Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Kedy Kedy
Kedy Kedy Üye
1

Bir kişiye psikolojik şekilde bir şey nasıl yaptırılır?

Bir kişiden herhangi bir şey istediğimizde genel olarak hayır cevabını alıyoruz. İstediğimiz şeyi o kişiye yaptırmak için herhangi bir teknik var mıdır? varsa nelerdir?
4,259 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Cevap
Gülnur Arlı
Gülnur Arlı Okul Öncesi Öğretmeni

Bir insana psikolojik olarak istediklerimizi yaptırmamız ile ilgili teknikler David Lieberman adlı bir yazarın "Herkese Her İstediğiniz Yaptırın" isimli kitabında yer almış. Oldukça uzun bir yazı olduğu için bağlantı adresini kaynakçaya ekleyeceğim. Bazı sitelerde yer alan bilgilere göre:

 • Bir insana istediğiniz şeyi psikolojik olarak yaptırmak istiyorsanız, o kişinin beden dilini taklit etmenin etkili olabileceği söyleniyor. Bilim adamları buna "Bukalemun Etkisi" adını veriyor. Bukalemun Etkisi'nin en ilginç tarafı ise bilinçsiz bir şekilde sürekli yapıyor olmamız.
 • Yardım istediğiniz kişinin bir amacına ulaşmasına yardım ederseniz, size ileride iyilik yapma olasılığı yüksektir. Psikolog Robert Cialdini'ye göre, eğer bir insana bir işinde yardım ederseniz size borçlu hissedecektir ve ileride size yardım edecektir. Teşekkür ederken de "arkadaşlar bugünler içindir" gibi bir tabir, "yok ya ne demek" gibi bir tabirden çok daha etkili olabilir.
 • Daha hızlı konuşursanız tartıştığınız kişiyi ikna etme ihtimaliniz artar. Karşınızdaki insanı bir konuda ikna etmeye veya istediğiniz bir durumu gerçekleştirmesini istiyorsanız bunu hızlı konuşarak anlatın. Hızlı konuşmanız karşınızdaki insanın daha az düşünmesini sağlar ve konuştuğunuz konu etkileyici ve ikna edici gelecektir. Bu durumda da karşınızdaki insanın psikolojik durumu sizi onaylar konuma getirecektir.
 • Kafa karıştırabilirsiniz. Olayları direkt aktarmak yerine dolaylı yollardan anlatın. İnsanları kendinize çekmeyi sağlayın. İkna edici cümleler kullanarak istediğiniz konuyu anlatın. Size hak vermelerini sağlayın böylece karşınızdaki insanın sizi reddetme ihtimali oldukça düşük olacaktır.
 • Reddedilmemek için önce reddedilin. Bunu özellikle ikili ilişkilerde yapabilirsiniz. Öncelikle ona reddebileceği bir teklif sunun. Daha sonra asıl istediğiniz şeyi söyleyin, ikinci kez reddetmek istemeyeceği için istediğiniz şeye kavuşacaksınızdır.
 • Göz teması kurun. Karşınızdaki insana isteklerinizi anlatırken göz teması kurun ve doğru cümleleri kullanarak karşı tarafa aktarın. Göz teması kurmak, karşınızdakini etkiler ve reddetmek istese bile reddetmeye çekinir. Karşınızdakinin gözlerini kaçırmasına izin vermeyin ve ikna edici cümleler kurarak isteğinize kolaylıkla ulaşın.

Ek olarak da ben bir şeyler eklemek isterim. Henüz yeni mezun olmuş bir okul öncesi öğretmeniyim ancak stajda çocuklarla ve onların psikolojileriyle ilgili biraz tecrübe edindim. Buna göre biz, küçük yaş gruplarında bu tarz psikolojik tekniklere bazen başvururuz. Örneğin, çok yemek seçen bir çocuğunuz olsun. O akşam da yemekte köfte, ıspanak ve pırasa olsun diyelim. Siz, çocuğunuz çok sağlıksız beslendiği için o akşam köfte yemesini istemiyorsunuz. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için sadece ıspanak veya pırasa yemesini istiyorsunuz. Öyleyse çocuğunuza "2 yemek arasından tercih yapabilirsin. Bu akşam ya ıspanak yiyeceğiz ya pırasa." diyerek onun kendi tercihini yapmasını sağlayabilirsiniz ama aslında burada tercihi yapan sizsiniz. Bu sayede çocuğunuz hem özerklik anlamında gelişecek hem de siz istediğinize kavuşacaksınız.

Bu Reklamı Kapat

2,685 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Taktikleri. (30 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. İnsanlara İstediğinizi Yaptırmak İçin Kullanabileceğiniz 10 Psikolojik Hile. (30 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Bukalemun Etkisi. (30 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Herkese Her Istediğini Yaptıracak Güç (Psikolojik Sırlar). (30 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 30 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
 • Raporla
Cevap
Kardelen Keser
Kardelen Keser Psikolojiye meraklı ve araştırmalar yapan bir öğrenci

Öncelikle ,bir insanı çeşitli algı yönetimleri ve manipülasyonlarla yönlendirerek ikna edebileceğinizi söyleyerek başlamak istiyorum yazıma.İkna ,günlük hayatta pazarlamacılardan tutun basit insan ilişkilerine her yerde karşımıza çıkan bir konudur.Birini ikna etmek yani kısaca kendi düşüncenize çekmek istiyorsanız onu tanımanız ilk koşuldur. Tanıyıp, beden dilini ve kullandığı sözcükleri taklit etmeye başladığınızda onu ikna etme olasılığınız artacaktır. Çünkü insanlar olarak içgüdüsel ,bize benzeyen insanlara daha yakın hissederiz ve onların bizi yönlendirmesine daha açık bir hale geliriz.Daha sonrasında ikna etmek istediğimiz şeye kendimizi de ne kadar inandırırsak o kadar kanımızı iyi savunur ve bir o kadar inandırıcılığını artırmış oluruz.Aynı şekilde benjamin franklin etkisi denilen ,iyilik yaptığımız kişiye karşı oluşan yakınlık hissi sayesinde de karşımızdaki kişiyi ikna edebilirliğimiz artar.Veyahut bizi 2 kez reddeden birinin üçüncü kez reddetmesi zorlaşacaktır bunu sağlamak için ona bize reddedebileceği teklifler sunduktan sonra "bari en azından bunu kabul et " gibi kendisini yapmak zorunda hissedecegi cümleler kurarak ikna olmasını istediğimiz tarafa çekebiliriz. Bir diğer az bilinen yöntemlerden, savunduğumuz düşünceye yaklaşmasını istiyorsak ona kendi cümleleriyle "evet" cevabını verebileceği 2 soru yöneltip ardından kendi düşüncemizi yöneltebiliriz.İnsan zihni labirent gibidir, inceliklerini bilmeniz gerekiyor sadece. Umarım işinize yarar birkaç bilgi sunabilmişimdir.

873 görüntülenme

Kaynaklar

 1. pascal couderc. Manipülasyon. (30 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 30 Nisan 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et