Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Bir dinin doğru olduğunu ne gösterir?

Bir dinin doğru olduunu ne gösterir ? Mesela o dinde bugünün bilime ile uyumlu bir sey yazması o dini kanıtlar mi? Kanitlamazsa neden ? Veya o din bakın bu ayetler benim kanitimdir. Bu ayetlerde şöyle şöyle bilimsel yazılar vardır. Gelecekte bilim sayesinde kanitlanacaktir. Dese o dinin doğru olduğu kesin olarak kanitlanir mi?
318 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan Üniversite Öğrencisi

Elbette hayır. Bir dinin doğruluğunu ya da bir tanrının varlığını gözlemlenebilir gerçeklerle deneylerle kanıtlayabiliriz. Ayetlerde üstü kapalı olarak yapılan basit tahminler gelecekte keşfedildiğinde bu o ayetlerin doğru olduğuna kanıt olmaz. Çünkü zaten üstü kapalı bir anlatım hakimdir ve deneye gözleme dayalı bir gerçeklik sunulmaz.

Örnek vermek gerekirse ;

Bu Reklamı Kapat

"And olsun biz insanı kuru bir çamurdan suretlenmîş balçıktan yarattık." (Hicr, 15/26).

"O insanı (Ademi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı." (Rahman, 55/14)

Bu Reklamı Kapat

"O, sîzi çamurdan yaratan sonra ölüm zamanını takdir edendir."

"... İblis dedi: Ben bir çamur olarak yarattığın kişiye secde eder miyim?" (İsra, 17/61; A'raf, 7/12; Sâd,38/76)

Bu ayetlerde görüldüğü gibi insanlığın, ademin çamurdan geldiğine işaret edilmektedir. Bugün biliyoruz ki bu bilgi tamamiyle yanlıştır. Fakat bunun tefsiri şu şekilde yapılır:

''Gerçekten sadece insanın değil tüm canlıların yapısını teşkil eden esas maddenin topraktaki elementler ve sudan ibaret olduğu özellikle insan organizmasının % 30'nun inorganik ve organik (katı) madde, % 70'nin sudan ibaret olduğu bilinmektedir. Bu terkip göz önüne alınırsa, insan organizması suyu galip bir yapı gösteriyor. Hayatı su veriyor. Keza bitkiler, hayvanlar ve her şey topraktan geliyor, tekrar ona dönüyor ve toprak oluyor.''

Yani yazılanlar bilime daha uygun ya da yakın şekilde anlatılmaya çalışılır. ''Çamur'' diyerek üstü kapalı yazılan ayetler bu şekilde açıklanarak doğrulanmaya çalışılır.

Yani anlayacağımız üzere her yanlışın içerisinde doğru bulunabilir fakat bu yanlışın doğru olduğunu göstermez.

Doğru varsayabileceğimiz (birtakım kesimlerce) bu ve bunun gibi ayetler haricinde tamamen bağımsız ayetler de bulunabilmektedir.

Gelin başka bir gerçeğe daha bakalım. Adem ile Havva'nın ilk insanlar olduğuna ve bütün insanlığın bundan geldiği inancı söz konusudur. Hatta bazı kaynaklarda Adem'in önce yaratıldığı ve Havva'nın Adem'in bel kemiğinden yaratıldığı söylenmektedir. Bu bilgi gerçek anlamıyla ele alındığında doğruluk payı yoktur. Kaynaklara bırakacağım linkten insanlığın neden iki insan soyundan gelemeyeceğine dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Bir de tamamen yanlış ayetler vardır ve bunlar ilahi bir kaynaktan gelmeyeceğine işarettir. Gelin şuna bakalım:

Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki olanları akledecek kalbleri, işitecek kulakları olsun. Gerçek şudur ki, gözler kör olmaz, fakat asıl göğüslerin içindeki kalpler kör olur.(Hac 46)

