Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Birden fazla dili anadil olarak öğrenenler rüyalarını hangi dilde görürler?

1,281 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Türkçeyi 10 yaşından sonra öğrenmiş biri olarak; aslında rüyayı belirli bir dilde görmek diye bir durum söz konusu değil.Bilindiği üzere rüyalarımız çevremize göre şekillenen bir şey.Herhangi bir olayda takılı kalmadıysak eğer,rüyalarımız çoğu zaman günceldir.Dolayısıyla bulunduğumuz çevrenin dili hakimdir.Ancak bir de rezonans diye kavram var.Rezonans kişileri sesleri ile tanımak anlamına da gelir.Çünkü ses tonuna göre ortaya çıkan titreşimler çoğu zaman kişiye özeldir.Rüyanızda tanıdığınız spesifik birini gördüğünüzde o kişinin kendi ana dilinden başka dilde konuştuğunu görmeniz imkansıza yakındır.Çünkü siz o kişiyi ilk olarak nasıl konuştuğuyla tanımlanışsınız.Yani diyelim 8 yaşından sonra İngiltereye gittiniz,Türkiye’de bir amcanız var.Siz amcanızı rüyanızda ne zaman görürseniz görün hep Türkçe konuşurken görürsünüz.İngiltere’de yeni tanıştığınız bir kimseyi rüyanızda gördüğünüzde Türkçe konuşmasını beklemediğiniz gibi.Yani burada rüya tamamen görelidir.Siz gerçek hayatta tanıdığınız kişiyi nasıl tanımlamışsanız rüyanızda da aynı tonaj,aynı ses,aynı dil,aynı ağız (şive yanlış kullanım olduğu için ağız yazdım.Yörenin kullandığı dil demek kastettiğim) ile görürsünüz.Tecrübelerim bu yönde.

Not:Burada “rüya görmek” başlı başına bir araştırma alanı olduğu için sarfettiğim 3-5 satırla, bunun bilimsel bir niteliği bulunmayabilir! Ben sadece ve sadece kendi deneyimimden yola çıkarak bir sonuca vardım.Benim gibi çok değil,7 milyar 700 milyondan fazla insan var :)

Tüm Reklamları Kapat

290 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close