Puan Ver
1
Puan Ver

Bir görüşe göre, mitekondriler, bakteriyel kökenli ve simbiyozis ile sonradan organizmaya dahil olmuş tek hücreliler. Enterik sinir sistemi?

Nin evrimsel sürecinde özerk yapısı, 2. Beyin tanımı açısından benzerlik söz konusu olabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

''Görüş'' olarak sözünü ettiğiniz mefhum bilim literatüründe ''Endosimbiyoz Teorisi'' olarak geçer ve temelleri 1905 yılında atılan bu teori doğal seçilim yoluyla ökaryotik hücrelerin nasıl evrimleştiğini çok sağlam verilerle gözler önüne serer, kısacası Endosimbiyoz Teorisinden ''bir görüşe göre'' diye bahsetmek çok da doğru değil.

Sorunuza gelirsek, enterik sistem ile ilgili aynı durum söz konusu olabilir mi derken anlaşıldığı kadarıyla galiba şu şekilde sormuşsunuz; dışarıdan başka bir sinir sisteminin gelip bizim sinir sistemimize yerleşmesi söz konusu olabilir mi?

Hayır. Olamaz. İnsan sinir sisteminin evrimi bütün basamaklarıyla sölenterlerdeki ''sistemimsi'' yapılardan itibaren (aslında çok daha öncesinden) titizlikle çalışılmış bir konu olmakla birlikte literatürde, bahsettiğiniz görüşle ilgili tek bir tane bile makale yok. (Belki biz bulamamışızdır, bulan kişiler ekleyebilir.)

İkinci beyin ''tanım''ına gelirsek bunun sebebi nöron yoğunluğudur yani barındırdığı nöronların sayısının oldukça fazla olması ve özerk(!) çalışabilmesidir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
““Tıp” sözcüğünün önüne “alternatif” sözcüğünü koymak, bir köpeğe işaret edip “Bak, bu benim alternatif kedim!” demek gibi bir şeydir. O, halen bir kedi değildir!”
Josh Thomas
Geri Bildirim Gönder