Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Bir inanç/hedef uğruna acı çekmek onun için cinayet işlemekten iyi midir?

539 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Öz
Mehmet Öz
7K UP
Sosyoloji ile ilgileniyorum

Merhaba,

Kanımca, çoğu insan, en azından Müslümanlar zalim olmaktansa zulüm görmeyi tercih eder. İslam, sabredene mükafat vaat ederken, zulmedene cezayı vaat eder. Bu konuda bir çok ayet ve sahih hadis de vardır.

Tüm Reklamları Kapat

Soruya vicdani taraftan bakmak gerekirse, yine çoğu cevap acı çekmekten yana olur. Ayrıca cinayet işlemek için gereken cesareti sağlamak, acıya dayanmak için gereken metaneti sağlamaktan daha meşakkatlidir. Tabii kişiden kişiye değişmekle birlikte, tüm bunlar kişinin kendisinin çekeceği acılar için geçerli. İşin içine sevdikleri girerse insanın yapamayacağı şey yoktur.

Sosyolojik olarak bakmak gerekirse. Rasyonel tercih paradigmasına göre, insan bir durumla karşılaştığında, yarar, zarar analizi yapıp kendisi için en kârlı olan seçimi yapar. Bu analiz sonucu karar veren insanlar “homo economicus” olarak da adlandırılır. Ekonomist Adam Smith tarafından ortaya atılmıştır. Karar verirken dikkat edilen en önemli şey kârın hangi tercihle maksimum düzeyde tutulabileceğidir. Örneğin; bir hırsız bir eşyayı çalmadan önce yarar, zarar analizi yapıp çalıp çalmayacağına karar verir. Eğer yakalanacağı kesinse çalmaktan vazgeçebilir. Eğer etrafta kimse yoksa ve yakalanmayacağını biliyorsa, çalmaya daha kolay yönelir. Bu tercihçi yaklaşımı herhangi bir konuya uygulayabilirsiniz. Bu soruya bu yaklaşımla cevap vermek gerekseydi, bir müslüman kâr/zarar analizi sonucunda, zalime vaat edilen azaptan ötürü acı çekmeyi seçerdi.

Sosyal inşacı paradigma gibi, üstteki yaklaşımla aynı kefeye konulan bir sürü yaklaşım mevcut ve tabii ki sosyoloji, psikoloji bilimi bir kaç teoriden ibaret değil. Olayın felsefi yönü hakkında hiçbir bilgim yok.

Kaynaklar

 1. Dr. Filiz Baloğlu. Rasyonalite Ve Ekonomik Sosyoloji. Alındığı Tarih: 27 Ekim 2022. Alındığı Yer: DergiPark | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

Niçin hedef/inanç için acı çekmek ya da cinayet işlemek diye bir karşılaştırma ya da bağlam ortaya koymak zorundayız. İnsan hayatındaki hedeflerine ulaşmak için ya da inancı için canla başla çalışarak, zamanından harcayarak yeterince acı çeker. Ama ne için cinayet işlemek zorunda kalsın medeni insanların bu aşamaya gelmemesi gerekir. Hatta biraz ileri gidelim hedefi/inancı için cinayet işlemek bildiğiniz terördür ve bütün dünyada terörizm reddedilir.

Eğer insan hedefi/inancı yüzünden despot insanların saldırısına/terörüne maruz kalırsa sadece kendini savunur sözlü saldırılarına ve iftiralarına maruz kalırsa da yine kendine yakışır şekilde kendini savunur. En önemlisi de kendini hukuk çerçevesinde savunabilmektir. Hedefine/inancına saygılı saygın birisinin yapacağı bu olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close