Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bir toplumda sanat ve estetik anlayışını besleyen unsurlar nelerdir?

1,536 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
ersals krononot
ersals krononot
231K UP
Krononot⁸

Anlam, anlamın sanat eseri olarak ele alınabilmesi, kültürel gelişimin bir ürünü. Survive modda yaşayan bireyler, henüz yaşamda kalmak için gerekli temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılama seviyesinde, kavramsal, varoluşsal, sofistike ihtiyaçlar edinemezler. En başta ileri düzey düşünce ürünlerini amaç edinmek için, yaşamda kalma ile ilgili ihtiyaçlar giderilmiş, bireyin kabul görme, sevme sevilme gibi sonraki ihtiyaçları da giderilmiş olmalı. Elbette bu ihtiyaçlar giderilmeden de travmatik geçmişi olan ya da mağaraya el izi bırakan insanların olduğunu da biliyoruz. Ancak, genel itibarı ile yetişkin kişinin birey olma, düşünce üretme, sorgulama, anlam ile uğraşma gibi üst düzey kognitif yetilerine odaklanması üzerine ele alıyoruz bu ihtiyaçlar hiyerarşisini.

Toplumsal olarak da bu ihtiyaçlar zemini, düşünceyi üretmede minimum seviyede gereklidir. Eğer popülasyonun çoğunluğu yaşamda kalmak için, günlerinin büyük bölümünü çalışarak geçirmek zorunda kalıyorsa ve elde ettiği gelir, tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor ise, bu kitle henüz temel ihtiyaçlarını karşılama güdüsünde yaşarlar. Yaşamda kalma güdüsüne sahip bireyler, ihtiyaçlarına odaklandıkları, korku odaklı yaşadıkları için kültürel ve sanatsal ihtiyaçlar edinemez. Zihinsel gelişim, bilinç gelişimi gibi üst düzey sofistike ihtiyaçlarının farkına varamazlar. Her ne kadar böyle kitleler yönetimlerin işini kolaylaştırıyor gibi görünse de, yönetilebilen kitlelerin bu survive modda kalmaları, toplumsal olarak gerilimi artıran bir faktördür.

Tüm Reklamları Kapat

Nitelikli eğitim, birey olmada en önemli zemin görevini görü. Birey olamayan popülasyon bireyleri, neden düşünmesi, üretmesi, farkındalık sahibi olması gerektiğini bilemez. Kişisel gelişimini basic düzeyde tamamlamış, kendini keşfetmeye çalışmış, yaşamla bağ kurma çabasına girmiş bireyler, sosyal bağ kurma ve kültürel gelişim, sanatsal estetik zevkler gibi beğeni düzeylerinin farkına vararak araştırmaya başlarlar. Yine istatistik - genel ifadeler tabii ki bunlar.

Bireyde temel yaşamsal - psikolojik ihtiyaçlar ve toplumda eğitim - adalet - güven temelli bir sistem ihtiyacı giderilebilirse, sanat bir ihtiyaç haline gelebilir. Kendi gelişimi için çaba harcamış birey, düşünceleri nedeniyle içinde bulunduğu toplumda güvende hissedemiyor ise (düşüncelerinden dolayı yargılanıyor, suçlanıyor, tehdit hissine kapılıyorsa), kişi toplum içinde hissettiği gibi varolamıyor, toplumun olmasını istediği hale gelmek zorunda hissediyorsa, kitlesel düzeyde sosyo kültürel gelişim, bireyi sınırlar. Kümülatif etki olarak da bütün toplumun gelişimi olumsuz etkilenir.

Tüm Reklamları Kapat

Nasıl varoluşu anlamaya çalışmak, ona anlam yükleyebilmek için belli bir seviyede bilimsel bilgiye ihtiyacımız varsa, sanatsal - estetik gibi ileri düzey ihtiyaçlarımızın farkına varabilmek, onları geliştirebilecek noktaya gelebilmek ve toplumsal düzeyde de kültürel sanatsal üretimde bulunabilmek için, anlam ile iştigal edecek bilgi - eğitim - bilinç gelişimine ihtiyacımız var.

Ütopik gelebilir, ancak hipodromlarda aslanlarla savaşan gladyatörleri izlerken eğlenen yapıdan, açık oturum izleyebilecek seviyeye gelebildiysek, bir gün düşünürlerin, gerçek sanatçıların, bilim insanlarının el üstünde tutulduğu, yaşamı biyolojik gereklilikler zemininde yeniden tasarlayarak, kültür - sanatın ihtiyaç haline getirilebildiği sosyal bir yapı kurulabilir. Bunu bizim görüp görmememiz önemli değil, bunun için ne yaptığımız temeldir.

704 görüntülenme
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close