Sorulara Dön
0
Ekoloji, Botanik & Mikoloji

Bitkilerin bağışıklık sisteminin onu tüketen insana etkisi var mıdır? Tarım ilaçlarının bitkilerin bağışıklığına etkisi ne olur?

Bir yazıda "bitkiler zararlı organizmalara karşı bağışıklık sistemi geliştirirler ve insanlar bu bitkilerle beslenerek bağışıklık desteği almış olurlar. Ancak tarım ilaçları bitkilere zarar veren her şeyi yok ettiği için bitkiler bağışıklık geliştirmez ve insana da bir pek bir şey katmaz "demekteydi.

1
0
Özge Akgün
0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap
İnsan beslenmesi ve sağlığı kısmına çok girmeden sorunuzu ziraat açısından cevaplamaya çalışacağım. Bitkiler, her canlı gibi, zararlılardan ve çevre etkilerinden kendilerini korumak için farklı mekanizmalar geliştirmiştir. Bu mekanizmalardan birisi de zararlılara karşı üretilen kimyasallardır (pestisit). Örneğin, Solanum cinsi bitkiler (Patates, Domates, Patlıcan) stres koşullarında Solanin denilen zehirli bir alkoloid üretebilmektedirler. Patates bitkisinin yumru kökleri güneş ışığına maruz kaldığında, canlılar tarafından yenmemek için, yeşil renk almaya ve solanin üretmeye başlar. Buna benzer kimyasal tepkiler zararlı saldırılarında da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden bitkileri stresten uzak tutmak ve zararlılardan korumak amacıyla tarım ilaçları kullanılmaktadır. Tarım ilaçları da tıpkı bitkilerin ürettiğine bezer işlevi olan pestisitlerdir. Tarım ilaçları gerekli olduğunda kullanılmakta, zararlı cinsine göre seçilmekte ve uygun dozlar hesaplandıktan sonra kullanılmaktadır. Böcekler için insektisitler, yabancı otlar için herbisitler ve mantarlar için fungusitler kullanılmaktadır. Bunlar sayesinde bitkiye ek bir koruma sağlanır. Tarım ilacı kullanılmadığı durumlarda bitkilerin kendi savunma mekanizmaları devreye girmekte ve pestisitler bitkiler tarafından üretilmektedir. Bitkiler tarafından üretilen bu pestisitler kendilerini savunma amaçlı üretildiğinden insana bir fayda sağlaması pek olası değildir ama solanin ve nikotin gibi pestisitler insan sağlığı açısından zararlıdır. Tarım ilaçlarının kullanılması bitki bağışıklığı üzerindeki baskıyı azaltabilmekte bu sayede bitkinin pestisit üretimi de azalmaktadır. Bunun dışında sebze meyve tüketimi sağlıklı bir yaşam için gereklidir. 
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Dietary Pesticides (99.99% All Natural). (17 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Science Direct - Solanine. (17 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. DÜNya Sağlık ÖRgÜTÜ (Who) Pestisit Başlığı. (17 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Impact Of Pesticides Use In Agriculture: Their Benefits And Hazards. (17 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. American Council On Science And Health - 99.99% Of The Pesticides We Eat Are Made By Plants. (17 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın