Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Biyoloji alanında yurtdışında çalışmak için Türkiye'de okunabilecek üniversiteler nelerdir?

Biyomühendislik, Mbg, Biyoteknoloji gibi bölümlerden tercih yapmayı düşünüyorum. Şimdilik tahminime göre Marmara Üni, YTÜ gibi üniler tutar gibi. Sizce nerede en donanımlı şekilde mezun olabilirim? Hedefim yurtdışında yaşam kurmak bu yüzden ingilizce eğitimi önemsiyorum.
16,787 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Öğrenci

Yazıcaklarım sadece biyoloji değil tüm alanlar için geçerlidir.

Şimdi yurtdışına nasıl gideceğine bağlı ücret ödeyip gitmek istersen herhangi üniversite farklılığı yok yeter ki paran olsun ama yok ben burslu yada masrafların karşı taraf tarafından ödenmesini istiyorsan iyi bir üniversitede olman lazım örneğin -Boğaziçi -Bilkent -Koç - Odtü -Hacettepe -İtü bu gibi üniversiteler yurtdışında biliniyor özellikle boğaziçi odtu ve bilkent üniversitesinden çok sayıda öğrenci her sene yurtdışına öğrenci göndermekte. Kısaca hangi bölümden olursan ol bu üniversitelerden rahat bir şekilde yurtdışına gidebilirsin tabi bazı sınav ve istekeleride unutmamak lazım

Tüm Reklamları Kapat

2,708 görüntülenme
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Bilim kariyeri yapmakta yurtdışı amaç değil, araçtır. Eğer hedefin sorunda belirttiğin gibi sadece yurtdışında yaşamaksa buna ulaşman için üniversite okumana bile gerek yok. Eğer amacın bilimse de yurtdışı bir araçtır, seçenektir. Dolayısıyla denebilir ki " Yurtdışında yaşamak için üniversite okunmaz, bilim yapılmaz! ".

Ülkemizdeki hemen hemen bütün üniversiteler özellikle Avrupa ülkeleri, Kanada ama özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde tanınmayan statüdedir (Acı ama gerçek). Ülkemizdeki devlet veya özel her üniversitenin, yurtdışına masraflarını karşılayarak gönderdikleri öğrenci sayısı son derece azdır ve genel olarak okulda derece yapmış, projelere, yarışmalara katılmış öğrenciler için uygulanır. Eğer öğrencinin maddi durumu bu eğitimi karşılamaya yetiyorsa zaten Türkiyede eğitim almadan yurtdışında lisans eğitimine başlayabilir. Akademik hayat içinse yukarıdaki cevapta belirtildiği gibi üniversite şartı yoktur. Aynı zamanda belirtmekte yarar var ki özel üniversitelerden yurtdışına gönderilen öğrenci sayısı devlet üniversitelerine oranla çok daha fazladır (Sebebi özel üniversitelerin bağlı olduğu özel kuruluşlar artı olarak yukarıda bahsettiğimiz türdeki öğrencilere sponsor da olabilmektedir.)

Sorunda belirttiğin üniversiteler hakkında bilgim olmadığından o kısmı cevaplamamam doğru olacaktır. Sonuç olarak yurtdışında hayat kurmak için üniversitede eğitim almak ve bilimsel kariyer bir araç değildir, olmamalıdır da. Amaç, gerekli eğitimi alarak , bilim üzerine ihtisas tamamlamaktır. Yurtdışı, üniversite eğitimi için bir seçenektir. Aynı zamanda da ben dahil yorum yapan kişilerin seni tanımadan en donanımlı şekilde nasıl mezun olunacağı yorumunu yapmamız mümkün gözükmemektedir.

Tüm Reklamları Kapat

2,461 görüntülenme
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close