Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Serhat ibin
Serhat ibin
33K UP
Üye
19

Bir simülasyonda mı yaşıyoruz?

Platonun Devlet adlı 7. kitabının başlarında doğdukları andan itibaren bir mağarada hapsedilmiş olarak yaşayan ve dış dünya ile ilgili hiçbirşey bilmeyip dış dünyadan yansıyan gölgeleri gerçeklik olarak kabul edip gölgenin ses çıkardığına inanmışlar.
1,818 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
7 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Ege YILMAZ
Ege YILMAZ
1,183 UP
Ben
Orijinal Soru: sizce bir simülasyonun içinde miyiz ? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Çok açık ve 'deneye kapalı' bir soru ama Ceren Hanım size sizle aynı eğitim durumundayken ne düşündüğümü söyleyeyim; ilk olarak büyük ihtimalle Matrix izleyip bunu düşünmüşsünüzdür fakat izlemediyseniz yine aklınızda olsun. Bence bu tür düşünceler tıpkı din olgusuna benziyor. İnsanın kendini bir yere ait etme olgusunun sıkılma versiyonu bence. Evet internette çeşitli bununla ilgili 'kanıtlar', 'olgular' var olayları geçiyor fakat bilmiyorum ben kendimi bu tür düşünceler içinde bulamıyorum, zaten her olguya geliceksek... Eğer simülasyon içindeysem ve şu an o seviyede başka bir varlık beni simülasyonun içinde tutabiliyorsa hiçbir şekilde sistem açık vermez. O yüzden benim anlamam imkansız. Buda bir açıdan dine çok yakın bence. Yani ikiside bence olmayan şeyler. Sizin simülasyonu benimsemeye başla fikriniz nedir ki, sizi bu düşüncelere iten nedir?

501 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Özgür Arslan
Yazılımcı
Orijinal Soru: Simüle edilmiş evren teorisine inanıyor musunuz?

inanmıyorum ama olabilir bunu destekleyen birçok şeyde var mesela planck uzunluğu denilen şey var evrenin pikselleri de diyebiliriz bu çok ilginç çünkü uzunluğun daha azı yok evrende noktalar mevcut ve bu noktalar arasında hiçbir şey bulunmuyor sabit bir hareket yok bir noktadan diğer noktaya geçiyor ve bunu sanki ışınlanarak yapıyor. ayrıca çift yarık deneyi biz bakarken farklı bakmazken farklı sonuç doğuyor bilim adamlarının ne rezillikler çektiğini bilemezsin. deneyin yanında hadi bakmıyorum hadi dedikleri bile olmuş.

113 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Max Planck. Planck Uzunluğu. (21 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 21 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
124K UP
Öğrenci-Okur
Orijinal Soru: Simüle edilmiş evren teorisine inanıyor musunuz?

Simülasyon hipotezi (en basit açıklama ile), gerçekliğin bir simülasyon olduğunu ve bu simülasyonun içinde olanların bunun bir simülasyon olduğunun farkında olmamasını öne sürer.

Evet, dediğiniz gibi inanması biraz zor gibi. Hatta insana neredeyse ütopik geliyor. Fakat bu, argümanın geçersiz olduğunu göstermiyor. Fark ettiyseniz teori yerine hipotez demeyi daha doğru buldum. Çünkü inşa edebileceğimiz hiçbir deney, kesin olarak veya makul şüphenin ötesinde bu teoriyi doğrulayamaz ve yanlışlayamaz. Bu yüzden felsefi bir düşünce deneyi olarak görülüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bunu daha iyi anlamak için benzer diğer düşünce deneylerini araştırabilirsiniz. Örneğin Schrödinger'in kedisi de bir düşünce deneyidir. Bu düşünce deneylerini, kesin bir şekilde test edemiyoruz. Bu yüzden bizim için sadece bir yorum olarak kalıyor. Ama dediğim gibi yorum olarak kalması bunun geçersiz olduğunu göstermez. Bu, teknolojimizin bunu doğrulamakta yetersiz olduğunu gösterir.

