Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
9

Bir İnsanın "Deli" Olduğunu Nasıl Anlıyorlar?

Akıl hastanelerine koyulan insanların deli raporu gibi bir şey aldıklarını tahmin ediyorum ama nasıl aldıklarını ya da hangi testlere göre aldıklarını bilmiyorum.
1,074 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Yusuf Baha Köksal
Yusuf Baha Köksal Psikoloji ve Nöroloji Üzerine Okumalar Yapıyorum.

''Deli'' kelimesi psikoloji için biraz argo kaçsa da; kelime anlamını baz alarak yanıtlayayım.

Bir kişiye psikolojik bozukluk tanısı konulabilmesi için belli kriterler var. Bulunduğu durumun hayatını kötü yönde etkileyen bir raddede olması, kendisine ve topluma zarar verebilecek nitelikte olması, başta gelen şartlar. Eğer bu şartlar sağlanırsa, ikinci olarak bozukluğun ne derece gelişkin olduğu belirlenir. Hastanın, danışanın şikayetlerine göre hekim yahut psikolog bir değerlendirme yaparak uygun tanıyı tanı el kitaplarıyla beraber sağlar. Hastaneye yatış genelde ''psikoz'' denilen; düşle gerçeğin ayırt edilemeyecek kadar karışık olduğu durumlarda tavsiye edilir.

Bu Reklamı Kapat

Psikolojik bozuklukları tespit etmek için birçok yöntem ve ekol var. Bazı bozukluklar (şizofreni gibi) nörolojik anomalilerden kaynaklanabileceği için tıbbi görüntüleme sistemlerinde tespit edilebilir. Bunun dışında geliştirilmiş birçok test var. En meşhuru diyebileceğim Rorschach testi sanırım. Kişiye mürekkep lekelerinden oluşan 10 adet kart gösterilir ve ne gördüğünü söylemesi istenir. Daha sonra hekim ya da psikolog uygun olan derecelendirmeyi verir. Rorschach'ın dışında geliştirilmiş birçok test var. Bunları kaynak kısmına ekleyeceğim dilerseniz daha detaylı bakabilirsiniz.

Bundan sonra kişinin hastane rehabilitasyonuna sevki, toplum ve kendisi için bir tehlike oluşturmadığı sürece kişinin rızası alınmaksızın pek etik ve mümkün değil yukarıda söylediğim gibi. Uygun tedavi belirlenir, hastanın gidişatı gözlenir ve rehabilitasyonu tamamlanırsa taburcu edilir.

418 görüntülenme

Kaynaklar

 1. İ. E. Özgüven. (2022). Psikolojik Testler. ISBN: 9786051333175. Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık.
 2. E. Castro, R. D. Hjelm. (2016). Deep Independence Network Analysis Of Structural Brain Imaging: Application To Schizophrenia. IEEE. doi: 10.1109/TMI.2016.2527717. | Arşiv Bağlantısı
 3. American Psychological Association. (2022). Apa Handbook Of Testing And Assessment In Psychology. ISBN: 978-1-4338-1227-9. Yayınevi: American Psychological Association.
 4. S. L. Garfield. (2000). The Rorschach Test In Clinical Diagnosis. Journal of clinical psychology. doi: 10.1002/(sici)1097-4679(200003)56:33.0.co;2-m. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
 • Raporla
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

1 = Rosenhan Deneyi bunu göstermek amacı ile yapıldı , normal bir insan ile akıl hastası bir insanı ayırt edemedikleri ispat edildi lakin sorun aslında şu ...

2 = Akli melekelerini kayıp etmiş ... Akıl zayıflığı yaşayan , muhakeme yetisi zayıf veya tümü ile kayıp etmiş insanlar aynı zamanda çevresi ve mensubu olduğu toplum tarafından normal olağan hatta mistik veyahut üstün bir akla sahip görülmektedir .

