Puan Ver
1
Puan Ver

Bireyin ölümü, olumsuz yaşam şartları ise, kişi intihar etmiş sayılır mı?

Ölümlerin çoğu, tedavisi olan- yanlış yaşam şartlarında ısrar kaynaklı. Kanserlerin max %10u genetik. Diğer kısmı yanlış yaşam şartları kaynaklı. Kişinin fizyolojik gereksinimlerini öğrenmeden, haz odaklı yaşayarak kendi hastalıklarına ve sonuçta ölümüne neden olması, intihar sayılır mı?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Camus, intiharın yalnızca toplumsal bir olay olarak ele alındığını fakat ölümü seçmek konusunda bireysel düşünce ile intihar arasında bir ilişki olduğunu söyler.

“Böyle bir edim, yüreğin sessizliğinde, tıpkı büyük bir yapıt gibi hazırlanır. İnsan kendi de bilmez bunu. Bir akşam tetiğe basar ya da kendini sulara bırakır. Bir gün bana intihar etmiş bir emlak yöneticisinden söz ederken, beş yıl önce kızını yitirdiğini, o zamandan beri çok değiştiğini, bu olayın onu ‘için için yediğini’ söylemişlerdi. Bundan daha uygun bir sözcük bulunamaz. Düşünmeye başlamak, için için yenmeye başlamaktır. Bu başlangıçlarda toplumun fazla bir etkisi yoktur. Kurt insanın yüreğindedir. Yürekte aramak gerekir onu. Yaşam karşısında uyanıklıktan ışık dışına kaçışa götüren bu ölümcül oyunu izlemek ve anlamak gerekir.”

İntiharın bir “içindekini söyleme” edimi olduğunu şu şekilde ifade eder Camus:

“Kendini öldürmek, bir anlamda, melodramlarda olduğu gibi içindekini söylemektir. Yaşamın bizi aştığını ya da yaşamı anlamadığımızı söylemektir. Ama örneklemeleri fazla ileri götürmeyelim de bilinen sözcüklere dönelim. Yalnızca ‘çabalamaya değmez’ demektir kendini öldürmek. Yaşamak, hiçbir zaman kolay değildir kuşkusuz. Birçok nedenlerden dolayı yaşamın buyurduklarını yapar dururuz, bu nedenlerin birincisi de alışkanlıktır. İsteyerek ölmek, bu alışkanlığın gülünçlüğünün, yaşamak için hiçbir neden bulunmadığının, her gün yinelenen bu çırpınmanın anlamsızlığının, acı çekmenin yararsızlığını içgüdüyle de olsa benimsenmiş olmasını gerektirir."

Camus'un söylediklerinden yola çıkarsak intihara kişinin bilinçli olarak ölmek amacıyla gerçekleştirdiği eylemler diyebiliriz. Sigara içen birisi yaşamayı ve çabalamayı değersiz bularak ölmek amacıyla bu eylemi gerçekleştiriyor ise yaptığı bu eyleme intihar diyebiliriz ancak kişi sigaraya bağımlı olduğundan dolayı rahatlamak için yada zevk için tüketiyorsa bu bir intihar eylemi değildir. Durum şu ki bu soru bir çok felsefecinin aklını karıştırır. Bir çoğu her ne kadar eylemin amacı intihar olmasa da kişinin öleceğini bilerek bu eylemleri gerçekleştirdiğinin kanısıyla sigara bağımlılığı, alkolizm gibi durumlara intihar gözüyle bakmaktadır. Bazıları ise kişinin eyleminde ki nedene bakarak kişi öleceğini bilsede bu eylemleri rahatlamak ya da keyif için gerçekleştirdiğinden dolayı bunlara intihar gözüyle bakmamaktadır.

Not: Sigara ve alkol sadece en bilindik örneklerdir.

Favorilerime Ekle
0

İntahar değildir, bir tercihtir, zararlı şeylerin zamanında keyfini çıkarır zamanı gelince de bedelini öder. Eğer kendisi bu yolu tercih eder ve kendini feda ederse, umursamazsa bu bir intahardır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilge bir insan, tüm hukuk yasaları ortadan kalksa da aynı şekilde yaşamayı sürdürendir.”
Aristophanes
Geri Bildirim Gönder