Bunu daha rahat anlamak için Evrim Ağacı'nın şu videosunu izleyebilir veya şu makalesini okuyabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra ise bununla ilgili filmleri izleyebilirsiniz. Simülasyon hipotezini ele alan onlarca film var. Birkaç önerim şöyle:

 • Truman Şov (1998)
 • The Matrix (1999)
 • Free Guy (2021)

İlla sadece birini izleyecekseniz eğer Free Guy filmini önerebilirim. Başrolde Ryan Reynolds yer alıyor ve ayrıca güncel bir film olduğu için animasyonlar, efektler ve canlılık da daha iyi fikrimce.

154 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Imdb. Free Guy (2021). (17 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 17 Ocak 2022. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
811K UP
Öğrenci-Okur
Orijinal Soru: Hayat rüya içinde rüya (ya da simulasyon içinde simulasyon) olabilir mi?

Varsayım 1: Evren'deki Her Şey Simüle Edilebilir Olmalıdır!

Varsayım 2: İnsanın Evren'deki Yeri Özel Olmamalıdır!

Tüm Reklamları Kapat

Varsayım 3: Teknoloji, Yıkıcı Yönde İlerlememelidir!

İşte bu üç öncül varsayım doğruysa, karşımıza çok ilginç bir durum çıkıyor. Evren'in uçsuz bucaksız zamanı, hatta Evren'den "öncesi" varsa o noktada da bilinçler ortaya çıkmış, evrimleşmiş, karmaşıklaşmış, medeniyetler inşa etmiş olmalılar. Bu medeniyetler, elbet bir noktada kendi geçmişlerini simüle etmek istemiş olmalılar. Nasıl ki biz evrimsel biyoloji için simülasyonlar yapıyoruz, kozmolojik tarihi aydınlatmak için simülasyonlar geliştiriyoruz, bu insan-ötesi evredeki süperzeki canlılar da bir noktada simülasyonlar geliştirmiş olmalılar. Ve bu doğruysa biz, neredeyse kesin olarak bir simülasyonun ürünüyüz.

Tüm Reklamları Kapat

Evren'in ve zamanın bütün olası versiyonlarındaki ilk "gerçek" simülasyon kabiliyeti olan medeniyet olma ihtimali, bizden önce gelmiş süpermedeniyetlerden birinin simülasyonu olma ihtimalinden çok, çok ama çok daha küçüktür.

Yani evet olabilir. Hatta gerçekten simülasyonda isek ve çıktıysak bile "gerçek" dünyaya çıktığımızdan emin olamayız. 100 kere çıksak bile 101. katmanın olmadığından emin olamayız.

127 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Simülasyon Teorisi Nedir? Bir Simülasyon İçinde Yaşıyor Olabilir Miyiz?. (21 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Zeynep İnal
Zeynep İnal
1,113 UP
lise öğrencisiyim
Orijinal Soru: Matrix gibi bir simülasyonda yaşama olasılığımız var mı?

NAÇİZANE FİKRİM.Bunun cevabı dinler ve inançlara göre farklılık gösterir.Her din inancına göre insana yaşaması için sebepler vermekle kalmayıp bazı bilgileri de beraberinde sunar. Yani demem o ki bunun belli bir ortak cevabı yok bu dinler arası farklılık gösteren bir sorudur ki bana soracak olursan ve bende dinime göre cevap verecek olursam;Bizim yaratıcımız bizi bir sınava tabi tutuyor ve sınavımıza çalışmak için de bir kaynağımız var ve birazcık da senin dediğin şeye değinirsek hafiften bir simülasyon içindeyiz denebilir neticede benim dinime göre buradaki sınavım bittiğinde bir ödüle ve ya bir cezaya tabi tutulacağım.

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close