Puan Ver
6
Puan Ver

Bir simülasyonda mı yaşıyoruz?

Platonun devlet adlı 7. Kitabının başlarında doğdukları andan itibaren bir mağarada hapsedilmiş olarak yaşayan ve dış dünya ile ilgili hiçbirşey bilmeyip dış dünyadan yansıyan gölgeleri gerçeklik olarak kabul edip gölgenin ses çıkardığına inanmışlar.

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Bu sorunun ortaya çıkışı çok önce olmasına rağmen simülasyon kelimesine sığdırılmış olmasıdır ve simülasyon da çağımızda çıkan ve bunu karşılayan bir kelimedir. Ancak bakacak olursak Platon burada simülasyondan çok ''aldatıldık mı?'' sorusunu sormuştur bana göre. Belki rasyonalist bir bakış açısı sergiledi burada Platon. Ve duyularımızın bizi gerçek dünyadan tutsak etmesini düşünmüş de olabilir. Bu yüzden verdiğin alıntıyı ve bu soruyu ayrı görüyorum. Simülasyona gelecek olursak bu konudaki düşüncem: Bu sorunun ortaya asıl çıkışı insanoğlunun teknolojideki gelişimidir ve belki oyun sektörünün, belki de yazılım sektörünün insanoğlunun zihninde bıraktığı tasavvurdur. Bu soruyu çağımızda soran bir insanın ''Matrix'' filmini izlediğini tahmin edebiliriz ve hatta yazılım sektöründe biraz da olsa bilgisinin olduğunu düşünebiliriz. Kısaca bir tasavvurdur bana göre bu soru ve -elbette emin olmamakla beraber- gerçekte yaşadığımızı düşünüyorum.
Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hipotezlere dayalı soruların cevapları da hipotezlere dayalıdır.”
Joan Baez
Geri Bildirim Gönder