Elbette kalp geçmişten günümüze hislerle bağdaştırdığımız bir organdır. Kalplerin mühürlü olması, kalplerin kararması gibi ifadeler mecaz adı altında kabul edilir ve sık sık da kullanılır, burada herhangi bir sorun yoktur fakat bu ayete bakıldığında açıkça görülmektedir ki kalbe düşünme atfı yüklenmiştir. Peşinden de bunu doğrulayacak ''işitecek kulakları'' ifadesi geçmiştir. Açıkça görülmektedir ki burda bir mecaz değil burda bir yanlış vardır ama inanmak isteyenler bir yolunu bulup inanmaya her zaman devam edecektir.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

404 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Bilim İnsanları "Adem Ve Havva" Ile "Nuh Tufanı" Anlatılarını Akademik Bir Çalışmayla Doğruladılar Mı?. (21 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 21 Ekim 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Sana Ne

hayır elbette kanıtlamaz. öncelikle şu konuda anlaşalım: dinler bilimsel bir hipotez vesayre üretmezler. dinler der ki olağan üstü varlıklar vardır, bunlar tanrıdır, peridir, cindir şeytandır falan bunlara sen hiçbir şekilde iletişime geçemezsin ama bu din doğru ve buna inanmalısın der. döneme göre üst seviye bilimle açıklanabilecek bir bilgiyi söylemiş olması onu doğru yapmaz çünkü, bilimde gözlemle deneyle somut kanıtı olmayan her şey hipotezden ileri gidemez. yani bir kitapta yazan şeyler doğru bile olsa bunu güzel bir tahminden ileriye götürmez. güzel bir tahminde bulunan bir kişi olağan üstü varlıkları kanıtlamaz.

Bu Reklamı Kapat

bir dinin doğru olup olmayadığına karar vermek subjektif bir sorundur, öznel cevapları vardır. herkesin kriterleri farklıdır yani. kendi adıma konuşacağım: olağan üstü iddaalar olağan üstü kanıtlar gerektirir. olağan üstü şeyler yapılmadığı sürece olağan üstü şeyler kanıtlanamaz. mesela biri gelsin cin çıkartsın, büyü falan yapsın ki müslümanlıkta boyle seyler vardır, etkisini gördüğüm an inanırım onun dışında boş iddalar, iyi tahminler hiçbir olağanüstü varlığı kanıtlamaz.

şunu da eklemek istiyorum daha olağanüstü kanıtları geçtim, bilimsel olarak çok tutarlı bir tahmin bile hiçbir dinde daha rastlamadım. yani derine inip araştırdığımda sahte mucize üretme çabaları gördüm sadece. ki bu emin olun kendi dinini yüceltmektense kendi dinini düşürmektedir, kendi inançdaşlarına hakaret etmektir.

138 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Metodolojik naturalizimle (bilim felsefesi) teolojinin alanındaki sorulara cevap vermek şimdilik mümkün gibi gözükmüyor. Günümüzde hararetle devam eden bilim ve din tartışmasında felsefecilerin büyük oranda vardığı ortak nokta "insan deneyimi". Bilim ve din insan deneyiminin farklı taraflarına hitab ediyor.

Örneğin bir rahibin meditasyonla kendini iyileştirebilmesini hormonlar, nöyral aktivite gibi yöntemlerle ortaya koymaya çalışsanız da dinsel düşünce, motivasyon ve duyguların etkisini ölçme gibi bir parametreniz yok.

Bu Reklamı Kapat

Buradaki sorun varlığın ontolojik ve epistemolojik niteliği ile ilgili. Epistemolojik yani bilgiye dayalı doğruluk benim varlığa ilişkin düşünceleri zihnime atmam ve varlıkla uyumlu bir yargıya varmam, benim kafamdaki yargı ve özelliğin gerçekle uyumlu olması durumu. Varlığın benim zihnime ihtiyaç duymadan vor olabilmesi ise ontolojik niteliği. Epistemoloji ve ontoloji arasındaki felsefi çatışma ise daha da eski ve çetrefilli bir mesele.

105 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.