Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Biyokinezi gibi şeyler gerçek mi?
4

Biyokinezi gerçek mi?

Saç rengi,Göz rengi gibi şeyleri değiştirmek için sadece
4,065 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Serhat İbin
Serhat İbin Nebuchadnezzar

Biyokinezinin bilimsel olarak kantılanmış herhangi bir tarafı yoktur.

İnternette araştırdığınızda Biyoinezi temelde dna ya hükmederek göz rengi değiştirme , saç rengi değiştirme gibi şeylerin yapıldığını görürsünüz ve bunları yapabilmek için uzun yıllar gerektiğini söylerler.

Bu Reklamı Kapat

Ama bu tür haberlerin gerçek olduğunu düşünmüyorum çünkü bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama internetteki (özellikle türkçe) kaynaklardaki bilgilerin sahte olduğunu düşünüyorum.

Bu Reklamı Kapat

KISACA biyokinezi telekinezi gibi gerçekliği kanıtlanmamış bir kavramdır.

Youtubedeki biyokinezi ile alakalı videolar da büyük bir kandırmacadır.İnsan dnasına hükmedemez.Biyokinezi yapmak plasebo etkisinden öteye geçmez.Ama biyokinezi denilen şey birgün nanoteknoloji sayesinde gerçek olabilir.

Gelecekte nanobotlar üretilebilir ve bu nanotbotlar dnamızı istediğimiz gibi değştirerek biyokinezideki göz rengi değiştirme gibi olayları teknoloji sayesinde yapabiliriz.

3,071 görüntülenme
5
  • Raporla
Cevap
Vahit Buğra Yeşilkaynak
Vahit Buğra Yeşilkaynak Eski Parapsikoloji Meraklısı
Orijinal Soru: Biyokinezi gerçek mi?

Türkiye'de forum sitelerinin çok popüler olduğu bir zamanda internet ile iç içe büyüdüm. Türkiye'nin en büyük forum sitesi olduğunu iddia eden bir sitede "Garip Olaylar" alt-forumu altında çokça vakit geçirdim, ister istemez sonunda parapsikoloji ile ilgili bazı forum sitelerine yöneldim. Bu sitelerde ortam oldukça garipti, telekinezi ile objeleri uçurduğunu iddia edenler, bununla ilgili video ve görsel paylaşanlar vardı. Benim en çok ilgimi çeken şey "psi-ball" dedikleri hadise oldu. Ellerinizi bir top tutuyormuş gibi tutup gözlerinizi kapatıyorsunuz o sırada da tabii ki güneşten, aydan, dünyadan vs. enerji çektiğinizi hayal ediyorsunuz. Ellerinizi bu şekilde birbirine hafif hafif yakınlaştırıp uzaklaştırdıkça da işin ilginci gerçekten elinizde bir top varmış gibi bir "itme" hissediyorsunuz. Bu yazıyı yazarken tekrar denedim ve yine aynı etkiyi gözlemledim. Neyse ki aynı "Garip Olaylar" alt-forumu beni farklı alanlara da yönlendiriyordu, ünlü bir illuminati komplo teorisi blog yazarını okumaya başladım, orada anlatılanlar da aynen parapsikoloji gibi inandırıcıydı, reptilianlar ve illuminati gerçekten de dünyayı yönetiyor olmalı diye düşündüm. Bu okumalarımda yine aynı kişinin din ile ilgili yazılarını da okudum ve onlar da son derece ikna edici geldi, bunun üstüne ailemden pek din eğitimi almamış olmama rağmen kendimi ilk defa kendi iradem ile müslüman olarak tanımlamaya başladım. Bütün bu süreç geçerken ve ben her geçen gün kendimi yeni bilgiler ile donatırken aynı komplo teorici yazarın evrim ile ilgili bir yazısını okudum, işte bu sefer hiç ikna olmadım. Çünkü küçüklüğümde öğrendiğim ve gerçek olduğuna oldukça ikna olmuş olduğum evrim teorisinin gerçek olmadığından bahsediyordu. Bu ilk çelişki beni bu konular üzerine farklı kaynaklardan araştırma yapmaya itti, zamanın getirisi olacak ki Efe Aydal'ın videolarını keşfettim, oradan başlayarak Bilim Kazanı isimli farklı bir bilim organizasyonunun podcastleri ve sonrasında Çağrı Mert Bakırcı ve Evrim Ağacı. Bu yolculuğun bana katmış olduğu şey okuduğumuz çoğu şey ile ilgili birçok görüş olduğu ve aynı hadiseyi iki farklı kişinin tamamen zıt şekilde anlatabileceği oldu. Bunun sonucunda da gördüğüm kaynağı olmayan hiçbir bilgiyi doğru kabul etmemeyi kendime bir felsefe olarak edindim. Bugün parapsikolojinin alt-dalı olan çoğu şeyin bilimsel bir ispatı olmadığını kendim iddia edilen şeyleri birinci elden deneyimlememe rağmen biliyorum. İnsan aklı ne yazık ki tek başına hadiselerden sebep üretmek konusunda oldukça yetersiz kalıyor, bu sebepten yaşadığın sıkıntının parapsikolojik bir etki neticesi olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim :) Tabii placebo olup olmaması ile ilgili uzmanı olmadığım için bir yorum yapamayacağım ama eğer kendinde normalde olmaması gereken bir değişiklik fark ettiysen ve bu durum düzelmiyorsa bunu konunun uzmanı olan bir göz doktoruna danışmanı tavsiye ederim :)

1,063 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Vikipedi. Parapsikoloji. (21 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2020. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Hasan Dağtekin
Hasan Dağtekin Sosyal Bilimler Uzmanı
Orijinal Soru: Biokinesis bilimsel midir ?

Hiç bir bilimsel tarafı yoktur. Biyokinezi bilimsel olarak kanıtlanmış bir kavram değildir. Hakkında yazılı bulunan şeylerin büyük bölümü safsatadır. Geri kalan kısımları da çarpıtmadır. İnsan kendi DNA'sına hükmedemez. Lakin teknolojinin gelişmesiyle gelecek nanorobotlar vasıtasıyla DNA'mızı değiştirmemiz belki mümkün olabilir ve örneğin göz rengimizi değiştirebilecek konuma gelebiliriz. Fakat bunların hiç birinin biyokinezi ile alakası yoktur.

107 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et