Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
3

Bir hücrede gerçekleşen mutasyon yararlı ise diğer hücrelerde nasıl görülüyor? Tek hücreliler birbiriyle iletişim kurabiliyor mu?

Örneğin bir hücrede ccr-5 mutasyonu görüldü. Diğer hücrelere bu mutasyon nasıl geçiyor. Diğer nesillere nasıl aktarılıyor.

1
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet, tek hücreliler birbirleriyle çeşitli şekillerde iletişim kurabiliyorlar; ancak bunun mutasyon iletimiyle ve evrimin yaşanma biçimiyle bir alakası yok (bu, oldukça yaygın bir yanlış kanı, bu nedenle de güzel bir soru). Bir mutasyon bir bireyde meydana geldikten sonra, diğer bireylere "iletişim" yoluyla aktarılmıyor.

Şu iki şeyin anlaşılması çok önemli:

  1. Mutasyonlar ihtiyaç olduğu zaman gerçekleşen unsurlar değiller. Dolayısıyla bir mutasyon, tam da lazım olduğu zaman meydana gelip de sonra yayılmıyor. Mutasyonlar sürekli meydana geliyor; durmaksızın (genetik sürüklenme ve seçilim baskısı altında) popülasyona yayılıyorlar ve genellikle köklü bir çevresel değişim meydana geldiğinde, popülasyon içinde halihazırda faydalı mutasyonlar bir miktar yayılmış halde bulunuyor (ve bunlar üzerindeki seçilim baskısı artmış oluyor). Bu konuyla ilgili olarak seçilim-mutasyon dengesi konusunu incelemenizi öneririm.
  2. Mutasyonların "iletimi", iletişim yoluyla olmuyor. Çok hücreli canlılarda bu mutasyonların üreme hücreleri, üreme dokuları, üreme organları veya zigot ve erken embriyo gibi hücrelerde meydana gelmesi sonucu, o mutasyonlar zaten o soy hattında kalıcı oluyor. Tek hücrelilerde ise, mutasyonun meydana geldiği tekil bireyin sürekli çoğalması (eğer mutasyon avantajlı ise) yoluyla popülasyon içinde baskın hale geliyor.

Umarım konuyu netleştirmeye faydası olur.

106 görüntülenme
4
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şey sizin için yeterince önemliyse, ihtimaller düşük olsa bile onu başarmayı denersiniz.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku