Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ali Erkan
Ali Erkan Üye
1

Boğazlara Hes kurulabilir mi? verimli olur mu?

Bildiğim kadarıyla İstanbul boğazında hiç kesilmeyen akıntılar mevcut, bu akıntılardan elektrik üretmek teknik olarak çok mu zor veya akıntılar mı verimsiz.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Şaban Tarık İnay
Şaban Tarık İnay Makine Güvenliği Uzmanı

Boğazlara HES kurulabilir, ancak akarsulara kurulan HES lerden ziyade, rüzgar türbini şeklinde suyun altına yerleştirilen veya yüzer şekilde kurulan jenarötörler kullanılmaktadır.

Boğazlardaki akıntı bir akarsuyun aksine yüksek bir yerden alçak bir yere doğru değildir. Bu sebeple önüne bir set çekilerek potansiyel enerjisinin artırılıp, basınçtan faydalanarak akışkanın hızının dolayısı ile kinetik enerjisinin artırılması mümkün olmamaktadır. Boğazlardaki akıntılar Güneş ve Ay'ın suya uyguladığı kütleçekim kuvvetinin, yörünge konumuna göre artması azalması nedeniyle oluşmaktadır. Gel-git şeklinde olması da bu sebepledir.

Bu Reklamı Kapat

Gel-git enerji santrallerinin avantajları;

Suyun havaya nazaran çok daha yoğun bir madde olması, gel-git enerji santrallerinin aynı çapta rüzgar santrallerinden daha fazla enerji üretmesini sağlamaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca rotoru döndürmeye başlama hızı da rüzgara göre daha düşüktür. Suda rotorun dönmeye başlama hızı 1 m/s iken rüzgar türbininde 3-4 m/s dir. Bu da daha düşük hızlarda dahi üretim yapmasını sağlamaktadır.

Enerji üretim kapasitesinin rüzgar türibininden fazla olması daha az yer kaplamasını da sağlamaktadır.

Gel-git akıntılarının oluşumu daha stabildir. Hangi saatte ne kadar enerji üretileceği daha net bilinmektedir. Rüzgar ve güneş enerjisinde bu durum daha kaotik olduğundan üretilen enerjinin dalgalı olması gibi bir dezavantaj oluşturmaktadır.

Ayrıca gel-git enerjisi ile elektrik üreten türbinler daha uzun ömürlüdür. Ömürlerinin 100 yılı bulabileceği düşünülmektedir. Rüzgar enerji santralleri 20-25 yıl garanti kapsamındadır.

Gel-git enerji santrallerinin dezavantajları;

Gel-git enerji santrallerinin çevre etkisi konusunda yeterli araştırma bulunmamaktadır. Hem sudaki döner kanatların tehlikesi hem de yaydığı elektromanyetik dalgaların sudaki canlılara etkisi üzerine daha fazla araştırma gerekmektedir.

Ayrıca oluşturduğu gürültünün özellikle ses ile iletişim kuran deniz memelilerinin yaşamlarını olumsuz etkilemesi de ihtimal dahilindedir.

Yapısında işletilmesinde kullanılan yağlar, kaplama malzemleri ve boyaların da yine deniz canlılığı açısından toksik etkileri mevcuttur, ancak yine de daha ileri araştırmalar gerekmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Uzun vadede üreteceği enerjinin maliyeti diğer yenilenebilir enerji sistemlerine kıyasla iyi durumda olsa da ilk kurulum maliyeti gel-git enerji türbinlerini riskli bir yatırım haline getirmektedir. Rüzgar türbinlerine nazaran kullanılacak malzemeleri daha pahalı ve tasarımı daha fazla bilgi birikimi gerektirmektedir. Ayrıca kurulacağı alanda çevre etkilerine karşı daha fazla bilim insanı ve uzmanın görüşüne başvurulması gerektiğinden bu da kurulum maliyetini artırmaktadır.

Teknolojinin ilerleyip maliyetlerin azalması ile birlikte gel-git akıntısından daha fazla faydalanılacağı öngörülmektedir.

Kaynak olarak kullandığım wikipedia sayfasında daha fazla detay ve alternatif sistemler de anlatılmaktadır.

135 görüntülenme

Kaynaklar

  1. wikipedia. Tidal Stream Generator. (16 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 16 Ocak 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. PowerTechnology. Riding The Renewable Wave: Tidal Energy Advantages And Disadvantages. (26 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 16 Ocak 2021. Alındığı Yer: PowerTechnology | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et