Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Böcek öldürmek ile İnsan öldürmek arasındaki fark nedir?

Bana göre böcek öldüren insan katilde olabilir ben bunu şu şekilde yorumluyorum evrime aranızda inananlar varsa ki ben inanıyorum bizler geçmişte bir avcıydık biz bu duyguya yabancı değiliz evdeki bir böceği öldürmek önemsizdir ama böcek için büyük bir meseledir psikolojik açıdan insan öldürmek büyük bir şeydir böcek öldürmek içinde bu geçerlimi?
531 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emrah Yıldız
Emrah Yıldız
2,818 UP
Elektrik Mühendisiyim. Bilimsel Sosyalizm ve Felsefe İlgi Alanlarım

Çocuklarımıza, abartılı bir hayvan sevgisi öğretiyor neoliberalizm. Öyle ki 13 yaşındaki kızım geçen seneye kadar bu sevgiyi insan sevgisinin önüne çıkarabiliyordu, zihninde, önem derecesi olarak.

Bu sorunu çözüme ulaştırmak, her şey insan içindir anlayışını, onun kabul edebileceği irdelemelerle sunmak için çabaladım.

Tüm Reklamları Kapat

Doğa ile bütünlüklü, doğa ile uyumlu, ormanın bir yaprak için değil o yaprağın orman için yaşamsal bir parça olduğunu anlayarak medeniyet kurma çabası da insan içindir. Neden bütünlüklü ve uyum içinde? Çünkü uyum, insan varlığının ve sosyal yaşamının, yüksek refah içinde sürdürülebilir olması için elzem olan doğanın sürdürülebilirliğinin şartıdır.

Nazım Hikmet'in de ifade ettiği gibi "Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine"

Tüm Reklamları Kapat

Biraz önce izlediğim bir videoya yazdığım yorum, görüşlerimi net ifade edecek diye düşünüyorum.

video:

https://youtu.be/z5GhIDlSm5k

yorum:

"Ahlak, örgütlü yaşamın, varlığı ve örgütlülüğü sürdürebilmek için, gereğidir. Örgütlü zeka, bilgisini de örgütünü geliştirir. Zeka, örgütlü olmak ister çünkü iletişim kurarak bilgiyi işler ve büyütür. (Zeki ve zekasını örgütlülüğünü geliştirmiş türlerin tümü sosyaldir doğada bu nedenle)

Uygarlık kuran uzaylılar zekidir bu nedenle sosyallerdir bu nedenle ahlakları vardır.

İnsan, ahlakıyla bugün, diğer türlerin yaşama haklarına saygıyı geliştiriyor, yaşamın bağlantılarla yaygın ve bireysel olmayan olduğunu fark ediyor.

Daha gelişmiş uygarlıklar, daha gelişmiş zekaya daha gelişmiş sosyal örgütlenmeye daha gelişmiş ahlaka ve daha çok daha derin farkındalığa ulaşmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bugünkü, eskimiş, çürümüş neoliberal fikirlerin oluşturduğu bakışı, videoda varılan sonuca varır.

İkinci mesele,

Hangi türler "insancıl" olabilir ve hangi türe "insan" muamelesi yapılır sorusu.

İnsan, farkında olarak anlamlandırarak zihninde tarih yazan ve geliştirdiği dil ile bunları anlatabilen bir varlıktır bu nedenle deneyimlerini, örneğin koyunlara veya yunuslara göre daha duygulu daha anlam yüklü daha kalıcı daha uzun yaşar. Başka bir erkek tilki tarafından önce eşi sonra yavrusu öldürülürken direnen ama başarısızlığının hemen ardından eşinin ve yavrusunun katiliyle yeni bir yuva kurabilen dişi bir tilki gibi davran[1][1][1][1][1][2]maz insan. Mezbahanede, her dakika sayısı azalan arkadaşlarına rağmen sırası gelince kesime giden bir koyun gibi değildir insan.

Tüm Reklamları Kapat

Kümeste her gün eksilen yumurtalar için şüphelenen, acısını şiirle diğerlerine ifade eden, kesime gitmiş annesinin resmini gagasıyla tahtalara çizip depresyondan çıkamamış, bu yaşananlara dur demek için kümeste örgütlü direniş sergileyen tavuklar hiç görülmedi.

İşte insan gibi farkında olarak anlamlandırarak zihninde tarih yazan ve geliştirdiği dil ile bunları anlatabilen her tür, insanla eşit haklara sahip olmalıdır olmamışsa bunun için mutlaka mücadele edecektir."

Saygılarımla,

Kaynaklar

  1. Gürkan Akçay. İnsan Zekası Ve Kültürel Evrim. (10 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2023. Alındığı Yer: bilimfili | Arşiv Bağlantısı
  2. ÖMER YILDIRIM. Ahlak Felsefesi. (13 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 25 Nisan 2023. Alındığı Yer: Felsefe | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close