Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
. .
. .
Üye
4

Bir kişiyi ya da şeyi kendinden çok sevmek, onun için ölecek kadar sevmek sağlıklı mıdır?

Yoksa her şeye karşı bir limit mi koymalıyız? Benliğimizi yitirmeyecek seviyede ya da en azından kendimize saygımızı koruyacak bir şekilde...
298 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hatice Yetişkin
Psikoloji meraklısı

Bu soruyu sorma gereği duyduğunuza göre cevabının kesinlikle sağlıklı olmadığını biliyor olmalısınız. Yine de birkaç kelam etmek isterim; insan önce kendini sever, kendinizden vazgeçecek kadar sevdiğiniz biri size iyi geliyor ki seviyorsunuz, yani önce kendinizi seviyorsunuz. Ancak bu şiddetde bir sevgi veya aşk narsizm içerir. Unutmamak gerekir ki aşk mülkiyetçidir. Sahip olma içgüdüsü, sadece benim olsun isteği, aşırı sahiplenme karşıda ki kişiyi de taciz boyutunda yorar. Sözde aşırı sevilen kişi kendini sürekli baskı, gözetim altında ve köşeye sıkışmış hisseder. Oysa sırf kendimizi çok sevdiğimizden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bu durumun önce kendimize sonra aşırı sevilen kişiye yapılan sağlıksız bir durum olduğunu söylemeliyim

Kendimizi ne kadar çok sevsek de aslında içerlerde bir yerlerde kusurlu bir varlık olduğumuz, korkak ve zayıf olduğumuz gerçeği bilinçaltımızdan sürekli sinyaller gönderir bize. İnsan korkularıyla, zayıflıklarıyla ve kötülüğüyle yüzleşemediği için narsist olur çoğu zaman. Önce kendimizle yüzleşmek gerekir. ''Sizin ilacınız sizdedir ama siz bunu bilmezsiniz, sizin hastalığınız da sizdedir ama siz bunu görmezsiniz.'' demiş Seyh bedrettin. Eğer kendi hastalığımız ve kendi ilacımızla yüzleşirsek aslında bir başkası tarafından onaylanmaya, sevilmeye, kabul görmeye o kadar da ihtiyacımız olmadığını ayrıca da bir başkasını kendi bencilliğimize hapsedecek kadar sevmemizin anlamsızlığını anlamış oluruz diye düşünüyorum.

Saygılar....

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close