Puan Ver
5
Puan Ver

Blue marble (2012) dünya görüntüsü ile epic earth (2015) dünya görüntüsü neden orantısız?

2012 yılında "blue marble" başlığı altında yayınlanmış dünya görüntüsü ile 2015 yılında "epic earth" başlığı altında yayınlanmış dünya görüntüsü arasında bir terslik var gibi görünüyor. 2012'dekinde kuzey amerika, dünya'nın neredeyse 1/4'ünü kaplıyor. 2015'tekinde ise bir sorun yok. Nasıl açıklarız?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bunu muhtemelen bir fotoğrafçı benden çok daha iyi izah edecektir; ancak cevap çok basit: Kullanılan lensler tamamen farklı; dolayısıyla perspektif de tamamen farklı oluyor. Bunu buradaki GIF güzel bir şekilde gösteriyor.

2012'deki fotoğraf Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS) ile çekildi. Bu cihazın 19.1 santimetre diyaframı ve 114 santimetre odak mesafesi bulunuyor.

2015'teki ise Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) ile çekildi. Bu cihazın 30.5 santimetre diyaframı ve 282 santimetre odak mesafesi bulunuyor.

Odak mesafesi arttıkça, Dünya üzerindeki kıtaların kapladığı alan da daha küçük gözükecektir. Tıpkı aşağıdaki yüz/saç oranında olduğu gibi...

DIY Photography

Bir diğer örnek:

Photography Life

Amerika'nın devasa yer kaplıyormuş gibi gözüktüğü fotoğrafta Dünya'nın gözükmeyen kısmı da çok daha büyük; çünkü çok daha dar bir alan görüntüleniyor.

Anlayacağınız, her fotoğraf, kendi kamera spesifikasyonları içinde değerlendirilmeli.

Favorilerime Ekle
7

Kaynaklar

  1. IEEE VIIRS Spesifikasyonları
  2. Space Flight 101 EPIC Spesifikasyonları
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük, sorumluluk demektir. Bu yüzden birçoklarının ondan ödü kopar.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder