Sorulara Dön
-2
Felsefe

Bir inşaat mühendisi temelinin nasıl yapılacağını a'dan z'ye kadar bilmediği bir inşaatın üst katlarını açıklayabilir mi?

Bu kainatın içinde doğmuş ve ölecek olan insanoğlu bilimsel olarak " %100 şu şekilde oluştu, ilk önce şu vardı ve gidişatı da şu şekilde devam edecek" diyemediği bir düzenin içinde var olan sistemi açıklayabilir mi? Bunu açıkladıgını anladıgını iddia edebilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Edebilir.

Kısacık sorunuzun içerisinde, birçok yanlış anlama, eksik bilgi, bakış açısı hatası ve taraflı yorum var. Size önerim öncelikle bilimin ne olduğunu öğrenmeye çalışmanız. Çünkü bu soruyu bu şekilde soruyor olmanız, bilimin ne olduğunu tam olarak bilmediğinizi gösteriyor. Size, genelde yapıldığı gibi "Siz, elektronu görmüyorsunuz değil mi? Hiç görmediniz. Ama elinizdeki çiviyi prize sokarsanız çarpılacağınızı biliyorsunuz" gibi, genellikle inanç tartışmaları yapılırken kullanılan benzetmelerle cevap verebilirim ama bunu yapmayacağım. Size cevap da veremem çünkü sorularınız, cevap verilmesi zor sorular. Sorunuzun içindeki yanılgıları gösterirsem sizin için cevap teşkil edeceğini umuyorum.

1- Hiç kimse kainat için %100 şu şekilde oluştu demiyor ki. Bu fikri nereden edindiyseniz o kaynağı tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

2- "İlk önce şu vardı, gidişatı da şu şekilde devam edecek diyemediği" demişsiniz, bu da doğru değil. Başlangıçta ne vardı ve nasıl devam edecek biliyoruz. Bu konudaki iddiaları da nereden edindiniz bilemiyorum ama doğru değil.

3- "Bir sistemin içindeki sistemi açıklayabilir mi" evet açıklayabilir. Çünkü tüm sistemler, fizik yasaları dahilinde hareket ediyor. Bugüne kadar, yaklaşık 500 yıllık astronomi tarihinde fizik yasalarına aykırı hareket eden hiç bir gök cismine rastlamadık. Fizik yasalarını çözersek, hiç görmediğimiz sistemleri de anlayabiliriz. Bugün, varlığını bile bilmediğimiz sistem ve yıldızların hangi dinamiklere göre hareket ettiğini biliyoruz. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar bize bunu gösterdi.

4- Biz hiç bir şeyi bilmiyoruz. Öğrendik! Baktık, gözlemledik, denedik, test ettik, sınadık ve öğrendik. Yarın başka şeyler görür, dener, test eder ve sınarsak onları öğreniriz ve bilgilerimize bilgi katılır.

5- Bilim dediğimiz disiplin, gözlem, hipotez, deney, kuram gibi bir yol takip eder. Elde edilen tüm bilgiler, yapılan bilimsel çalışmaların gösterdikleridir. İnsanoğlu olarak evren bize ne söylerse biz onları biriktiririz. "Bu böyledir" demeyiz. "Gözlemler, deneyler bunları gösteriyor" deriz. Her zaman kaynak, açıklama, kanıt, dayanak vs. söz konusudur. "Evren böyle başladı" diyorsak bunu başka bazı kaynaklar gibi dayanaksız uydurmuyoruz. Bilimsel gözlemler, deneyler, hesaplamalar, çalışmalar bunları gösteriyor. Yapılan tüm çalışmalar, Dünyanın bin bir farklı bölgesindeki, farklı inanıştaki, etnik kökendeki, farklı kültürdeki bilim insanı tarafından test ediliyor. Hiç bir bilimsel bilgi, bir ülkeye, kültüre, inanışa ait değil. O nedenle eldeki bilgiler doğrultusunda neyi çözebildiysek onu öğreniyoruz. Yarın yeni bilgiler ediniriz, bilgilerimiz gelişir, güçlenir, sağlamlaşır ve güncellenir. Bilimin doğası bu.

2
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın