Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Boşunalık hissiyle nasıl baş ediyorsunuz ?

Hayatın kırılgan ve boşuna olması sizi rahatsız ediyor mu ? Azıcık bi mutlu olmaya çalışsam aklıma hep bu tarz düşünceler geliyor bütün keyfim kaçıyor. Hep dalgın dalgın dolaşıyorum neyin var diye soruyorlar cevap bile veremiyorum. Çok uzun süre bir anlam bir amaç bulmaya çalıştım hayatta ama yoruldum ve bu hissiyat bir türlü geçmedi.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Dilara Esmer
Dilara Esmer kişisel görüşüm

Merhaba öncelikle "boşuna" diye adlandırdığınız sizin o konu üzerine anlam yüklememizden kaynaklanıyor olabilir, kendinizle ilgilenmeye, kendinize vakit ayırmaya başladıkça bu hissin kaybolacağını söyleyemem ama en azından denemiş olursunuz belki ilginizi, odak noktanızı, merakınızı birazda olsa arttıracak bir şeyler bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu hissi yaşamadığım için detaylı cevaplayamıyorum maalesef umarım hayatınızda her şey yoluna girer. Belki bu sizi biraz olsun rahatlatabilir; hayatta her şeyin geçici olduğu bilgisi..

Bir psikologtan yalnızca bir kitap önermesi gerekse o ne olurdu diye sormuştum bana Ayn Rand'ın " Hayatın Kaynağı (The Fountainhead) " kitabını önermişti.

Bu Reklamı Kapat

Yukarıda bahsettiklerim yalnızca kendi görüşlerimden ibaret o yüzden yardımcı olamamış olabilirim size, bir psikolog ile görüşmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Sağlıklı günler diliyorum.

0
  • Raporla
Cevap
Göktuğ Çağlar
Göktuğ Çağlar Kimyagerim, Felsefe ve Bilim Yakın Dostlarımdır

Bir şekilde birden oluverdik bu dünyada, ister evrim deyin ister yaratım.Peki bu durumda yapılabilecek en iyi şey nedir?Düşünelim,aksilik çıkmazsa 70-80 yılımız var.

Görünüşe bakılırsa güvenebileceğimiz 3-5 dayanağımız var; Aile bağları,Nesnel Evrenin Kendisinin Varlığı,Algılayan ve Düşünen Kendi Varlığımız,Bilim gibi bir Araç ve Öznel Değerlerimiz.

Bu Reklamı Kapat

Peki elimizdekiler kısmen bunlar,ve ölüm gibi bir gerçek te mevcut,tabi sonrasını da bilemiyoruz,ki muhtemelen yok olacağız.

80 yıl boyunca iyisiyle kötüsüyle değer verdiğimiz bir şeyler için çabalamak, intihar etmekten daha mantıklı görünüyor, düşünsene nasıl olsa öleceksin o bir yere kaçmıyor,o zaman mantıklı olan seçim hayatı bilinç etmek olmalı.

Bu Reklamı Kapat

Hmmm ama nasıl daha güzel bilinç ederim ki bu hayatı? Bir motivasyonum ve amacım olmalı, tabi öyle kendimi avutmak için yalandan bir oyalama da olmamalı,amacım için yaptığım eylemlerin fiili ve manevî sonuçları olmalı ki,bunu yapmaya devam edebileyim.

Şahsi fikrim şuydu yıllar önce; camdan bakardım ve gördüğüm yıldızın özelliklerini araştırırdım,180 milyon ışık yılı uzaklıkta falan diyor du, "vay be" dedim belki de ölmüştür çoktan, geçmişini görüyor olabilirim, bu ne kadar da büyüleyici bir olay! Ayrıca o yıldıza yalnızca ben bakıyordum o saatte, insanlık çok küçük ne de olsa evren benim olabilir kimse engel olamaz.Üstelik sonsuz evrende, orada o kadar keşfedilecek ve görülecek şey dururken,nedir ki dönüp duran kaya parçasındaki,taklitten ibaret olan bu boş tantana!

Toplumsal normlar mı? Onlar da ne öyle, bakıyorum da insanlar doğumlarından ölümlerine kadar toplum için yaşıyorlar hepsi aynı,ancak nadir kişiler kendi hayatını yaşıyor.

Bir de hazlar var tabi, tatları tatmak,ritimleri işitmek, estetiği görmek,sex, hoş olanı koklamak. Fakat çok büyük bir haz vardır ki bu duyu organları ile algılanamaz, işte o meraktır! Merak en güzel şeydir, nasıl olsa evrende sonsuz bilgi var, al işte sana ölümsüzlük,anlam ve değer, keşfedebildiğin kadar keşfet, gittiği yere kadar, seçilecek en iyi hayat budur bence, işte ben yıllar önce boşluğumu böyle doldurdum,ve hâlâ da bu yolda ilerliyorum.

Buraya kadar okuduysan teşekkürler.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et