Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Birşeyleri devam ettirememe bunları zorunluluk olarak görme ve disipilinsizliğin nedenleri nelerdir?

Arkadaşlar merhaba son zamanlarda bu sorunları ciddi şekilde yaşıyorum nedenlerini ve çözümlerini açıklarsanız mutlu olurum
335 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhammed Taşkın2
Belirli bir araştırma yaptım

Evet arkadaşlar araştırma yaptım ama konuyla ilgi kendimce bir kaynak bulabildim.

Cevap bu olabilir,aslında sorunun temel kaynağı disiplinsizlik çıkıyor burada.Bir şeylere devam edememe nedenimiz aslında zihnimizi boşverme üzerine eğitmemizin sonucu.Bu sebebpten dolayıda bir işi uzun süre devam ettirmeye çalıştığımızda bunu gerçekten istememiş olduğumuzu ya da gösterdiğimiz çabaya değmeyecrğini söylüyor ardından bunu bir zorunlulukmuş gibi kabul ediyoruz ve bu eylemden vazgeçiyoruz.

"Disiplin,Zihini eğitme meselesidir.Disiplin doğuştan değil sonradan elde edilen bir yetenektir.Disiplinli olma gücünü elde etmek geçici bir hevesten çok daha fazlasını talep eder"

Tüm Reklamları Kapat

Bunu bir örnek ile pekiştirelim.

YKS sınavına çalışmanız gerek ama daha önce hiç ders çalışmadınız.Dersin başına oturduğunuzda daha önce disiplin kazanmadığınız için isteksizlik sizi kaplayacak. İlerleyen günlerde ise bu isteksizlikten dolayı sürece inancınızı yavaş yavaş kaybedeceksiniz bu inançsızlık ders çalışmanızı yarıda bırakmanıza neden olacak başka zaman tekrar ders çalışmaya oturduğunuzda ise bu eylemi yani ders çalışmayı zorunluluk olarak göreceksiniz.

Ama kendi zihninizi eğitirseniz boş verme güdünüzle yüzleşirseniz bunlara karşı her geçen gün bir direnç kazanacaksınız bu da size disiplini,özgüveni,sürece inanma gücünü vererek hedeflediğiniz işlerde daima yılmamanızı sağlayacaktır[1]

Kaynaklar

 1. pilotorman. Disiplinsiz Olmamızın Nedeni Nedir?. (3 Mart 2015). Alındığı Tarih: 28 Nisan 2023. Alındığı Yer: Temeller | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close