Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Soru Kimya
1

Bir elektron nasıl bir maddeden oluşur, bütün elektronlar aynı mıdır?

628 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Araştırmacı

Sorunuzda bir kavram karmaşası ya da yanlış anlaşılma söz konusu. Bunu açıklayabilirsek sorunuzun cevabı zaten kendiliğinden ortaya çıkacak.

"Madde" dediğimiz yapı, tanımı gereği bazı nitelikler barındırır. Bunlar kütle, hacim, elektik yükü, atom dizilimi, bulunduğu hal'e göre (katı-sıvı-gaz halleri) erime ya da kaynama noktası gibi niteliklerdir. Bu tanıma göre şunu vurgulamak gerekir: Her madde bu nitelikleri barındırır ve her maddenin sahip olduğu nitelikler farklıdır. Zaten bu nitelikleri ile maddeleri birbirinden ayırır ve isimlendiririz.

Bu Reklamı Kapat

Peki bu nitelikleri belirleyen ve maddeleri birbirinden ayıran vasıflar nelerdir? Örneğin kütle ya da özgül ağırlık hatta direk dünyamızın üzerinde bulunan maddelere uyguladığı kütleçekiminin belirlediği, günlük hayatımızdaki adı ile ağırlık. Bunu belirleyen şey, maddeyi meydana getiren atomların birim hacimdeki sayısı ve o maddeyi meydana getiren atomların ağırlığıdır. Peki o maddenin atomunun ağırlığını belirleyen şey nedir? O atomun çekirdeğindeki proton ve nötronların miktarıdır. Bir atomun çekirdeğinde ne kadar çok proton ve nötron var ise o atom o kadar ağırdır. Ve maddenin birim hacminde ne kadar çok atom var ise o madde o kadar yoğun ve ağır olur. Sözgelimi demir, hidrojenden çok daha ağırdır. Çünkü birim hacimde bulunan atom miktarı çok daha fazladır ve bu demirin çekirdeğindeki proton sayısı (26) da hidrojenden (1) fazladır.

Buraya kadar bahsettiklerimiz maddeleri meydana getiren ve birbirinden ayıran niteliklerden biri olan ağırlığı ortaya çıkaran bir kıstas. İşte konu elektrona gelince, bu bahsettiklerimizi onun için tekrarlamak olanaksız oluyor çünkü elektron, bir "temel parçacık". Temel parçacık ise tanımı gereği, içinde ya da alt birimi olarak hiç bir yapı barındırmayan parça demek. Yani elektronu meydana getiren, ona çeşitli nitelikler kazandıracak bir birleşimden, alt yapıdan söz etmek olanaksız. Elektronun içinde (en azından bugünkü bilgi düzeyimiz ile elde ettiğimiz verilere göre) hiç bir şey yok. Elektrona has vasıflar, özellikler de yok. Bu nedenle şu yargıya varabiliyoruz: Elektron, bir madde değil. Onu elimize alamıyoruz, cebimize koyup gidemiyoruz, onu ışığa tutup ışığı geçirip geçirmediğine bakamıyoruz, ıslatıp suyu tutup tutmadığına bakamıyoruz, ona elektriğe ya da ısıya maruz bırakıp iletken ya da yalıtkan olup olmadığına bakamıyoruz. Çünkü bu bahsettiğim basit sınamaların her biri, belirli iç yapıların ve maddeyi ortaya çıkaran temel parçacıkların (elektron gibi) varlığı ya da miktarı-dizilimi gibi nitelikler ile ortaya çıkan vasıflar. Elektron ve diğer temel parçacıklar (leptonlar, quarklar gibi) kendilerine ait vasıflara sahip değiller. Bu nedenle de kendi aralarında da hiç bir farklılık sunmuyorlar. Yani demirin içindeki elektronla, hidrojenin ya da oksijenin ya da başka bir elementin içindeki elektron tamamen aynı. Diğer temel parçacılar gibi.

Özetle; sorunuzdaki "elektron nasıl bir maddeden oluşur" ifadesi, kendi içinde bir yanlış anlaşılma ve kavram karmaşası barındırmakta olduğu için direk cevaplanabilir nitelikte değil. Çünkü elektron bir madde değil ve onu oluşturan başka yapı ve parçalar da söz konusu değil.

450 görüntülenme

Kaynaklar

  1. S. Eidelman, Joseph F. Alward. Temel Parçacıkların Listesi. (22 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 22 Ekim 2020. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et