Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Bir şey neye sahipse veya ne ise sizin için kutsaldır ve kutsal kabul ettiklerinizi (eğer isterseniz) anlatır mısınız (hissettirdikleriyle beraber)?

Sizin Kutsalınız ne? Kendi saf düşüncelerinizi merak ediyorum ve kendi düşüncem için fikir topluyorum. İstediğinizi anlatabilirsiniz.
372 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Çok hoş bir soru.Bir zamanlar kutsaliyet atfettiğim olaylar vardı.Gün geldi çattı ve neden bunların kutsal olduğunu sordum kendime.Aşk benim kutsalım mıydı? Evet.Aşk'ın yapısını kavramaya çalıştım,bir baktım ki altında hayvani üreme güdüm yatıyor.Anlatamayacağım kendi kişisel durumların sayesinde herhangi bir sürünün aidiyetinin(buna milliyetçilik vs diyorlar galiba) dünyayı anlamlandırmada büyük bir engel teşkil ettiğini farkettim.Sonra Le Bon'u okudum.Sürünün bir üyesi olunca kişinin çıkarları değil, toplumun çıkarlarının esas olduğunu ve toplumun, çıkarları için kişiyi yok sayabildiğini (avam tabirle harcayabildiğini) gördüm.Ayrıca sürü haline gelince eski avcı/toplayıcı alışkanlıklarımıza döndüğümüzü farkettim.Dolayısıyla bu da çöpe gitti.Sonra kendi kendime "Galiba doğru ve ahlaklı davranışlar önemli" deyip biraz böyle takıldım.Sonra "Ahlaklı olaylar yoktur,olayların ahlaki yorumu vardır" sözü ile bunu da çöpe attım.Son birkaç senedir kendi yarattığım vizyonuma kutsaliyet serfliği verdim.Kendi yarattığım bir şey olunca o artık kutsaliyet ya da erdemli bir şey olmuyor,sıradan bir özellik kazanıyor.Burada zannediyorum ana trick kutsal denilen şeyin, dayatmadan çok başka bir şey olması.Dilediğimiz zaman "Defol'u" basabilmeliyiz.

181 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mert Can Ay
Meraklı Öğrenci

Kendi bakış açımdan yola çıkarak anlatmam gerekirse, kutsallık olgusu toplulukların içinden çıkıyor. Yani yaşamımızla beraber bize bunun kutsal olduğu söylendiği için kutsal kabul ediyoruz ve onun üzerine düşünmekten kaçınırsak da onu kutsal kabul ediyoruz bir nevi inanç ilişkisi. Bu noktada da bir muğlaklık yatıyor. Neyin ne olduğunu bilmemek, üzerine düşünmemiş olmak ve yaşanmışlıkları bir nedensel olaylar zincirinden ötesinde ele almak, bazı şeylerin kutsal atfedilmesine olanak sağlıyor. Örnek veremem gerekirse, Antik Zamanlarda hayrete düşüren olayların doğa ötesi bir biçimde Tanrılara yahut farklı anlamlara atfedilmesi gibi. Ben kendi payıma, kutsal atfedilen anlamlardan öte olarak, ''değer verdiğim'' olarak nitelendirmeye çalışıyorum son yıllarda. Çünkü kutsallık olgusu bir noktada dokunulmazlığı da doğuruyor ve açıkçası herhangi bir şeyin dokunulmaz seviyelerde olacak kadar üst seviye olduğunu düşünmüyorum.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close