zor değildir. Doğru olması halinde sinirbilim için devrimsel bir buluş olacaktır ve bu, bizi memnun eder. Yanlış olması halinde, bugüne kadarki yüzlerce benzer ürün gibi ticari bir yalandan ibaret olacaktır ve bunun ispatlanması da bizi memnun eder.

Burada izah ettiğimiz şekilde ve benzeri bilimsel test koşulları altında, kontrollü bir şekilde deney yapılabilir. Deney sonuçları, taraflı olabilecek bir parti tarafından değil, bağımsız ve bilimsel yetkinliği olan, bir deney sonucunu hatalı olarak paylaşma sonucunda itibar eksilmesi yaşama riski olan bir ekip tarafından paylaşılmalıdır. Sonuçlar, bağımsız istatistik uzmanlarınca tarafından analiz ve ilan edilmelidir. Saygın akademik jurnallerde yayınlanmalı ve tekrar deneylerine açılmalıdır. Metodoloji, kristal berraklığında olmalıdır.

Tüm bunlar yapılana kadar, YouTube videoları veya internet siteleriyle bilimsel iddialarda bulunulamaz, hayal tüccarlığı yapılamaz. O zamana dek, bilimin boş hipotezi çerçevesinde, bütün iddiaların hatalı olduğu varsayılmalıdır.

Not: Ne yazık ki Rusya, geleneksel olarak bilimdışı iddiaları pazarlayan çok sayıda bilim insanını bulundurmak konusunda kötü bir şöhrete sahip. Bir akademisyen sadece Rusya-temelli diye elimine edilemez; ancak bu, hele ki paranormal iddialar söz konusu olduğunda, yaygın bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır ve dolayısıyla ek bir şüphe kaynağı olmaktadır.

1,423 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın