Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Bir elin yumruk yapılmış durumunda baş parmağın, işaret parmağı ile orta parmak arasında bulunması neden Türkiye'de hakaret olarak algılanır?

Bu işaretin farklı kültürlerdeki anlamları ve adları nedir?
3,600 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Öz
Mehmet Öz
7K UP
Sosyoloji ile ilgileniyorum

Merhaba,

İnsanların neyi nasıl algıladıkları, onların düşünce, kafa yapıları ve mensup oldukları kültüre bağlıdır. Mantık kurmaya çalışırsak Türkiye’de hakaret olarak algılanan bir hareket başka bir ülkede aynı şekilde tepki görmüyorsa, Türkiye’de yetişen o kişilerin kafalarında o hareketin o anlamla tanımlanmasında ve Türk kültüründen kaynaklanmalıdır. Sosyal konstrüktivizme göre insan, çevresi tarafından adeta yoğurulur/biçimlendirilir. Yani şu anki düşünce yapımız çevremizin ve yaşadıklarımızın bir ürünüdür. Kültürün açılımına gelecek olursak; sanat, inanç, örf ve adetler anlayış ve davranış bütünüdür.

Örnek vermek gerekirse. Doğu kültüründe, baba çocuğa kızdığı zaman, çocuğun başını eğmesi beklenir. Batı kültüründe ise çocuk, tam tersi, konuşan babasının yüzüne bakar. Batı kültüründe konuşan kişinin yüzüne bakmamak saygısızlık olarak algılanır. Örnekteki değer verilen şey saygıdır ama, iki kültürde saygının tanımı farklıdır. İşte bu farklılık sosyal konstrüktivizmde bahsedilen kafa yapısını şekillendirme sürecinden kaynaklanır. Sosyal konstrüktivizmi kafamıza geçirdiğimiz bir kutu gibi farz edebiliriz. Hangi konuya bakarsak o kutunun filtresi, etkisi altında bir değerlendirme yapıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Kısacası el hareketini küfür olarak algılamamız, Türk kültüründen ve insanların basit bir hareketi kafalarında hakaret olarak tanımlamasından kaynaklanır.

120 görüntülenme

Kaynaklar

 1. KTB yazarı. Kültür. Alındığı Tarih: 26 Ekim 2022. Alındığı Yer: Kültür ve Turizm Bakanlığı | Arşiv Bağlantısı
 2. Berkeley Graduate Division Yazarı, et al. Social Constructivism. Alındığı Tarih: 26 Ekim 2022. Alındığı Yer: Berkeley Graduate Division | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close