Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Boşunalık hissiyle nasıl baş ediyorsunuz ?

Hayatın kırılgan ve boşuna olması sizi rahatsız ediyor mu ? Azıcık bi mutlu olmaya çalışsam aklıma hep bu tarz düşünceler geliyor bütün keyfim kaçıyor. Hep dalgın dalgın dolaşıyorum neyin var diye soruyorlar cevap bile veremiyorum. Çok uzun süre bir anlam bir amaç bulmaya çalıştım hayatta ama yoruldum ve bu hissiyat bir türlü geçmedi.
266 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Göktuğ Çağlar
Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Bir şekilde birden oluverdik bu dünyada, ister evrim deyin ister yaratım.Peki bu durumda yapılabilecek en iyi şey nedir?Düşünelim,aksilik çıkmazsa 70-80 yılımız var.

Görünüşe bakılırsa güvenebileceğimiz 3-5 dayanağımız var; Aile bağları,Nesnel Evrenin Kendisinin Varlığı,Algılayan ve Düşünen Kendi Varlığımız,Bilim gibi bir Araç ve Öznel Değerlerimiz.

Peki elimizdekiler kısmen bunlar,ve ölüm gibi bir gerçek te mevcut,tabi sonrasını da bilemiyoruz,ki muhtemelen yok olacağız.

Tüm Reklamları Kapat

80 yıl boyunca iyisiyle kötüsüyle değer verdiğimiz bir şeyler için çabalamak, intihar etmekten daha mantıklı görünüyor, düşünsene nasıl olsa öleceksin o bir yere kaçmıyor,o zaman mantıklı olan seçim hayatı bilinç etmek olmalı.

Hmmm ama nasıl daha güzel bilinç ederim ki bu hayatı? Bir motivasyonum ve amacım olmalı, tabi öyle kendimi avutmak için yalandan bir oyalama da olmamalı,amacım için yaptığım eylemlerin fiili ve manevî sonuçları olmalı ki,bunu yapmaya devam edebileyim.

Şahsi fikrim şuydu yıllar önce; camdan bakardım ve gördüğüm yıldızın özelliklerini araştırırdım,180 milyon ışık yılı uzaklıkta falan diyor du, "vay be" dedim belki de ölmüştür çoktan, geçmişini görüyor olabilirim, bu ne kadar da büyüleyici bir olay! Ayrıca o yıldıza yalnızca ben bakıyordum o saatte, insanlık çok küçük ne de olsa evren benim olabilir kimse engel olamaz.Üstelik sonsuz evrende, orada o kadar keşfedilecek ve görülecek şey dururken,nedir ki dönüp duran kaya parçasındaki,taklitten ibaret olan bu boş tantana!

Toplumsal normlar mı? Onlar da ne öyle, bakıyorum da insanlar doğumlarından ölümlerine kadar toplum için yaşıyorlar hepsi aynı,ancak nadir kişiler kendi hayatını yaşıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bir de hazlar var tabi, tatları tatmak,ritimleri işitmek, estetiği görmek,sex, hoş olanı koklamak. Fakat çok büyük bir haz vardır ki bu duyu organları ile algılanamaz, işte o meraktır! Merak en güzel şeydir, nasıl olsa evrende sonsuz bilgi var, al işte sana ölümsüzlük,anlam ve değer, keşfedebildiğin kadar keşfet, gittiği yere kadar, seçilecek en iyi hayat budur bence, işte ben yıllar önce boşluğumu böyle doldurdum,ve hâlâ da bu yolda ilerliyorum.

Buraya kadar okuduysan teşekkürler.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close