Bu Reklamı Kapat

3 = Amiyane tabir ile diyelim ki bir adam yanınıza geldi ve size şeker verdi sizin yaşınız otuz ve adam dedi ki bu şekerin karşılığında bana evinizi vereceksiniz ve sizde verdiniz veya adam dedi ki şu şu adamı gidip darp edeceksiniz ve size karşılığında bir kağıt vereceğim öldükten sonra bu kağıdı gösterdiğinizde sizi cennetteki arsanıza götürecekler ve sizde gittiniz adamın söylediği kişiyi darp ettiniz . Siz buna gerçekten inanıp samimiyetle bu eylemleri yaptı iseniz eğer siz akıl zayıflığı yaşıyor bir nevi akıl hastası olmuşsunuz demektir . Bu durumda sizin bu hastalığınız bir heyet bir kurul tarafından onanır ve cezai ehliyetiniz sınırlanır ve ortadan kaldırılır ... Üstünüze taşınır taşınmaz varlık bulunduramaz oy kullanamaz alım satım yapamazsınız sizin yerinize bunu kefiliniz yapar .. Ayrıca bir suç işlerseniz sorumluluk kefilinize aittir , Cezai her tür yaptırım işlem kefilinize uygulanır ki kefiliniz suç işlenmesi halinde bunun kendisinin kontrolünün tamamen dışında gerçekleştiğini ve bunu engellemek için elinden gelen her şeyi yaptığını ispat ile mükelleftir . Ruh ve Sinir Hastalıkları amiyane tabir ile Akıl hastanelerinde kefiliniz yoksa müşahede yani gözetim altında tutulursunuz .

4 = Bir takım çıkarlar uğruna ... kalıplar , kültür inanç mistisizm politika vesaire vesaire toplum akıl hastalarını normal sıradan bireymiş veya çok üstün vasıflara sahip biri imiş görür ve öyle muamele yapar kitlelerce sürekli bunlar yapıldığı için sıradanlaşır , akıl hastaları çevresine ve bulunduğu topluma çok büyük zararlar verir . Bazı durumlarda bazı insanlar eğlenmek stresini atmak ve benzeri şeyler için olmadık şeyler yaparlar ve bu yaptıkları şey kamuya mal olur ve buna takiben adli süreç başlayabilir . Adli süreçte örneğin yaptığı şeyden dolayı ... ilgili kişi akıl hastası olmadığını ispat ile mükelleftir , Bu yüzden kişiden akli dengesi yerinde olduğuna dair rapor istenir ve bir heyet kurul tarafından onanması gerekir . Eğer kişinin akli dengesi yerinde ise cezai işlem uygulanır yerinde değil ise kişi müşahede gözetim altına alınır akıl hastanesinde .. durumuna göre kefili var ise şayet imza karşılığı kefilinin gözetiminde kalması ve tüm sorumluluğu kefilinin alması şartı ile kefilinin gözetiminde serbest bırakılabilir .

Bu Reklamı Kapat

Yani ... Kişi akıl hastalığına sahip olduğuna dair makul şüphe uyandırırsa ilgili kişi akıl hastası olmadığını ispat ile mükelleftir , Eğlenmek veyahut stres atmak vesaire gibi gerekçelerle yaptığını ifade ediyor ise şayet ... gerçekten bu gerekçelerden dolayı bu şüpheyi uyandırdığını ve aslında akıl hastası olmadığını ispat ile mükelleftir .

Çevremizde .. Hatta yüksek mevkilerde bile akıl hastalığına sahip ve makul şüphe uyandıran ve bunu sürekli yapan kişiler görmekteyiz fakat bu normlar toplumca normalleştirildiği ve sıradanlaştığı için bu hususta herhangi bir yaptırım uygulanmadığı için ... toplumca bunlar normal kabul edilmeye devam etmektedir .

Kamuya mal olan veyahut buna takiben adli süreç başlatılan bir durumda çoğunlukla insanlar ya işledikleri suçlardan dolayı cezaevine düşmek yerine akıl hastanelerini tercih etmeye çalıştıkları için rol yapmakta veyahut bu durumun siciline işlemesinden mütevellit cezai ehliyetini ve saygınlığını kaybedeceği düşüncesi ile normal bir insanı oynamaya çalışmakta ve bunları eğlenmek stres atmak için yaptığını vesaire dile getirmektedir .

Örneğin ... Arkadaşlarla eğlenmek için böyle bir şey yaptık işlerin bu noktaya geleceğini düşünemedik ifadesi gibi .

Kaynaklar

 1. Vikipedi. Rosenhan Deneyi. (4 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2022. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
 2. Vikipedi. Obsedör. (4 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2022. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
 3. Vikipedi. Cezai Ehliyet. (4 Şubat 2022). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2022. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et