Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
2

Birden fazla elektrikli alet çalışırsa elektrik kısa devre yapar mı?

Evde birden fazla elektrikli alet çalıştırdığımda sigorta atar , elektrik kesilir vb. Şeyler duyuyorum. Peki ama bu doğru mu , doğruysa neden ve nasıl?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, evde birden fazla elektrikli alet çalıştığında sigorta atar ya da "kısa devre yapar" demek doğru değildir. Öyle olsaydı aynı anda sadece bir adet elektrikli alet çalıştırabilirdik. Bu da çok saçma bir durum olurdu :)

Ama çalışan elektrikli alet sayısı arttıkça sigortayı attırma ihtimalimiz de o kadar artar diyebiliriz. Aslına bakarsanız adetten ziyade harcadıkları enerji önemlidir. Örneğin ısı üretmek için bolca "elektrik yakan" bir ütü, onlarca led lambadan daha fazla güç harcıyor olabilir. 10 adet ampul sağlıklı bir şekilde yanabiliyorken onların yerine takacağımız bir ütü sigortayı attırabilir.

Sigorta aslında devre kesici olarak çalışan bir güvenlik elemanıdır. Devreye seri olarak bağlanır ve devreye giden tüm akım aslında sigortanın üzerinden geçer. Örneğin evlerimizde genellikle sigorta kutusu içerisinde pek çok sigorta bulunmaktadır. Bunların her biri evin belli bir kısmına giden elektrik hattına bağlıdır ve bu hatlardaki tüm akım bu sigortaların üzerinden geçer. Sigortalar sürekli olarak üzerlerinden geçen bu akım değerlerini izler ve belirli değerlerin üzerine çıktığı anda mekanizması (kullanım yerine göre çok farklı türde ve mekanizmada sigorta elemanı mevcuttur) aktive olarak devreyi keser ve akım akmasına engel olur. Tabiki bir fabrikayla ya da bir hastanenin MR odasıyla ortalama bir aile evi için aynı değerlerde sigortalar kullanılmamaktadır. Bu değerler cihazlarımızın ve elektrik tesisatımızın zarar görmemesi amacıyla aydınlatma ve iç tesisat prensiplerine göre belirlenmektedir.

Not: Yeterli gördüğüm iki adet yerli kaynağı ekte bırakıyorum ancak asıl kaynağım hocam Dr. Aysel Ersoy'a saygılarımla :)

Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Elektrikport (Güncel Ve Aktif Bir Site, Meraklılara Tavsiye Edebilirim). (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Diyot.net. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, hayatlarımızdan anlamı çalmaz; tam tersine gezegenimizi kaplayan güzelliklere ve zafer dolu yaşama duyduğumuz hayranlığı arttırır.”
Kenneth R. Miller
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku