Sorulara Dön
0
Felsefe

Bir ifade insanlar tarafından onların birçok anlama getirebildiği (kutsal kitaplar gibi) bir ifade ise evrensellik özelliğini yitirmiş olabilir mi?

Kutsal metinler dil farkı yüzünden birçok anlama getirilebiliyor ve bazen yazıldığı dili öğrenmek zorunda bırakmasına rağmen yine de kesin bir sonuç elde edilemiyor. Eğer metinler bunlara sebebiyet verebiliyorsa, insanlar tarafından anlaşılamayacaksa, bu metinlerin evrensellik özelliğine bir etki yapabilir mi?

3
Anonim 0
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu soruya "hayır" cevabını vermek çok zor diye düşünüyorum. Çünki bugün bile kutsal kitaplardan insanların anladığı şeyler, başka insanların anladıklar. Yani çoğu insan tefsirlere bakarak kuranı anlamaya çalışır. Eğer kuran evrensel bir kitapsa, her zamana ve mekana hitap ediyorsa, neden bazı şeyler sadece o zamana uygun yazıldı ? Çokeşlilik, cariye kanunları ve s. Burdan anlayabileceğimiz şey kuranı bir anayasa gibi düşünebiliriz. Sadece o zamanların toplum ve devlet yapısına uygun bir kitap. Tabi ki bazı şeyler günümüze de uygundur ama bunu bütün kitap için söylemek doğru olmaz.

2
Paylaş
2

Bu aslında göreceli bir soru. Yani teist birisi bu soruya hayır cevabını, diğer inanç ya da inançsızlıklardan gelenlerin ise evet cevabını vereceği bir soru bence. Diğer yandan yıllar önce Kur'andaki örtünün emrinin bir tanımının olmadığını öğrenmiştim yıllar önce. Birinden duyduğuma göre ise ilk zamanlarda kadınların Kabe'yi tavafı sırasında göğüslerinin açık olduğunu bunun üzerine göğüslerini örtmeleri anlamında örtünün emrini geldiğini söylemişti. Ancak doğruluğu tartışılır. Bence bu olaydan yola çıkarak evrenselliği tartışılabilir.

1
Paylaş
1

Gelmez. Yaratıcı Kutsal Metin gönderip onun evrensel olduğunu savunuyor, kelimeleri yanlış anlamaları da Yaratıcının değil insanların suçu. Çünkü her dine göre kutsal metinleri gayet açıklayıcıdır. Doğru mu? Evet doğru. Zamanla insanlar kelimelerle oynuyor o kadar.

Mesela bugün Türkiye de peygamberlik iddiasında bulunan biri çıkıyor diyelim bir kutsal metin yazıyor. Ve metinde şöyle bir ayet geçiyor "Tanrı ayetlerini gayet açıklayıcı bir şekilde vahyetti" Ne kadar açıklayıcı olsa bile bu Türk kutsal metin bir gün eskiyecek ve farklı-farklı yabancı dillere tercüme edilecek. Bazı kelimeler yanlış tercüme olunacak, bazıları doğru. Bu Tanrının suçu olmaz, insanların suçu olur.

Ya insanlar yanlış tercüme etmiyor da kelimeler birçok anlama geliyorsa? Kutsal metin herhangi bir millete, o milletin dilinde indirilir. Buna rağmen o kitap tüm dünyaya hitap eden, evrensel bir kitap olabilir. Dolayısıyla bir kutsal metin bir millete indiriliyorsa, o kutsal metni okuyan o milletten olan kişiler herhangi bir kelimenin ne mana da kullanıldığını çok iyi bilir. Yabancı insanlar bu kutsal metni tercüme etmeye kalkışırsa, kutsal metnin yazıldığı dili tam bilmedikleri için yanlış tercüme edebilirler. Bunun için herhangi bir kitabı okuyan kişi çok ifadeli olan bir kelimeyle karşılaşırsa, bu kelimenin geçtiği cümleyi okuyup bu cümleyi anlamaya çalışmalıdır, böyle olduğu takdirde o kelimenin hangi manâya geldiğini anlar. Kutsal metinler günümüzde özensizce tercüme ediliyor, hatta önüne gelen tercüme etmeye kalkışıyor. Bunun için yine de kutsal metin evrensel sayılabilir, çünkü onu yanlış tercüme eden Yaratıcı değil, insanoğlu.

Peki metinler insanoğlu tarafından anlaşılıyorsa, evrensel değiller mi? Evrenseller. Çünkü o çok manalı kelimenin hangi anlamda kullanıldığını bilen var, bilmeyen var. Bilmeyen öğrenmek istese, araştırsa elbette bulacaktır. Birde tartışılan şey bir kutsal kitap, genel olarak ahireti belirliyor. Elbette çok kolay anlaşılamaz, bahsi geçen şey bir Kutsal Kitap..

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et