Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

bir inşaat mühendisi temelinin nasıl yapılacağını a'dan z'ye kadar bilmediği bir inşaatın üst katlarını açıklayabilir mi?

bu kainatın içinde doğmuş ve ölecek olan insanoğlu bilimsel olarak " %100 şu şekilde oluştu, ilk önce şu vardı ve gidişatı da şu şekilde devam edecek" diyemediği bir düzenin içinde var olan sistemi açıklayabilir mi? bunu açıkladıgını anladıgını iddia edebilir mi?
179 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Edebilir.

Kısacık sorunuzun içerisinde, birçok yanlış anlama, eksik bilgi, bakış açısı hatası ve taraflı yorum var. Size önerim öncelikle bilimin ne olduğunu öğrenmeye çalışmanız. Çünkü bu soruyu bu şekilde soruyor olmanız, bilimin ne olduğunu tam olarak bilmediğinizi gösteriyor. Size, genelde yapıldığı gibi "Siz, elektronu görmüyorsunuz değil mi? Hiç görmediniz. Ama elinizdeki çiviyi prize sokarsanız çarpılacağınızı biliyorsunuz" gibi, genellikle inanç tartışmaları yapılırken kullanılan benzetmelerle cevap verebilirim ama bunu yapmayacağım. Size cevap da veremem çünkü sorularınız, cevap verilmesi zor sorular. Sorunuzun içindeki yanılgıları gösterirsem sizin için cevap teşkil edeceğini umuyorum.

Tüm Reklamları Kapat

1- Hiç kimse kainat için %100 şu şekilde oluştu demiyor ki. Bu fikri nereden edindiyseniz o kaynağı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

2- "İlk önce şu vardı, gidişatı da şu şekilde devam edecek diyemediği" demişsiniz, bu da doğru değil. Başlangıçta ne vardı ve nasıl devam edecek biliyoruz. Bu konudaki iddiaları da nereden edindiniz bilemiyorum ama doğru değil.

Tüm Reklamları Kapat

3- "Bir sistemin içindeki sistemi açıklayabilir mi" evet açıklayabilir. Çünkü tüm sistemler, fizik yasaları dahilinde hareket ediyor. Bugüne kadar, yaklaşık 500 yıllık astronomi tarihinde fizik yasalarına aykırı hareket eden hiç bir gök cismine rastlamadık. Fizik yasalarını çözersek, hiç görmediğimiz sistemleri de anlayabiliriz. Bugün, varlığını bile bilmediğimiz sistem ve yıldızların hangi dinamiklere göre hareket ettiğini biliyoruz. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar bize bunu gösterdi.

4- Biz hiç bir şeyi bilmiyoruz. Öğrendik! Baktık, gözlemledik, denedik, test ettik, sınadık ve öğrendik. Yarın başka şeyler görür, dener, test eder ve sınarsak onları öğreniriz ve bilgilerimize bilgi katılır.

5- Bilim dediğimiz disiplin, gözlem, hipotez, deney, kuram gibi bir yol takip eder. Elde edilen tüm bilgiler, yapılan bilimsel çalışmaların gösterdikleridir. İnsanoğlu olarak evren bize ne söylerse biz onları biriktiririz. "Bu böyledir" demeyiz. "Gözlemler, deneyler bunları gösteriyor" deriz. Her zaman kaynak, açıklama, kanıt, dayanak vs. söz konusudur. "Evren böyle başladı" diyorsak bunu başka bazı kaynaklar gibi dayanaksız uydurmuyoruz. Bilimsel gözlemler, deneyler, hesaplamalar, çalışmalar bunları gösteriyor. Yapılan tüm çalışmalar, Dünyanın bin bir farklı bölgesindeki, farklı inanıştaki, etnik kökendeki, farklı kültürdeki bilim insanı tarafından test ediliyor. Hiç bir bilimsel bilgi, bir ülkeye, kültüre, inanışa ait değil. O nedenle eldeki bilgiler doğrultusunda neyi çözebildiysek onu öğreniyoruz. Yarın yeni bilgiler ediniriz, bilgilerimiz gelişir, güçlenir, sağlamlaşır ve güncellenir. Bilimin doğası bu.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close