Sorulara Dön
9
Biyoloji & Genetik

Bir şeye odaklanınca diğer şeyler neden bulanıklaşır?

Örneğin bir resime bakarken, resime odaklanınca etraf bulanıklaşır ve sadece resim net gözükür. Bazen de her şeyi bulanık görürüz. Bunun sebebi nedir? İnsanların göz evrimi ile alakası nedir?

1
734 görüntülenme
Hatırla (6)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Optik ve lens konusu biraz geniş bir konu burada sadece belli bir kısmını ele alıp anlatmaya çalışacağım. Kısaca soruna cevap vermek gerekirse 3 faktör etki ediyor ; gözümüzdeki lensin odak noktası, bu odak noktasından gelen ışığın retinadaki dağılımı ve retinadaki duyu reseptörleri sayısı.

Bu resimde gördüğün üzere bir uğurböceği gözdeki kornea ve mercekten(lens) geçerek retinada ters bir şekilde görüntüsü oluşuyor. Gözün temel mantığı bu şekilde çalışır. Işık cisimden yansır, paralel gelen ışıklar bütünü korneadan geçerek bir miktar kırılır daha sonra gözün merceğine gelir burada daha da kırılarak odak noktasında bu ışık demeti toplanır. Odak noktasından sonra da retinada görüntüsü yansır.

Işık demetini daha iyi anlatmak için farklı bir resimden inceleyelim bu arada gözümüzdeki mercek ince kenarlı mercektir ki bu mercekler ışığı bir yerde toplamaya çalışır :

Yukarıdaki resimde gördüğün gibi cisimden gelen paralel ışık hüzmesi korneadan sonra mercekte kırılarak(odakta toplanarak) birleşir ve buradan tekrardan ayrılarak retina üzerine ters bir görüntü oluşturur.

Gözümüzdeki mercek sabit bir şekilde durmaz, kaslarla tutulur. Bu kaslar kasılıp gevşeyerek uzaktaki ve yakındaki cisimlere odaklanmamızı sağlar:

Yukarıdaki resimde anlatılan gibi gözümüz uzaktaki nesnelere odaklanırken kaslar gevşer merceğin odak noktası uzaklaşır. Yakındaki cisimde ise kaslar kasılır ve mercek daha küreselleşir bu da odak noktasını yakınlaştırır ve yakındaki cisimlere odaklanmamızı sağlar. Tabii ki bunun bir sınırı var o yüzden gözümüzün çok yakınında olan nesnelere odaklanamayız ( telefonlardaki 30 50 cm muhabbeti gibi).

Şimdi sorumuza cevap vermeden önce katarakt bir hasta neden bulanık görür ona bakalım ;

Aynı yönden aynı miktarda ışık hüzmesi geliyor ama katarakt insanlarda merceğin kırıcılığı azaldığından tüm ışığı retinaya yayıyor. Bundan bir önceki resimde alt tarafta okun görüntüsüne bakın bu gibi bir görüntü oluşuyor bu da bulanıklaşmaya, cismin anlamsızlaşmasına yol açıyor. Mesela miyop insanlarda uzaktan gelen ışıkları normalde toplaması gerek odak noktasından yakında topluyor bu da görüntünün yine retinaya yayılmasına ve bulanıklaşmaya yol açıyor.

Biz bir resme odaklandığımızda merceklerimiz o resimden gelen ışık hüzmesini tamamen alır ve odak noktasında toplayıp keskin bir görüntü oluşturur. Resmin etrafındaki cisimleride aslında görüyoruz ama bulanık, keskin değil çünkü gelen ışınlar kısmen geliyor ve gelse bile direkt lense gelmiyor ışınlar, lensi çaprazlamasına geliyor bu da normal gelen ışına göre daha az kırıcılık(toplayıcılık) yaratıyor ve buna bağlı olarak retinada yayılmış bir görüntü oluyor ve bulanık görüyoruz.

Burada sadece fiziksel olarak anlattım bunun yanı sıra sinir sistemimizde odaklanmamızı sağlayan lateral inhibisyon olayı da var. Odaklandığımız nesne harici bölgeden gelen sinirleri GABA ile inhibe ederek etrafımızı bulanıklaştırıyor duyu gelse bile.

A. Bakshi, et al. A Neural Model Of Attention And Feedback For Computing Perceived Brightness In Vision. (01 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 01 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı doi: 10.1016/B978-0-12-811318-9.00026-0. | Arşiv Bağlantısı

448 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • S. Meucci. Why Do We See A Blurry Image Near The Sides Of Our Eyes While Staring Ahead, Where A Camera Photo Provides Equal Clarity On Every Side/Corner?. (20 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 20 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • A. Bakshi. (2021). A Neural Model Of Attention And Feedback For Computing Perceived Brightness In Vision. ScienceDirect. doi: 10.1016/B978-0-12-811318-9.00026-0. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et