Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir kişiye psikolojik şekilde bir şey nasıl yaptırılır?

Bir kişiden herhangi bir şey istediğimizde genel olarak hayır cevabını alıyoruz. İstediğimiz şeyi o kişiye yaptırmak için herhangi bir teknik var mıdır? Varsa nelerdir?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir insana psikolojik olarak istediklerimizi yaptırmamız ile ilgili teknikler David Lieberman adlı bir yazarın "Herkese Her İstediğiniz Yaptırın" isimli kitabında yer almış. Oldukça uzun bir yazı olduğu için bağlantı adresini kaynakçaya ekleyeceğim. Bazı sitelerde yer alan bilgilere göre:

  • Bir insana istediğiniz şeyi psikolojik olarak yaptırmak istiyorsanız, o kişinin beden dilini taklit etmenin etkili olabileceği söyleniyor. Bilim adamları buna "Bukalemun Etkisi" adını veriyor. Bukalemun Etkisi'nin en ilginç tarafı ise bilinçsiz bir şekilde sürekli yapıyor olmamız.
  • Yardım istediğiniz kişinin bir amacına ulaşmasına yardım ederseniz, size ileride iyilik yapma olasılığı yüksektir. Psikolog Robert Cialdini'ye göre, eğer bir insana bir işinde yardım ederseniz size borçlu hissedecektir ve ileride size yardım edecektir. Teşekkür ederken de "arkadaşlar bugünler içindir" gibi bir tabir, "yok ya ne demek" gibi bir tabirden çok daha etkili olabilir.
  • Daha hızlı konuşursanız tartıştığınız kişiyi ikna etme ihtimaliniz artar. Karşınızdaki insanı bir konuda ikna etmeye veya istediğiniz bir durumu gerçekleştirmesini istiyorsanız bunu hızlı konuşarak anlatın. Hızlı konuşmanız karşınızdaki insanın daha az düşünmesini sağlar ve konuştuğunuz konu etkileyici ve ikna edici gelecektir. Bu durumda da karşınızdaki insanın psikolojik durumu sizi onaylar konuma getirecektir.
  • Kafa karıştırabilirsiniz. Olayları direkt aktarmak yerine dolaylı yollardan anlatın. İnsanları kendinize çekmeyi sağlayın. İkna edici cümleler kullanarak istediğiniz konuyu anlatın. Size hak vermelerini sağlayın böylece karşınızdaki insanın sizi reddetme ihtimali oldukça düşük olacaktır.
  • Reddedilmemek için önce reddedilin. Bunu özellikle ikili ilişkilerde yapabilirsiniz. Öncelikle ona reddebileceği bir teklif sunun. Daha sonra asıl istediğiniz şeyi söyleyin, ikinci kez reddetmek istemeyeceği için istediğiniz şeye kavuşacaksınızdır.
  • Göz teması kurun. Karşınızdaki insana isteklerinizi anlatırken göz teması kurun ve doğru cümleleri kullanarak karşı tarafa aktarın. Göz teması kurmak, karşınızdakini etkiler ve reddetmek istese bile reddetmeye çekinir. Karşınızdakinin gözlerini kaçırmasına izin vermeyin ve ikna edici cümleler kurarak isteğinize kolaylıkla ulaşın.

Ek olarak da ben bir şeyler eklemek isterim. Henüz yeni mezun olmuş bir okul öncesi öğretmeniyim ancak stajda çocuklarla ve onların psikolojileriyle ilgili biraz tecrübe edindim. Buna göre biz, küçük yaş gruplarında bu tarz psikolojik tekniklere bazen başvururuz. Örneğin, çok yemek seçen bir çocuğunuz olsun. O akşam da yemekte köfte, ıspanak ve pırasa olsun diyelim. Siz, çocuğunuz çok sağlıksız beslendiği için o akşam köfte yemesini istemiyorsunuz. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz için sadece ıspanak veya pırasa yemesini istiyorsunuz. Öyleyse çocuğunuza "2 yemek arasından tercih yapabilirsin. Bu akşam ya ıspanak yiyeceğiz ya pırasa." diyerek onun kendi tercihini yapmasını sağlayabilirsiniz ama aslında burada tercihi yapan sizsiniz. Bu sayede çocuğunuz hem özerklik anlamında gelişecek hem de siz istediğinize kavuşacaksınız.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm hayat dersleri okulda öğrenilmez. Hayat, onları her yerde öğretebilir.”
Lucy Maud Montgomery