Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Yıldız
Üye
8

Bir fizik formülü nasıl türetilir?

Mesela Einstein, E=mc^2 formülünü türetirken neden ışık hızının karesini almış? Ya da Newton, F=G*M1*M2/r^2 formülünü türetirken neden uzaklığa değil de uzaklığın karesine bölüm işlemi yapmış? Yani bilmek istediğim, uzaklığa değil de uzaklığın karesine neden bölmüş olduğu.
598 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Əli Fərzəliyev
bilim delisi

Bunu evrim ağacı fiziği çökerten yıldız videosunda söylemişdi .Orda bir qrafikde vardı hatta o grafike baksan daha iyi anlarsın grafitasyonu bir sıvı gibi baz alırsan sıvının yoğunluğu kabın yarıçapı ile alakalı yani kısacası o qrafike bakmadan anlaman zor

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arda Tavlar
Arda Tavlar
2,946 UP
arada fizikle ilgilenen bir veteriner hekimliği öğrencisiyim.

Newton'ın formülü hakkında konuşmak gerekirse, Newton'un evrensel kütle çekim yasasına bakarsak, bir cisimden uzaklaştığımızda o cismin uyguladığı kütle çekim kuvveti doğru orantıda değil uzaklığımızın karesi oranında azalıyor. benzer bir soru şurada sorulmuş, cevaplarına bakınız: https://evrimagaci.org/soru/fizikte-neden-bir-cok-nicelik-uzakligin-karesi-ile-ters-orantilidir-5619

Aynı elektromanyetizmayı açıklamak için ortaya atılan Gauss yasası gibi, Newton'un kütle çekim kanunu bir ters kare kanun olup Gauss'un yasası ile eşdeğer bir niteliğe sahiptir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Mert Taşdemir. Elektromanyetik Teori Ve Maxwell Denklemleri'nin Matematiği: Gauss Yasasının Kanıtı!. Alındığı Tarih: 8 Şubat 2024. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Dilay Yuva
Dilay Yuva
2,372 UP
fizik bölümü lisans öğrencisiyim

Aslında şu şekilde, doğa olaylarının birbirleri ile olan bağlantılarını inceler ve aralarındaki tezatlıkları ve ya benzerlikleri en basit haliyle anlamlandırırsın. Örneğin iki cisim arasında belirgin bir kütle farkı varsa mesela biri diğerinin iki katı ise bunu m=2M şeklinde yazarsın. Fizikçiler de tıpkı buradaki gibi düşünüyor ve varsayımsal örnekler arasında bağlantılar kuruyorlar. aslında oldukça basit temellere dayanıyor ama tabi ki bunu başarabilmek için oldukça yaratıcı, kapsamlı, ve kararlı olman gerekiyor çünkü işler genelde yukardaki örneğim kadar basit olmuyor:). Sorunun ayrıntılarına gelecek olursak gözlemler, deneyler ve doğruluğunu ispatlamak istediğin teoriye göre bir yol izlersin genelde. mesela şöyle düşün Eintein evrenin genişlemediğini düşünüyordu ve bunun için bulduğu formül istediği cevabı ona vermeyince o da kozmolojik bir sabit ekledi ve bu hali ile doğru olduğunu kabul etti. yani aslına bakarsan o c^2 de d^2 de tamamen formüllerin dayandığı teorilerin temellerine bağlı olarak düzenleniyor ve belirli şartlar altında doğru kabul ediliyor.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close