Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Bitkilerde 15 element, insan vücudunda 59 element var. Bitkilerde olmayıp, insanda bulunan elementler nasıl insan vücuduna girdi?

1
306 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Aslında bitkilerde tam olarak 15 element bulunmamakta, makro ve mikro diye bitkilerin gelişimi için yarayışlığı açısından kategorize edilmiş bir sınıflandırma mevcut.Makro elementler:Hidrojen,Oksijen,Karbon,Azot,Fosfor,Potasyum,Kalsiyum,Maznezyum gibi sıralabilirken bunun dışında kalan elementleride mikro elementler olarak sıralayabiliriz:Klor,Demir,Mangan,Silisyum,Çinko gibi bunlarda bitki gelişimini destekleyici ancak hayatı öneme sahip olmayan elementlerdir.Tabiki bitki tüm elementleri gerekli olan seviyede aldığında muhteşem bir gelişim gösterecektir.Ancak bazı bitkiler genom bölgelerindeki element varlıklarına göre, bazı (İZ) elementleri topraktan fazlasıyla almaya eğilimlidir.Yaşadığı coğrafyanın karakteristik yapısıyla kendi bünyesini şekillendirmiştir.Tütün bitkisinde çokça bulunan kadmiyum elementi vücudumuza nüfuz etmektedir.Vücudumuzun bu elementleri kendi uzaklaştırma eğilimi vardır.Ancak modern dünyanın kirlilikleri tüm bu elementleri olması gereken seviyelerin üstüne çıkarmaktadır.Alüminyum kaplama tencere,tava kullanan insanların vücudunda yüksek alüminyum oranlarının görülmesi.Bitkilerde olduğu gibi insan veya hayvanlarda olmaması gereken düzeylere ulaştıkları anda toksisite başlayacaktır.Atmosferik,Gıdasal,Coğrafi ve Modern hayatın bize sunduğu zengin tabiat metabolizmamızın alışık olmadığı bir durumdur.Eser miktarda da olsa yediğimiz gıdalardan ve kullandığımız yiyecek,içecek,kıyafet materyallerinden etkilenmekteyiz.Su içtiğimiz plastik kapların içerisindeki suya plastik kontaminasyonlarını beklememek fazlasıyla iyimserlik olacaktır :)

576 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
5
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Söz konusu bilimse, binlercesinin otoritesi tek bir bireyin mütevazı mantığından daha değerli değildir.”
Galileo Galilei